Nemecký čarodejník môže vrátiť Arsenal na vrchol

02.10.2013 / Štefan Cebro
Príchodom Mesuta Arsenal Ozil. Vtip, ktorý tak skoro nezostarne. (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Príchodom Mesuta Arsenal Ozil. Vtip, ktorý tak skoro nezostarne. / (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Druhý, štvrtý, štvrtý, tretí, štvrtý, tretí, štvrtý, tretí a štvrtý skončil futbalový Arsenal od zisku svojho posledného titulu v Premier League. Ani jedna sezóna nebola prepadákom, ale ani v jednej nezažiaril popri súperoch ako Chelsea či oba Manchestre. Pred desiatimi rokmi mal slávny londýnsky klub poslednýkrát zostavu na titul. Útok vedený Thierrym Henrym a stred pola s Robertom Piresom s Patrickom Veirom mali najvyššie parametre. Odvtedy sa síce dá na peknú útočnú hru Arsenalu pozerať, ale to je tak všetko. Mladej neskúsenej zostave chýbal vodca a aj preto jej vždy došiel na konci sezóny dych, ktorý by ju posunul vyššie ako na tretie miesto.

Na poslednú chvíľu za 50 miliónov eur

Tréner Arsene Wenger porušil svoju zásadu o výchove mladých talentov a ich lacnom nákupe až toto leto, keď sa na poslednú chvíľu rozhodol obetovať 50 miliónov eur za Mesuta Özila. Odborníci krútili hlavami, či nie je suma prehnaná, ale francúzsky kouč si za ňou stál. Najlepšie celý obchod vytušili fanúšikovia Realu Madrid, ktorí proti rozhodnutia klubu protestovali a našlo sa viacero takých, čo povedali, že madridský klub tento krok oľutuje.

Mladý turecký, pardon nemecký tvorca hry, sa po príchode na Ostrovy novinárom posťažoval, že v Reale s ním nezaobchádzali s dostatočným rešpektom. Vedel o čom hovorí, v klube nebol ikonou ako Cristiano Ronaldo, Iker Casillas, Xabi Alonso či Sergio Ramos. Pritom by si zaslúžil podobné zaobchádzanie.

Nie nadarmo bol najlepším nahrávačom tímu a s jeho hry výborne ťažil aj Ronaldo.

Özil sa však neurazil na to, že by odchádzal do horšieho. Arsenal označil za novú etapu života a začal to hneď ukazovať aj na ihrisku. Výkonmi, ktoré za mesiac a pol predviedol sa vyšvihol medzi úplnú svetovú špičku. Konečne si aj sám môže povedať, toto je môj klub, v ktorom som hlavnou hviezdou.

Prihráva, tvorí a doslova kraľuje zálohe Kanonierov. Aj vďaka tomu je londýnsky klub po šiestich kolách na čele Premier League. Najlepší výkon mladý Nemec predviedol v utorok v Lige majstrov proti Neapolu, kde bol hlavnou postavou výhry 2:0.

Prvý gól sám krásne spoza šestnástky strelil a na druhý prihral Giroudovi, okrem toho mal ešte zopár ďalších pekných akcií.

Nemecký čarodejník

Wenger jeho výkon označil za fantastický a zdôraznil, že práve pre takúto hru ľudia milujú futbal. Pre Özila je dôležité, že konečne strelil aj gól, lebo určite má na to, aby sa zaradil ešte vyššie ako napríklad Xavi, ktorý je v Barcelone „len“ nahrávačom.

Özil síce všetko sám neutiahne, ale okolo seba má dostatok talentovaných hráčov, s ktorými by mohli klub posunúť k nečakaným výsledkom. Z jeho skvelej hry už teraz ťažia Giroud, Aaron Ramsey, Jack Wilshere, ale aj veterán Tomáš Rosický.

Guardian ho už stihol premenovať na nemeckého čarodejníka. Prívlastky sa možno budú cez sezónu ešte zlepšovať. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár