Nedeľa, 30. jún 2024

Ako Peter Sagan vyhral aj Ronde de Vlaanderen

SITA/AP Photo

Klasikárska jar pokračovala v nedeľu štartom ďalšieho monumentu. Ronde van Vlaanderen sú vždy obrovským lákadlom. Tento rok bol popri úzkych cestách na slávnych bergoch zaznamenaný najväčší počet vyznávačov jednodňovej cyklistiky. Občerstvenie sa podávalo popri celej trati, pivo Leffe rozhadzovali zo sprievodných áut na požiadanie. V teple, ktoré vládlo od ranných hodín, padlo na úžitok.

Bohumilovo prasiatko

Po informácii, že opäť nebude priamy prenos v televízore, sme sa vybrali na výlet priamo do Belgicka. Keď som Telovýchovnému vedúcemu oznámil zámer, neváhal. Bohumil rozbil sedemročné TakUrčitee prasiatko a vyslal spolu so mnou aj Pagáča. Martin síce cyklistike vôbec nerozumie a ako sám povedal, nerozozná koleso od kolesa. Keďže Borussia v minulej sezóne vypadla zo všetkých súťaží a nikde nehrá, nemal aj tak nič na robote.

Nebudem vás zaťažovať detailami cesty. Dokázali sme sa dostať až na posledný berg na trati, Paterberg.

Opäť veľa kohútov

Všetky cykloweby písali o dvoch najväčších favoritoch. Mathieu van der Poel a Peter Sagan. Jeho veľké víťazstvo na Miláno San Remo pred dvomi týždňami zavrelo ústa všetkým pochybovačom. Po tridsiatke sa od Petra očakávajú ešte veľké veci.

Na štarte v Antverpách boli Greg Van Avermaet, Alexander Kristoff, Kasper Asgreen, Zdeněk Štybar, Nils Pollit, Wout Van Aert, Jasper Stuyven alebo majster sveta Mads Pedersen. Každý s túžbou po víťazstve.

Ako sa rodilo druhé Petrovo víťazstvo

Priznám sa, z pretekov sme veľa nemali, nakoľko na trati nie je práve najpohodlnejšie sledovanie. Sledovať preteky naživo je iná káva. Už od rána sa okolie ponúkalo pitím rôzneho charakteru. Cyklistov čakalo celkovo 17 bergov. My sme mali výhodu, že Paterbergom prešli až dvakrát. Prvýkrát všetci pokope, druhýkrát už len traja.

Všetko začalo 45 kilometrov pred cieľom, kedy na Koppenbergu zaútočil Mathieu van der Poel. Udržať sa ho dokázali len Peter Sagan a Zdeněk Štybar. Trojica cyklistov to dotiahla až na Peterberg a verte, vidieť Sagana na čele, bolo po dlhom dni to najväčšie zadosťučinenie. Na krátkom, ale strmom stúpaní, sa mladý Holanďan pokúsil o útok, ktorému však Peter s vypätím všetkých síl odolal. Tempo oboch cyklistov bolo však už nad sily českého pretekára a za nimi sa už rútila skupina prenasledovateľov. Bol to úžasný zážitok! Peter a Mathieu udržali tempo na vysokej úrovni a posledných 13 kilometrov udržali stíhaciu skupinu pol minúty za zadkom. Lotéria v podobe záverečného špurtu nás držala v napätí neopísateľným spôsobom.

Peter si počínal skúsene. Už žiadne druhé miesta. Po chvíli taktizovania to Holanďan nevydržal a nastúpil ako prvý. V protivetre však len potiahol Sagana na svojom chrbte a nedokázal sa ho striasť. Peter perfektne využil závetrie Poelových širokých ramien a tesne na páske sa mu podarilo dostať pred neho. Pevné nervy priniesli víťazstvo trojnásobného majstra sveta. Ďalší vynikajúci výkon! Po štyroch rokoch jeho druhé víťazstvo vo Flámsku. V tejto sezóne zároveň druhé na monumente. Peter má na jar formu, akú asi nikto nečakal. Okrem nás samozrejme.  

Žiaľ, Martinovi niekto ukradol telefón (alebo ho v opojení stratil), na ktorom sme mali všetky fotky a videá. Ja tradične nefotím, lebo potrebujem naplno vstrebať dianie okolo. Nemohli sme preto nakŕmiť Instagramy, čím sme sklamali followerov. A nemôžem sa nimi pochváliť ani v článku.

Pri písaní týchto riadkov už sedíme vo vlaku do Lille. V jej okolí bude o týždeň ďalší cyklistický koncert. Bohumil nás nadšene poslal aj tam. Paríž – Roubaix očakáva ďalšie vymyslené predstavenie.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera