Rôzne scenérie ponúka Vuelta. Aj vojnové lode plávajú, či kotvia, popri pelotóne... (photo: SITA/AP Photo/Miguel Angel Morenatti)

Quintanova tretra, blafujúci Contador a Sagan na tréningu

Andrej Fuksa

69. ročník Vueltala Espaňa (pre menej zdatných v španielčine Okolo Španielska) len pri pohľade na štartovnú listinu vyčaroval na tvári cyklofanúšikov šibalský úšrn. Pred týždňom sme vrelo odporúčali naladiť si najlepšiu stanicu na pozeranie cyklistiky, Eurosport (reklamu robím aj bez nároku na odmenu) a sledovať možno ešte pestrejšie a atraktívnejšie súboje ako na Tour de France. Zatiaľ máme za sebou štyri dôležité skúšky, ktoré ukázali formu cyklistov.


Peter Sagan sa v zelenom Cannondale drese pobicykluje po Španielsku. (photo: SITA/AP Photo/Laurent Cipriani)

Sprievodca Vueltou: Tešíme sa na Sagana a explóziu vrchárov

Andrej Fuksa

Niekomu sa môže zdať, že gro cyklistickej sezóny sa po Tour de France končí, ale najbližšie tri týždne preveria cyklistov v tom skutočnom zmysle slova. Vuelta je totiž najkopcovitejšia Grand Tour a tento rok bude boj o kráľa španielskych ciest podčiarknutý účasťou takmer všetkých súčasných vrchárskych es. Na svoje si neprídu len skutoční kožmekeri, ale fandiť a sledovať budú aj cyklistickí laici, pretože na štart sa postaví aj náš hrdina. 


Peter Sagan zamával Cannondale, od novej sezóny bude obliekať dres Tinkoff-Saxo. (photo: SITA/AP Photo/Peter Dejong)

Cirkus okolo Sagana skončil. Šťastne?

Andrej Fuksa

V posledných dňoch bol náš Peter Sagan frekventovanejším menom ako Putin, či teta KajšmentkeTM. Ťahanice okolo jeho ďalšieho pôsobenia prerástli do zvláštnych rozmerov a zrazu každý (vrátane mňa) vedel, čo je pre neho to najlepšie. Sloboda slova vládne tomuto štátu, diskusie boli plné rôznych konšpirácií. Napokon sa prekvapenie nezrodilo a Sagan od budúcej sezóny odchádza do celku ruského milionára s prinajmenšom pozoruhodnými myšlienkovými pochodmi.


Ktorému tímu získa zelenú slávu Peter Sagan na Tour de France o rok? (photo: SITA/AP Photo/Laurent Cipriani)

Kam so Saganom?

Andrej Fuksa

Tour de France sa síce pred týždňom skončila, ale zelený muž, Peter Sagan, vám nedá pokoj ani počas mesačnej uhorkovej sezóny (teda pardon, vo štvrtok pozývam na Štrbské Pleso pozrieť si etapu World Tour Okolo Poľska). Dosť ale na tom, že v posledných dňoch sa okrem meteorologických búrok spustila aj tá o jedného z najlepších cyklistov súčasnosti. Od budúceho roku si už nebude obliekať dres Cannondalu, preto je namieste uvažovať o jeho budúcom pôsobisku. 


2014 Tour de France winner Vincenzo Nibali prijíma gratulácie od tímových kolegov. (photo: SITA/AP Photo/Laurent Rebours)

Záverečné Touretizovanie: Dikyčau, Stará dáma

Andrej Fuksa

Pred necelým mesiacom sme smútili nad brazílskym karnevalom, teraz sa slzy fanúšikov vylievajú nad francúzskymi cestami. Po trojtýždňovom dobrodružstve sa skončilo peklo na kolesách. Galeje, pri ktorých cyklisti trpia a diváci sa zabávajú. Videli sme odstúpenie favoritov, suverénneho žltého aj zeleného muža aj krátkodobé silné momenty.


Lance Armstrong (vľavo) a Tyler Hamilton. Dvaja dopingoví účastníci nášho zoznamu. (photo: SITA/AP Photo)

10 Naj podľa TakUrčitee: Päť najpamätnejších výkonov na TdF

Andrej Fuksa

Opäť je tu voľný deň, cyklisti si užívajú zaslúžený oddych, ale my šliapeme do pedálov stále a pokračujeme v rebríčku najúžastnejších, najpamätnejších výkonov a momentov na Tour de France. Škála je široká, povieme si o slovenskej vlajočke na Alpe d´Huez, dokrvavených nohách a žiaľ nebude chýbať ani doping. V rôznych významoch a využitiach.


Alexander Kristoff z Nórska a Kaťuše dostal svoj bicykel pred Saganov na konci včerajšej etapy TdF.  (photo: SITA/AP Photo/Peter Dejong)

Touretizovanie: Etapy alebo zelený dres, čo je viac?

Andrej Fuksa

Máme za sebou dve pomerne zvlnené etapy a človeku by si mohlo zdať, že nič a podstatného sa nestalo, veď Sagan opäť nevyhral. Známy frazeologizmus však hovorí, že človek sa učí zo svojich chýb, preto oba dojazdy slúžia ako príklady, že etapové víťazstvá sa zdajú byť omnoho ťažšia korisť ako zelený dres. Najmä teda v Peťovom prípade.


Medzi pamätné výkony na Tour patria aj tie Lancea Armstronga a jeho chemických prísad. (photo: SITA/AP Photo/Bernard Papon)

10 Naj podľa TakUrčitee: Pamätné výkony na Tour de France

Andrej Fuksa

Stará dáma je v plnom prúde, cyklisti mali na programe voľný deň. Analýz a teórií máte určite dosť, preto by sme sa teraz by sme sa obzreli do minulosti a v rebríčku 10 Naj podľa Tak Určitee vám priblížime výkony za hranicou ľudských možností, nad ktorými sa rozum zastavuje. 


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14