Štvrtok, 27. jún 2024

Budeme mať znova skvelého časovkára? Slovenský talent rastie medzi Slovincami

Foto: Archív Martina Juríka

Na Slovensku vznikol nový športový trend. Tým je odísť čo najskôr do zahraničia, pretože šanca na presadenie sa v danom športovom odvetví  je exponenciálne vyššia ako v domácom prostredí. Inak to nie je ani v cyklistike

Aktuálny trend následuje čoraz viac mladých slovenských cyklistov. Výnimkou nie je ani osemnásťročný Martin Jurík, ktorý jazdí za Slovinský kontinentálny tím Adria Mobil. S ním sme sa rozprávali o cieľoch a príprave na sezónu. 

Prvá sezóna medzi mužmi

Rodák z Levíc jazdil za Spartak Tlmače a neskôr za Sláviu Trenčín. No už druhú sezónu bude pôsobiť v Slovinskom cyklistickom tíme Adria Mobil. Zataľ, čo v minulej išlo o tím do 19 rokov, v aktuálnej sa už bude pohybovať v pelotóne medzi mužmi. Ako sa vlastne dostal do zahraničia? ,,Asi v polovici roka 2021 som sa stretol s manažérom, predstavil som mu moje vízie a čo by som chcel. Na konci roka sme sa stretli práve s trenerom Adrie a zrodila sa dohoda.” 

Sezóna 2022 sa začala sľubne. Martin sa umiestil v juniorskej verzii Gent-Wevelgem na slušnom 26. mieste. Už tretí štart premenil na výsledok v najlepšej desiatke a po ňom už triumfoval na slovinskom pohári v pretekoch Pokal Kamnika. “Sezónu hodnotím s odstupom času pozitívne. Niektoré veci ma mrzia , niečo by som spravil inak ale nebolo to zlé. Osobných úspechov som získal viac, aj prvé víťazstvo na Slovinskom pohári. Motivovalo nielen mňa ale aj chalanov z tímu. Druhú polovicu sezóny som prevažne býval v Slovinsku, pokiaľ nepočítam výjazdy na ME a MS na dráhe. Tam sa stale učím a zbieram skúsenosti, vyhovuje mi to kombinovať. V závere sezóny som mal dobré výsledky aj v Taliansku, takže sa dá povedať, že som spokojný.”

Čo sa týka dráhovej cyklistiky, pre Martina je skôr hobby doplnkom. ,,Na dráhe v Slovinsku som trénoval, pokiaľ víchrica v januári nestrhla strechu z dráhy. Teraz je v rekonštrukcii, no na nejaké preteky by som mal ísť.”

Vidia v ňom potenciál

Na to aby sa takto mladý cyklista dostal medzi mužov, je potrebné aby v ňom tím videl potenciál. Hlavne ak ide o zahraničného jazdca,,Na konci sezony sme mali stretnutie s hlavným trenerom a majiteľom timu, kde sme sa dlho rozprávali. Páčila sa mi ich filozofia, ani som neváhal. Ešte počas sezóny som bol v kontakte s agentom, s ktorým sme sa rozprávali o iných možnostiach, no ja som bol naklonený k pokračovaniu v Adrii.” Nie je tajmostvom, že rovnako ako Tomáš Sivok, tak aj Martin Jurík bol v hľadáčiku Dukly. Tej ponuku však logicky odmietol.

Zimná príprava prebiehala bez komplikácií. Kde ju strávil? ,,V zime som bol prevažne doma, až na krátke sústredenie v Chorvátsku s tímom na začiatku decembra. Tri týždne v januári som bol v Španielskom Benidorme, odkiaľ som sa presunul na dvojtýždňové tímové sústredenie do Poreču v Chortvátsku.” Základ výkonnosti v sezóne vzniká na sústredeniach počas zimnej prípravy. Z nich jazdci počas sezóny čerpajú. Ako je Martin pripravený na štart novej sezóny? ,,Určite najlepšie, ako je možné.”

Budúci časovkár?

V tíme je najmladším jazdcom, musel spoznávať nových spolujazdcov. Patrí medzi nich napríklad pre fanúšikov cyklistiky známy Kristian Korjen – bývalý spolujazdec Petra Sagana. S kolegami je dôležité vychádzať, čo by nemal byť problém. ,,S chalanmi sme si sadli, pôsobíme ako dobrá partia na bicykli aj mimo neho. Predtým som ich však nepoznal, ako juniori sme sa vôbec nestretávali s mužmi.”  

Pre mladého jazdca, je ťažké určiť, akým typom pretekára počas kariéry bude. Inak to nebolo ani v Martinovom prípade,,Neviem presne definitívne povedať, akým typom jazdca som. Kopce veľmi nemusím, ale ak je trať iba zvlnená, vyhovuje mi. Ideálne so zakončením v šprinte. Mám rád aj časovky.” Práve časovky sú pre Slovákov alfou a omegou. Keď majstráky vyhrávajú neaktívni cyklisti, možno práve mlaý talent z Adrie bude tým, kto nám znova bude robiť radosť v boji proti chronometru. ,,Časovka ma baví. Vyhovuje mi ísť vysoké tempo dlhší čas. Aj posed alebo materiál zohráva vysokú úlohu,” nadviazal na tému časovkárskeho materiálu spominaného v minulom rozhovore s Tomášom Sivokom.

Možno sa ukáže aj doma

Dlhé roky sa slovinský kontinentálny celok zúčastňuje pretekov Okolo Slovenska. Sú pre Martina jedným z hlavných vrcholov sezóny? ,,Okolo Slovenska sa jazdí až na konci sezóny. Chcel by som doma štartovat, no definitívu uvidime až v priebehu sezóny.”

Pre mladých je bežné mať cyklistické vzory. ,,Určite je jedným z nich Janež Brajkovič. Jeho príbeh je naozaj silný, vzhľadom na to, čo sa mu všetko počas kariéry udialo.” Či sa k svojmu vzoru výsledkovo mladý Slovák priblíži, ukážu preteky počas prvej sezóny medzi mužmi.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera