Sobota, 25. máj 2024

Verme, že P-T-S nebola posledným športovým podujatím roka

SITA/Alexandra Čunderlíková

Pred pol rokom som bol nateraz naposledy na ligovom futbale. Domáci zápas Dunajskej Stredy tuším s Trnavou sa hral deň, či dva po prvom potvrdenom prípade nákazy koronou. Do týždňa bola krajina viac-menej zatvorená.

V piatok som sa vybral do areálu X-Bionic v Šamoríne pôvodne na prechádzku pozrieť sa na kone, ako skáču cez prekážky. Na mieste som zistil, že na atletickom ovále prebieha tradičná atletická P-T-S už v piatok a nie v sobotu, ako som mal uložené v pamäti.

Hoci som sa na tribúnu ako divák nedostal chcem veriť, že sa situácia z jari nezopakuje.

Pravda – Televízia – Slovnaft

Dvojnásobne jubilejný ročník populárneho mítingu (55. narodeniny + piaty ročník v Šamoríne) bol samozrejme poznačený pandemickou situáciou. Do hľadiska napríklad smelo len tristo divákov. Zastavil som sa pri stánku s lístkami no vysvetlili mi, že dnu ísť nemôžem.

Vstupenky mali k dispozícii len rodinní príslušníci pretekárov a tí, ktorí ich vyhrali v súťaži. Pravidlá boli jasné, ani mi nenapadlo protestovať. Pohľad, ktorý som neskôr doma videl v televízore ma presvedčil, že opatrenia boli dodržané. Ľudí bolo málo a miesta na sedenie tým pádom obsadené riedko.

Hviezdy svetovej atletiky boli k dispozícii na druhom programe RTVS. Olympijskí víťazi Christian Taylor, či Matej Tóth, ďalšie domáce hviezdy Ján Volko, či kométa sezóny Emma Zapletalová.

Čo sa výsledkov a výkonov týka, v chôdzi padli dva svetové výkony roka (oba zašli Slováci), padlo päť rekordov štadióna s modrým tartanom a jeden najlepší slovenský juniorský výkon sezóny.

Slovenskí atléti a atlétky vyhrali päť disciplín a desať ďalších sa umiestnilo na stupni víťazov. Konkurencia bola primeraná podmienkam, v ktorých sa aktuálne preteká. Alfonz Juck je zárukou, že bola najlepšia možná.

Emma a Daniel

Najviac ma spomedzi všetkých zaujímali dvaja mladí Slováci. Ešte viac ako Matej Tóth, kráčajúci na sklonku kariéry v príprave pre ešte jednu veľkú medailu. Aj ako rýchlik Volko, ktorý to má v konkurencii na stovke v Európe aj na svete veľmi ťažké. Dve iné mená mám v merku. Emma Zapletalová a Daniel Kováč.

Daniel je mladý chodec, ktorého som prvýkrát stretol, keď som sedel v porote programu Talenty Novej Európy. Prišiel na pódium obhájiť svoju žiadosť o skromný príspevok taký strémovaný, že zo seba nedostal poriadne ani slovo. Nečudo, pochádza z mimoriadne náročných podmienok a šport, konkrétne chôdza, mu doslova v kritickom veku dáva zmysel života.

Odvtedy prešiel dlhú cestu, z chlapca sa stal mladý muž, ktorý zjavne stále odhodlane kráča za svojim cieľom. Po očku sledujem všetky chodecké preteky, kde by sa mohol zúčastniť a evidujem jeho progres. V Šamoríne v piatok skončil piaty, ani nie o pol minúty za Matejom Tóthom. Len tak ďalej, Daniel.

Emma Zapletalová vyletela v aktuálnej sezóne ako kométa, prekonávajúca jeden rekord za druhým. Jej príbeh po skvelom behu na 300 metrov cez prekážky na mítingu v Ostrave spracovali v SME.

Aj štvorstovku cez prekážky mala na P-T-S rozbehnuté parádne. Videl som ich už doma a nečudoval sa vzrušenému, takmer hokejovému komentáru Pala Gašpara. Pri vbiehaní do cieľovej rovinky bola prvá, súboj s Ukrajinkou Ryžikovovou mal byť jedným z najkrajších vrcholov piatkového večera.

Nebol, Emma o prvú prekážku na cieľovek rovinke zakopla a zrútila sa cez ňu na dráhu. Škoda, rekord šamorínskeho štadióna a možno aj ten slovenský mohla zlomiť, no nepodarilo sa. Celkom určite sa o to pokúsi pri najbližšej príležitosti. Azda už o rok.

Ako ďalej?

Dovtedy treba dúfať a veriť, že sa s najblížším náročným obdobím popasujeme statočne. Že sa bude hľadať a nájde konštruktívna cesta, ako športové podujatia stále organizovať. Napriek tomu, že potvrdených prípadov bude pribúdať.

Športovcom ide o veľa. Určite o viac, ako fanúšikom. My bez našej ctenej prítomnosti na štadiónoch prežijeme. Hokej, futbal aj všetko ostatné sa dá v pohode pozerať z bezpečného pohodlia domova.

Postarané by malo byť v prvom rade o športovcov, aby ich súťaže mohli pokračovať a kluby nemuseli krachovať, ani prerušiť svoju činnosť až kým nebude k dispozícii vakcína proti COVID-19. Kompetentní by mali konať rýchlo. Futbal je rozbehnutý a hokej vlastne tiež.

Treba veriť, že sa riešenie podarí nájsť. Politika je umenie možného, športová nemôže byť iná. Verme, že P-T-S v piatok večer nebola jedným z posledných podujatí roka, ale že o vrcholový šport neprídeme.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera