Streda, 17. apríl 2024

Vyhrávať monumenty bude pre Sagana stále ťažšie. Dynamit v jeho nohách však stále môže vystreliť

FOTO - SITA/Massimo Paolone

Peter Sagan vstupuje po prekonaní koronavírusu do novej sezóny a všetky obývačky sú v očakávaní.  Ochorenie spôsobilo posun plánovaného štartu a kým konkurencia má v nohách dôležité súťažné kilometre, Sagan bude mať premiéru na Tirreno – Adriatico, ktoré sa začína prvým dňom v stredu.

Pred ostrým štartom sezóny aj nás zaujíma, čo ešte môžeme od slovenského Žilinčana očakávať nielen tento rok, ale aj v mierne vzdialenej budúcnosti. A tak trochu v tejto súvislosti nahliadneme aj do minulosti. 

Štart rakety

Za desaťročie sme si zvykli na úspechy, ktoré boli rovnako samozrejmé, ako východ slnka alebo slovné exkrementy na facebooku.

Nielen vďaka víťazstvám sa stal Sagan postupne tvárou dvojkolesového športu. Žiadny slovenský športovec nezískal po celom svete takú fanúšikovskú základňu. Rokmi otrepané klišé o tourminátorovi a rockovej hviezde cyklistiky netreba príliš opakovať.

Posledné dva roky však sledujeme na jeho pomery výsledkový a aj výkonnostný útlm, hoci ešte pár rokov dozadu boli očakávania v porovnaní s realitou súčasnosti mierne vyššie.

Éra Petra Sagana

Mnoho fanúšikov ešte aj dnes považuje Sagana najmä za rýchlika na cieľovej páske, no veľa nádejí sa vkladalo práve do klasík a monumentov, v ktorých je vďaka svojej všestrannosti najviac doma.

Po víťazstve na majstrovstvách sveta v Richmonde a následnej dominantnej sólo jazde na monumente Okolo Flámska 2016, považovali fanúšikovia a odborníci práve tento moment na začiatok éry Petra Sagana. Symbolicky za ním na druhom mieste dopedáloval Fabian Cancellara, ktorý si s Tomom Boonenom jednu dekádu podávali kľučky od dverí na najvyššie stupne významných jednorázoviek. Peter Sagan bol považovaný za pokračovateľa bájnej dvojice a otázkou bolo na akom čísle sa zastavia jeho úspechy.

„Od Sagana sa dočkáme väčších vecí ako od Boonena či Cancellaru. Hovorím o jeho štýle jazdenia a tiež o veku. Má len 27 rokov a doma päť zelených tričiek z Tour de France. Navyše, získal ich zväčša sám, bez pomoci tímu,“ povedal pred štyrmi rokmi José De Cauwer, bývalý belgický cyklista a spolukomentátor.

Čo priniesli ďalšie roky

Tom Boonen sa o Petrovi vyjadril, že keď začne lietať, nejde ho zastaviť. Taktika tímov sa začala postupne prispôsobovať Saganovi. Nebol však prvý a ani posledný na svete, s rovnakým hendikepom sa museli vysporiadať aj iní superfavoriti. Hoci niektorí slovenskí fanúšikovia v tom videli sprisahanie.

Po víťazstve na Paríž Roubaix 2018 sa jeho počet monumentov zastavil na čísle dva. Následne prišiel pád v 17. etape na Tour de France a stroj na víťazstvá sa spomalil.

Pokles výkonnosti

Hoci sa o tom aj napriek otázkam oficiálne nehovorilo, práve po páde a jeho následkoch sme v nasledujúcej sezóne videli iného Sagana. Pod výkonnostný pokles sa podpísala aj predsezónna viróza a hoci na Paríž – Roubaix zaznamenal piate miesto a na Ronde van Vlaanderen dokončil v skupine hlavných favoritov, mierne zaostávanie na strmých kockových bergoch bolo viditeľné. Za také výsledky by väčšina cyklistov mala novú zmluvu aj s bonusmi ešte pri masážnom stole, ale Peter má latku postavenú o stupienok, až dva vyššie. Trpkú príchuť osladil siedmy zelený dres na Tour de France.

Ani minuloročná poprehadzovaná sezóna nepomohla. Neskorý jesenný reštart ovplyvnil formu mnohých cyklistov, najmä tých s väčším počtom letokruhov v lýtkach a stehnách. Medzi nich musíme radiť už aj 31-ročného Slováka. Nemladne.

Hoci dominantnou sólo jazdou zaznamenal víťazstvo v desiatej etape na Giro d´Italia, v zelenej súťaži prišiel na Tour o svoje obľúbené tričko.

Čo čakať v roku 2021?

Po prekonaní koronavírusu nie je ľahké byť prorokom. Sagan má ideálny cyklistický vek na veľké veci v klasikách. Mnoho cyklistov ich vyhrávalo aj po prekonaní magickej vekovej hranice. Boonen ako 31-ročný, Cancellara mal 33 a Greg van Avermaet dokonca až po tridsiatke. Pozitívnych príkladov by bolo dosť.

No okolnosti sú zatiaľ proti.

Kombinácia smoly, chorôb a stúpajúceho veku nie je ideálna, na čo v nedávnom článku upozornil napríklad aj Eurosport. Navyše treba k tomu pripočítať rastúcu konkurenciu v podobe nových „Saganov“.

V klasikách vzbudzujú rešpekt cyklokrosári Mathieu van der Poel, Wout Van Aert, alebo príjemné prekvapenie posledných dní Tom Pidcock. Mathieu vytrel s majstrom sveta Alaphilippom na sobotnom Strade Bianche dlažbu v uliciach Sieny. V type stúpania, v ktorom je Francúz považovaný za najlepšieho na svete.

Isté je, že vyhrať monument bude pre Sagana ťažšie ako pár rokov dozadu kedy vyzeral, že sa nedá zastaviť.

Ako sa sám vyjadril v marcovom interview pre cyklistický magazín Procycling: „Dôležitá vec je pochopiť, prečo už nevyhrávate 22 alebo 23 pretekov ročne. Je to preto, pretože je to zakaždým komplikovanejšie. Ale skôr ako sa trápiť, je dôležité sa s tým vyrovnať. V podstate to musíš len akceptovať“.

Hoci trendom za posledné roky je skôr pokles, Sagan má stále v nohách dynamit a ten môže pozitívne vystreliť. Kedykoľvek. Či o dva týždne, alebo o dva roky, ak bude ešte pretekať. Stále patrí medzi úzku svetovú špičku. Očakávania treba mať však triezve.

V podstate to musíme len akceptovať.

Ďalšie články o cyklistike

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera