Sobota, 25. máj 2024

Arabskými cestami budú húkať preplnené šprintérske vláčiky. Tour okolo púšte štartuje bez Sagana

SITA/AP Photo/Mahmoud Khaled

Spojené Arabské Emiráty hostia od nedele bicyklistov z celého sveta na najmladšom podujatí v kalendári. Tým, že u klokanov na opačnej pologuli zrušili Tour Down Under, prvé preteky World Tour dostanú zelenú práve u šejkov z blízkeho východu.

Aj tam takto pred rokom covid okradol fanúšikov o posledné dve etapy, tentoraz veríme, že v tretej edícii UAE Tour uvidíme boje na dvoch kolesách až do konca.

Púšť, mrakodrapy, piesok

Charakterom pretekov je piesok, duny, cesta odnikiaľ nikam a mestá, ktoré znázorňujú výlet do budúcnosti.

Na cyklistov čaká okrem piesku v nose a za ušami sedem etáp, v ktorých si prídu na svoje predovšetkým šprintéri. Až štyri sú venované práve im. Karty si pravdepodobne rozdajú hneď v prvej, štvrtej, šiestej a siedmej.

V predposlednej etape si pelotón zajazdí v Dubaji, cieľ je pripravený na umelo vybudovanom palmovom ostrovčeku Palm Jumeirah. Čo znie ako celkom pekný typ na dovolenku, keď raz bude po všetkom.

Na vrchárov čakajú dve horské previerky, z toho za kráľovskú sa považuje tretia etapa so záverom na vrchole Jebel Hafeet, na ktorom v poslednom ročníku triumfoval neskorší víťaz Tour de France Tadej Pogačar.

V druhej etape je na programe aj 13-kilometrová krátka časovka, ktorá by však nemala spôsobiť veľkú šarapatu v boji o víťazný, červený dres.

Šprintérska špička

Na štart sa postaví všetkých 19 tímov World Tour, do bubliny poslali hneď na úvod silné kalibre.

Po roku sa predstaví opäť Ferdo Gaviria, ktorý nespomína práve najlepšie na poslednú edíciu. Bol počas nej pozitívne testovaný na koronavírus, čo poznačilo celý zvyšok sezóny. Po prekonaní covidu len hľadal svoje staré ja a nemal energiu na výraznejšie úspechy.

O nie úplne vydarenej poslednej sezóne môže hovoriť aj Elia Viviani, keďže v nej neukoristil ani jedno víťazstvo, čím je o veľkú motiváciu postarané. Bora prichádza so svojou najsilnejšou nemeckou zbraňou Pascalom Ackermannom, ktorý bude chcieť hneď v úvode presvedčiť o absolútnej rýchlosti.

Sam Bennett so svojím tieňom Michaelom Morkovom, austrálska kengura Caleb Ewan, alebo majster  Európy Giacomo Nizzollo dopĺňajú už aj tak silný menoslov. Konkurovať im bude Holanďan Cees Bol z Team DSM. Za tím Alpecin – Fenix štartuje ďalší mladík Jasper Philipsen, víťaz etapy z minuloročnej  Vuelty.

Arabskými cestami budú húkať preplnené šprintérske vláčiky.  

Vrchári a favoriti na celkové víťazstvo

Medzi favoritmi na celkové prvenstvo nájdeme obhajcu víťazstva z minulého roka Adama Yatesa z tímu Ineos Grenadiers, pre ktorého ide o prvý štart v sezóne. Vyzývateľom bude Tadej Pogačar v zostave UAE-Team Emirates, ktorý v minulom roku obsadil druhú priečku. Rovnako rozbieha sezónu a určite nemá v pláne podliezať vysoko nastavenú latku. Aj tento rok môžeme hovoriť o dvoch najväčších favoritoch na víťazstvo.

V lepšom svetle má v pláne odštartovať Chris Froome. Podľa jeho vlastných slov by mal byť zo zranení spôsobených pádom počas Critérium du Dauphiné 2019 už úplne fit.

Do celkového poradia budú chcieť prehovoriť nestarnúci veterán Vincenzo Nibali, ešte väčší veterán Alejandro Valverde, Woult Poels, Alexey Lutsenko – tretí muž celkového poradia z minulého roka, Rigoberto Urán, Sepp Kuss, či Emanuel Buchmann.

Z ďalších veľkých mien štartuje majster sveta v časovke Filippo Ganna, zabúdať nesmieme ani na nevyspytateľného Mathieu van der Poela, ktorý prichádza skvele rozjazdený z cyklokrosu. Okrem toho, že je aktuálny majster sveta v jazde na blate, má aj silný šprint a môže favoritov v niektorej z etáp zaskočiť.

Zo Slovákov neštartuje nikto. V televízore vysiela Eurosport.

Ďalšie články o cyklistike

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera