Nedeľa, 26. máj 2024

Kobe Bryant. Legenda, ktorá odišla príliš skoro

SITA/AP Photo/Chris Carlson

V nedeľu večer nášho času a predpoludním na západnom pobreží USA svet obletela tragická správa. Pri havárii helikoptéry na kopci pri meste Calabasas, neďaleko od Los Angeles zomrel Kobe Bryant.

Legenda svetového basketbalu, jeden z najlepších hráčov histórie NBA v ikonickom drese Los Angeles Lakers. Človek, ktorý dokázal lietať a zároveň motivovať k vzletu iných, neprežil prelet ponad horu nad mestom.

Svet plače

Kobe bol viac, ako len basketbalista. Bol a zostane jednou z najslávnejších svetových osobností. Aj preto hráča s prezývkou “Black Mamba” oplakávajú úplne všade. Nielen basketbalisti. Ešte včera stihol odkaz do neba poslať napríklad Neymar po góle v zápase francúzskej ligy doslova pár hodín po tragédii.

Sociálne siete zaplavili fotografie, videá, spomienky, slzy a modlitby. Spoluhráči, protihráči, novinári, ale aj ľudia, o ktorých ste ani nevedeli, že rozoznajú basketbal od volejbalu. Kobeho úsmev bol svetoznámy, nákazlivý a závideniahodný.

Náhla smrť pri leteckej nehode nikdy nedáva zmysel a šokuje vždy.

Štatistiky

Zbytočné by bolo urobiť výpis úspechov hráča, ktorý patrí medzi päť, či desať najlepších, ktorí kedy chytili basketbalovú loptu do rúk. Kariéra Bryanta je dostatočne známa, všetky jeho úspechy a dosiahnuté rekordy sú zapísané. Keby ste nevedeli, po dočítaní sa choďte pozrieť sem.

Bola za nimi jeho neuveriteľná “Mamba” mentalita, o ktorej Kobe rád rozprával. Drajv, tvrdá práca a oči a myseľ sústredené na cieľ, ktorým nemuseli byť len víťazstvá a trofeje. Často “len” osobnostný rast, schopnosť prekonávať prekážky, padnúť a vstať a hlavne sa nikdy nevzdať.

Inšpiroval mladých hráčov, bol vzorom pre mnohých od Ameriky cez Európu, Afriku až po Áziu. Sám priviedol k svojmu športu bez preháňania milióny nových basketbalistov. Joel Embiid, center Philadelphie 76ers a jeden z najlepších hráčov NBA na Twitter napísal, že s basketbalom začal po finále najlepšej ligy v roku 2010.

Lebo Kobe.

Otec a manžel

Najdôležitejšou štatistikou Kobeho Bryanta ale bolo číslo štyri. Štyri dcéry, najstaršia má dnes sedemnásť, najmladšia sa narodila len vlani. Gianna, trinásťročná nasledovníčka slávneho otca na basketbalových palubovkách, bola v helikoptére tiež. Na ceste na zápas.

S manželkou Vanessou boli spolu dvadsať rokov a prežili si – ako sa hovorí – svoje. Vydržala s ním kritické obdobia, ktoré by položili väčšinou párov. Nakoniec však pri manželovom boku stála aj na prahu novej kariéry po basketbale.

V istom slova zmysle Kobe Bryant život len začínal. Pred dvoma rokmi, ani nie dva roky od posledného zápasu na palubovke, dostal Oscara za najlepší krátky animovaný film. Jeho bio na twittri nehovorí nič o basketbale: “Granity studios, CEO, scenárista, producent”.

Náhla smrť mladého človeka, manžela a otca je krutá, nedáva zmysel a šokuje. Svet prišiel o globálnu ikonu, milióny ľudí a tisíce basketbalistov o inšpiráciu a vzor.

Vanessa Bryant stratila z minúty na minútu manžela a dcéru. To je skutočná tragédia.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera