Nedeľa, 26. máj 2024

Ako Peter Sagan konečne vyhral Miláno San Remo

Konečne priatelia. Peter Sagan vyhral preteky Miláno –  San Remo. Po toľkých nevydarených pokusoch z minulých rokov to cez víkend vyšlo.

V poradí už 111. ročník tejto slávnej cyklistickej klasiky patril nášmu Peťovi. Konečne!

Fatálne zlyhanie

17, 4, 2, 10, 4, 12, 2, 6, 4, 1. To sú umiestnenia Petra Sagana na talianskej Primavere. Vhodné použiť aj ako tip do športky. Prvé 1. miesto na prvom monumente tejto sezóny je najkrajší darček znudeným fanúšikom doma pred televízormi. Škoda, že sa preteky nikde nevysielali. Doma ste mohli pozerať len záznamy z lyžovania alebo turnajov v šípkach.

Ide o fatálne zlyhanie športových kanálov. Oko diváka môže ostať mokré nielen od šťastia a zároveň od smútku, že nič nevidelo. A ono pritom stačilo pustiť len poslednú polhodinu. Poslať jeden vrtuľník, jednu motorku. Inak sa jednalo o tradičnú nudu, kde okrem vyhliadok jazdy pri mori nebolo čo pozerať.

Nech ťa sila sprevádza

Rok 2020 nemohol pre chlapov na dvoch kolesách bez motora začať lepšie. V Taliansku sa stretla silná cyklistická rodina a favoritov na víťazstvo bolo už tradične niekoľko. V San Reme sme mohli očakávať kohokoľvek na prvom mieste. Z rýchlych cyklistov tam boli Kristoff, Nizzolo, Van Aert, Viviani, Gaviria, Ewan, Colbrelli, Bennet a ďalší. Utrhnúť z koláča si chceli aj Julian Alaphilippe, Greg Van Avermaet či Jasper Stuyven.

Menovať všetkých možných favoritov by znamenalo zapísať pol ďalšej strany. Naťahovať článok nepodstatnými informáciami však nechceme. Len samotný tím Deceuninck Quick Step ponúkal viacero možností na víťazstvo. Okrem žabožrúta Juliana tam boli Asgreen, Štybar, Lampaert. Čo meno to sila. Ale sila sprevádzala tentokrát hlavne nášho Petra Sagana.

Rozhodlo sa na konci

Po tom, čo trénoval v Kolumbii vo vysokých nadmorských výškach a predstavil sa na pretekoch Paríž -Nice, sme boli všetci zvedaví na jeho skutočnú formu. Hlavne keď záhadne vynechal talianskú klasiku Strade – Bianche a nešiel ani na Tirreno – Adriatico. Peter však nesklamal.

Všetko sa zlomilo na záverečnom kopci Poggio. Favoriti sa po sebe obzerali a ako prvý to hneď v úvode kopca skúsil Zdeněk Štybar, typickým spôsobom zapol v lýtkach české motory. Tím Bora Hansgrohe to však očakával. Maximilian Schachmann, jazdiaci v skvelej forme, sa ako víťaž Paríž – Nice rozhodol nasledovať českého borca.

Všetko to sledoval z asi šiestej, siedmej pozície aj náš Peťo. V momente, keď vedúca skupina trochu spomalila, zapol Sagan slovenské turbo a nechal všetkých ďaleko za zadným kolesom. Nestačil mu prekvapujúco ani skvele jazdiaci Alaphilippe. Nasledoval technický zjazd a posledné kilometre do cieľa.

Sagan si pred stíhajúcou skupinkou udržal náskok desať sekúnd až po cieľovú pásku. Monumentálna jazda znamenala Slovákov tretí zárez na monumente. Jeho prvý v San Reme. Gratulujeme, skvelý výkon Peter!

Tešíme na ďalšie klasiky. Aj keď si ich ako túto budeme musieť vymyslieť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera