Posledné metre Okolo Slovenska 2014. (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Plusy a mínusy Okolo Slovenska

Andrej Fuksa

Cyklistické preteky prechádzajúce krížom-krážom po Slovensku včera dopísali svoju 58. kapitolu. Či vydarenú? To si povieme v nasledovných riadkoch. Finálová etapa do Bratislavy bola spojená so sprievodnou akciou pre verejnosť „Energia na kolesách“. Išlo sa z Gabčíkova a aj amatéri si mohli vyskúšať jazdu v pelotóne, či cieľový špurt. Šesťdesiat kilometrov schovaný v balíku som mal možnosť premýšľať nad pozitívami a negatívami celého podujatia. 


Bicykle a všeličo okukáte na Bike & Tour Expo (photo: SITA/AP Photo/Julie Jacobson)

Bicyklové EXPO

Mišo Hudák

Piateho, šiesteho a siedmeho júna bude v Košiciach ŠKODA BIKE & TOUR (http://www.bikeandtour.sk), veľtrh bicyklovania, ktorého poslaním je dostať ľudí späť do sedla, ukázať im, že cestovať sa dá aj inak ako autom, dovolenka na dvoch kolesách môže byť skvelá zábava pre celú rodinu a podporiť iniciatívy smerujúce k skvalitňovaniu cyklistickej infraštruktúry v meste i mimo neho.


Hore kopec, dolu kopec. (photo: SITA/AP Photo/Fabio Ferrari)

Papierové predpoklady: Najkrajšie cyklovrchy

Mišo Hudák

Pre všetkých, ktorí emigrovali, alebo nad tým intenzívne uvažujú každý deň, ale aj pre tých, ktorí sa vedome rozhodli zostať a emigrovať

do útrob svojej duše, existuje drobné potešenie, ktoré núka táto krajina. Topografia, reliéf a morfológia západného, stredného a najmä východného Slovenska ponúkajú nesmierne bohatú ponuku vrchov, kopcov, hôľ, dolín, náhorných planín a originálneho, neopozeraného, dobre utajovaného prírodného dedičstva.


Pohľad z bicykla je ešte krajší, ako tento pohľad na bicykel. (photo: SITA/AP Photo/dpa, Arno Burgi)

Papierové predpoklady: Bicyklovanie je sexi/sexy

Mišo Hudák

Pravdepodobne ste už pochopili, že kto nebicykluje je zombie. Množstvo pribúdajúcej literatúry o vrcholovom aj voľnočasovom bicyklovaní,

bicykloch, súčiastkach, doplnkoch či infraštruktúre rastie priamo úmerne s popularitou tohto životného štýlu. Tri nasledujúce knihy zaberajú obsahovo aj formálne široké spektrum vyššie uvedených cyklo odvetví.


Nairo Quintana, dravec čo fičí na galuskách. (photo: SITA/AP Photo/Fabio Ferrari)

Čo sa stane na Zoncolane

Andrej Fuksa

Giro d´Italia, najväčší cyklistický sviatok na apeninskej čižme sa blíži k veľkému finále. Po dnešnom výstupe na bájny Monte Zoncolan riaditelia tímov pre celkové poradie budú môcť bilancovať. Čerešnička na ružovej torte bude skutočne stáť za to.


Giro štartuje v Írsku a Írsko sa zafarbilo doružova. Vrátane oviec. (photo: SITA/AP Photo/Peter Morrison)

Štartuje najväčšia talianska párty na cestách

Andrej Fuksa

Prvá Grand Tour sezóny, slávne Giro d´Italia, dostáva najmä v našej geografickej šírke menšiu pozornosť divákov ako Tour de France, avšak nájsť si vhodné internetové streamy sa oplatí každý rok. Dlhé, tvrdé kopce sú vždy ozdobou pretekov a inak to nebude ani na 97. ročníku. 


Peter Velits ťahá pelotón. Tešiť sa v cieli ale možno bude niekto iný.  (photo: SITA/Tomáš Somr)

Peťo, podaj mi vodu!

Andrej Fuksa

Reč bude o našom druhom najlepšom cyklistovi v profi pelotóne, Petrovi Velitsovi. Z lídra sa postupne stal domestik, ale za to mimoriadne užitočný a platný. Cez leto vstúpil do zabehnutého stroja BMC, ktorý však občas doplatil na silné individuality. Chýbal tam pravý srdciar, čo aj dušu vypľuje pre svojho lídra. Práve takým sa má stať Peter Velits.


Široký úsmev Simona Gerransa. (photo: SITA/AP Photo/Laurent Rebours)

Liége - Bastogne - Gerrans

Andrej Fuksa

Posledný jarný monument mal byť oslavou cyklistiky a to sa aj v konečnom dôsledku potvrdilo. Síce iným štýlom ako sa na slávnych Liége- Bastogne- Liége zvyklo, ale rozhodne sa nikto nemohol sťažovať, že obetoval slnečné počasie popoludňajšiemu vyvaľovaniu na gauči.


Ilustračné foto. (photo: SITA/AP Photo/Gero Breloer)

Papierové predpoklady: Emancipácia bicykla

Mišo Hudák

Robert Penn prejazdil planétu na bicykli niekoľkokrát, svoje cesty zapísal do niekoľkých kníh, ale Najlepší bicykel na svete - Hľadanie šťastia na dvoch kolesách venoval technologickým pionierom, ktorí detail za detailom pretvárali od konca devätnásteho storočia dreziny, urýchľovače chodcov, kone pre fičúrov, kone pre voľné chvíle, dvojkolesové koče pre chodcov, kostitrasy, velocipédy alebo veľké kolesá do súčasnej podoby bicykla.


Niki Terpstra v cieli Paríž - Roubaix. (photo: SITA/AP Photo/Thibault Camus)

Cyklistické peklo severu je zaslúžene bledomodré

Andrej Fuksa

Mestečko Roubaix sa v nedeľu zafarbilo do farieb tímu Omega Pharma - Quick-Step. Belgický tím dokonale ovládol najslávnejšie klasikárske preteky. Niki Terpstra vyhral a ďalší dvaja jazdci skončili v TOP 10. Všetci fanúšikovia a odborníci sa zhodnú, že sme videli preteky hodné Pekla severu.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17