Utorok, 26. marec 2024

Košíková liga – Vyrovnané čelo

Špeciál spod slovenských košíkov prináša prehľad hneď troch súťažných kôl. Vianočné sviatky si predĺžili Interisti, mohli sa teda ako jediní dosýta natlačiť šalátu. Ostatní si museli dávať pozor a asi aj preto sme boli svedkami zväčša mrzutých výkonov. Našli sa však aj výnimky, viac podrobností prinášame nižšie.

Za MVP 19. kola vyhlasujeme Neša Deliča z Komárna.

SNV-SVT 93:99

Po vyrovnanej prvej časti sa v druhej ukázal väčší pokoj v medvedích tlapách. Iskra premieňala veľa ťažkých pokusov, zatiaľčo domácich ťahali v podstate len Nottage s Juríčkom. Hostia postupne budovali náskok, dostali sa až nad 20 bodov. Posledných 15 minút však nepochopiteľne poľavili a Novovešťania krok za krokom doťahovali. V závere však úradovali opory Sviťanov a tí si nakoniec pripísali dôležitú výhru na palubovke nevyspytateľného súpera.

Štatisticky zaujali: Baldovský (25 pts, 73% FG), Nottage (29 pts, 5 rebs, 5 ast), Davis (11 pts, 8 rebs)

LUC-KOM 76:86

V stretnutí dvoch tímov, ktoré už v sezóne vymenili trénerov, dominovali Obuvníci. Tibor Jány robí, čo môže, no (opakujeme sa) chýbajúcu kvalitu najmä slovenských hráčov zrejme nevyrieši ani on. Hostia potvrdili progres a po koncentrovanom výkone dokázali z Lučenca ukradnúť dva body. Chlapci z Novohradu mali problém ubrániť hlavne Neša Deliča, ktorý im strelil 30 bodov. Potom sa ťažko vyhráva.

Štatisticky zaujali: Delič (30 pts, 6 rebs), Shelton (18 pts, 11 rebs), O’Reilly (17 pts, 5 rebs, 7 ast)

HAN-LEV 76:92

Do Handlovej zavítali Levice a domáci dúfali v prebudenie zahraničných hráčov, ktorí celý rok zaostávajú za očakávaniami. To sa však nestalo, koncentrovaní Patrioti ušli už v prvej štvrtine na 16 bodov a do konca stretnutia prakticky už len udržiavali vedenie. V drese domácich sa dobre ukazuje iba rozohrávač Ross-Miller, ani on spolu s podkošovou dvojicou Čekovský-Petráš (stále chýba Hoferica) nedokáže vyhrávať zápasy. Dokonca ani v našej lige nie.

Štatisticky zaujali: Gačeša (20 pts, 5 rebs), Ross-Miller (23 pts, 5 rebs, 6 ast), Davis (15 pts, 9 rebs)

ZIL-PDA 89:76

Žilinčania nenechali nič na náhodu a už úvodu chceli ukázať Baníkom, kto bude na ihrisku pánom. Prievidžania sa však nechceli vzdať bez boja a dobrým úsekom medzi 9. a 16. minútou vyrovnali skóre. Záver polčasu však vypustili a domáci sa hneď na začiatku druhého polčasu dostali do dvojciferného vedenia. To im v podstate vydržalo až do konca napriek nádejnému stavu 3 minúty pred koncom. Už to tak vyzerá, že prvá štvorka sa vykryštalizovala.

Štatisticky zaujali: Blagojevič (22 pts, 6 rebs), Jones (22 pts, 6 trojok – 66%), Merešš (23 pts, 7 rebs)

Ako na Nový rok, tak po celý rok. To si v sobotu večer hovorili v Bratislave, Leviciach, Novej Vsi a vo Svite. Tieto štyri mužstvá začínali doma a patrične túto výhodu využili.

Najvyrovnanejší zápas sa hral pod Tatrami. Komárno potrápilo Medvede v ich vlastnej nore, no dostatok odvahy na jej vykradnutie nakoniec Kroksári nenašli. Levice takmer dali doma Lučencu stovku. Začiatok síce z cesty rozbehnutí hostia celkom ustáli, od druhej štvrtiny to ale bola one-team show. Dva body ostali tam, kam právom patria. Novovešťania po výhre s Baníkmi (a tesnej porážke so Svitom) prekvapili aj Žilinu. Vyrovnané stretnutie zvládli najmä vďaka výkonu Joa Roccu.

Zápas Interu s Handlovou bližšie z úcty k hosťom komentovať nebudem, uvedieme iba niektoré štatistiky.

Za MVP 20. kola vyhlasujeme Bobana Tomiča z Levíc.

LEV-LUC 98:64

Hostia začali dobre, snažili sa s domácimi držať krok. Po klasickom prestriedaní základnej päťky sa však prejavil rozdiel v kvalite kádrov. Kým domáca lavička v celom zápase zaznamenala 23 bodov, tá lučenecká len 6. Patrioti okrem toho preskákali Lučenec 37:22 a už do polčasu položili základ víťazstva. Dva body im pomohli udržať sa v tesnom závese za vedúcim Interom. Exceloval hlavne Boban Tomič, jediný doskok mu chýbal k triple-double.

Štatisticky zaujali: Tomič (22 pts, 9 rebs, 10 ast), Gačeša (20 pts), Shelton (17 pts, 11 rebs)

SVT-KOM 90:86

Celý prvý polčas sa niesol v znamení „držíme spolu“. Nikomu sa nechcelo vypracovať si poriadne vedenie, domáci sa spoliehali na povestnú domácu tretiu štvrtinu, Kroksári na nového rozohrávača. Nakoniec sa splnilo oboje – Iskra viedla pred poslednom časťou o 9 a Brooks mal nakročené k triple-double. V závere Sviťania znova prestali hrať, Komárno sa prevažne Brooksovým pričinením nebezpečne priblížilo a bola z toho dráma. Tú lepšie zvládli Medvede a tretie miesto po základnej časti naberá čoraz reálnejšie kontúry.

Štatisticky zaujali: Guillory (13 pts, 8 rebs, 6 ast), Brooks (25 pts, 10 rebs, 7 ast), Davis (11 pts, 9 rebs)

SNV-ZIL 96:83

Lavička. Večný problém tímov v Košíkovej lige. Naplno sa to ukázalo v Novej Vsi, keď striedajúci borci Spišiakov zvalcovali hosťujúcich 48:8. Duel sa lámal až na konci, domáci si celý druhý polčas udržiavali pred favoritom mierny náskok. Žilinčanom chýbali podkošoví hráči, bez skvelého Merešša a poctivca Stanojeviča nemali šancu.

Štatisticky zaujali: Rocca (26 pts, 10 rebs), Dickson (15 pts, 8 rebs), Majerčák (14 pts, 7 rebs, 5 ast)

IBA-HAN 105:49

FG% 59:34, FT% 84:57, REB 37:28, AST 28:9, STL 13:4, TO 9:18, PIP 46:22, FBP 24:5

Viac písať netreba…

Štatisticky zaujali: Kinney (13 pts, 5 rebs, 6 ast), Barač (18 pts, 5 stl), Fusek (17pts, 5 rebs)

Stredajšie kolo č. 21 ponúklo dva derby zápasy aj stretnutie, ktoré mohlo výrazne naznačiť ako bude vyzerať konečné poradie po základnej časti za silnou dvojicou Inter-Levice.

Žilinčania po dráme podľahli doma rozbehnutému Svitu. Tomu sa podarilo zapracovať do rotácie novú posilu – chorvátskeho rozohrávača s maďarským pasom Davorina Kuntiča. Lučenec privítal Inter, ktorý ho v tréningovom tempe na rozdiel od Handlovej trochu šetril, žlto-čierni vyhrali „len“ o 32 bodov. V baníckom derby sledovali diváci boj o každú piaď palubovky. Prievidžania nakoniec zvládli posledný úsek hry a rozosmutnili domácich. Južanský súboj na ostrie noža prekvapujúco jasne ovládli výborne hrajúci Kroksári. Patrioti sa dokázali priblížiť len v tretej štvrtine, na obrat v skóre to však bolo málo.

Za MVP 21. kola vyhlasujeme Devina Brooksa z Komárna.

ZIL-SVT 67:73

Duel, v ktorom padlo na naše pomery málo bodov, vyzerá na prvý pohľad ako defenzívny. Pravda je však taká, že ani jeden tím nenaplnil svoj strelecký potenciál. Žilinčania nedokázali využiť obrovský rozdiel v podkošovom priestore, pomer doskokov bol 53:39. Hostia sa na konci svojou nedôslednosťou opäť zahrali s nervami svojich priaznivcov. Zo Žiliny si odvážajú dva mimoriadne dôležité body.

Štatisticky zaujali: Guillory (11 pts, 8 rebs), Tot (12 pts, 9 rebs, 10 ast), Washburn (12 pts, 6 rebs)

HAN-PDA 74:76

Handlová v stretnutí nezvládla záver. Počas celého ročníka v mužstve pretrváva rovnaký problém – koncentrácia. Ešte 3 minúty pred koncom viedli domáci hráči o 7 bodov. Potom však zaúradoval Jahmal Jones, ktorý odohral jeden z najlepších zápasov v sezóne. Prievidza dominovala aj pod košom, Čekovský s Petrášom nemôžu utiahnuť celé stretnutie.

Štatisticky zaujali: Derksen (22 pts, 7 rebs), Čekovský (13 pts, 12 rebs), Johnson (11 pts, 9 rebs)

KOM-LEV 87:67

Prekvapenie kola! Kroksári majú momentálne formu ako na hojdačke. Výhra strieda prehru, výsledky súperov však stále držia Komárno v hre o piate miesto. Zlepšenie pod Čurovičom je evidentné, zdolať Levice o 20 je naozaj nezvyčajný počin. Hosťom síce chýbal Davis, čo bolo v podkošovom priestore cítiť.  Napriek tomu veľká pochvala na hranice, už len potvrdiť formu v nasledujúcom stretnutí.

Štatisticky zaujali: Brooks (19 pts, 9 rebs, 7 ast), Bojanovský (13 pts, 11 rebs), Delič (16 pts, 10 rebs)

LUC-IBA 57:89

Polčas o 21, v tretej časti vzopätie Lučenca, no napriek tomu jednoznačné víťazstvo Interu. Novohradčania sa snažili držať s favoritom krok, ale obrovský kvalitatívny rozdiel sa jednoducho musel prejaviť. Lučencu zatiaľ nepomáha ani výmena trénera. Hostia už hrajú bez Riša Grznára, ktorý je síce stále zranený, no do konca ročníka bude hosťovať práve v Lučenci. Z biedy ich asi nevytrhne, aspoň si však zahrá.

Štatisticky zaujali: Kinney (15 pts, 8 rebs, 5 ast), Shelton (17 pts, 11 rebs), Barač (10 pts, 4 rebs)