Sobota, 29. jún 2024

Cyklista na križovatke. Pôjde Peter Sagan do Lidla, či na východ?

SITA/Gian Mattia D'Alberto/LaPresse via AP

Posledné dni priniesli informácie o Saganovom možnom konci v tíme Bora Hansgrohe. Ralph Denk kričí z jednej strany, Patrick Lefevere z druhej, novinári z tretej. Pravdu sa ako vždy dozvieme až na konci. Petrovi Saganovi sa končí v tomto roku zmluva s doterajším zamestnávateľom a stane sa neobmedzeným voľným cyklistom. Je preto úplne na mieste prehodnocovať a rozhodovať sa, ktorým smerom sa na kariérnej križovatke poberie.

Nemecké sprchovacie pomôcky angažovali značku Sagan od roku 2017. O tom, že ide o priateľstvo s výhodami pre obe strany, niet pochýb ani dnes.

Friends with benefits

Tím získal do svojich radov najpopulárnejšieho a v tom čase aj najlepšieho cyklistu na svete. Sprchové hadice, trubice, batérie, kuchynské drezy išli na dračku po celej planéte podľa toho, koľkokrát za deň bežala reklama so sprchujúcim sa Saganom. Peter nechýbal v žiadnej brožúre Verkaufshandbuch, svoje telo alebo krájanie topinamburu ponúkal aj na viacerých stranách. O cyklodresoch, tričkách so správnym logom nemusí byť ani reč.

To všetko boli a sú marketingovo neprekonateľné hodnoty, ktoré neponúkal v tej dobe žiadny iný cyklista na ceste.

Na oplátku dostal Peter okrem veľkého platu aj nový, dych naberajúci tím v elitnej kategórii World Tour. Mohol si so sebou priniesť svoj „Tím Sagan“ na čele s bratom, Erikom Baškom, Michaelom Kolářom, Macieom Bodnarom, masérom, manažérom, trenažérom, alebo s Jánom Valachom, z ktorého sa stál jeden zo športových riaditeľov nemeckého tímu. Takúto malú futbalovú jedenástku a domáci komfort si môže dovoliť málokto. Možno aj nikto. A pre tých, čo čítali Saganovu knihu My World je jasné, že malá skupinka tvorí pre jeho športový aj osobný život nenahraditeľné zázemie. Niečo podobné ako pre Petru Vlhovú jej rodinný tím.

Samotný šéf Ralph Denk, sa stal jeho veľkým fanúšikom s tetovaním na členku.

Bora okolo Petra vyskladala mančaft, ponúkla na pomoc Daniela Ossa, skúseného Marcusa Burghardta a nádejných nemeckých, či nemecky hovoriacich cyklistov.

Čas na rozchod a hľadanie krajších zajtrajškov

Najväčším športovým benefitom kráľovsky vytvoreného zázemia s miliónovým platom mali byť víťazstvá. Tých však Peter zaznamenal z rôznych príčin s pribúdajúcimi rokmi menej. Historikov ani tímových manažérov pri rokovaní o milióny nebudú zaujímať dôvody, ale čísla.

Hoci marketingová hodnota trojnásobného majstra sveta ostáva vysoko, vek nezastavíš. Je normálne, pokiaľ generálny manažér hľadá nové, mladé a čerstvé ryby. Bez ohľadu na to, že jeho žralok stále má čo vyloviť aj z najhlbších vôd.

Ralph Denk sa nikdy netajil tým, že chce vybudovať silný nemecký tím a chce raz vyhrať Tour de France. Verte, že ak je niečo precízne a do detailu naplánované a prepočítané, tak za tým stoja Nemci. Okolo Petra postupne pribudli noví bicyklisti, ktorí dokážu vyhrávať. Priority sa rokmi posúvajú, Bora Hansgrohe a Sagan si poslúžili dosť. Kým kuchynské drezy sa stále predávajú, slovenský pretekár trochu stagnuje. Preto nastal čas na rozchod.

Bude to Lidl alebo fosílne palivá z východu?

Ak sa bavíme o peniazoch, priama cesta vedie hlavne na východ. Sagana pri súčasnom plate si nemôže dovoliť hocikto, no UAE Team Emirates majú dolárov dosť. V stajni Tadeja Pogačara jazdí Ferdo Gaviria a Alexander Kristoff, oboch dobre pozná, s Gaviriom sú kamoši. Obom navyše tiež vyprší na konci sezóny zmluva, čo môže otvoriť dvere za ktorými sú rozprávkové peniaze dokorán.

Lidl ako najväčšia výzva

Ešte väčšia výzva je Deceuninck Quick Step. Predstava, ktorá bola ešte nedávno nepredstaviteľná a neakceptovateľná, vôbec nemusí byť nesplniteľná. Najsilnejší klasikársky tím vie pracovať s cyklistami na jeseň ich kariéry. Philippe Gilbert bol už skoro zabudnutý, aby v drese s Lidlom na zadku vyhral v roku 2017 Ronde a 2019 Paríž – Roubaix. Patrick Lefevere síce podpísal Evenepoela do roku 2026, no tento rok končia zmluvy Alaphilippovi, Bennettovi aj Zdeňkovi Štybarovi.

Hoci Lefevere nechal jasný odkaz na Twittri, odkazy cez sociálne siete a média nemusia vo finále znamenať vôbec nič. A je jedno z ktorej strany sa ozývajú.

Peter by musel výrazne ubrať zo svojho komfortu. Prišiel by o jednoznačné líderstvo v pretekoch, musel by rozpustiť „Sagan tím“. A oželieť pár miliónov ročne. To sa ľahko píše spoza klávesnice, jeden milión je pre nás ako jedno jabĺčko.

Na oplátku však dostane novú výzvu, šancu bojovať o víťazstvo v každých pretekoch a nakoniec šancu sám opäť vyhrávať veľké preteky a monumenty. Podobne ako Philippe Gilbert.

Dnes je všetko otvorené

Nové kamarátstvo s výhodami by mohlo vyzerať aj takto. Stále sa však môže od sezóny 2022 sprchovať po nemecky, alebo chodiť nakupovať do Lidla, alebo dovolenkovať v Dubaji.

Ako povedal Igor Vlha pre denník Sme:Dvaja top športovci na Slovensku – Peter Sagan a Petra Vlhová otvoria nové dvere a myslím si, že to obom pomôže. Bude to pre nich nový míľnik. Je zaujímavé, že to tak vyšlo. Obaja spravia to, čo majú, naštartujú sa a bude na nich hrdé celé Slovensko.

Stará pravda stále platí. Bez lístka sa ani vietor nepohne.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera