Nedeľa, 26. máj 2024

Le Manuál de Tour

SITA/AP Photo

Vážení televízni diváci. Sezónni, nesezónni. Fanúšikovia a ne fa nú ši ko via. Stará dáma privíta po jednom roku najväčší cyklistický kolotoč a my pritom opäť nemôžeme chýbať. Hoci Telovýchovný vedúci pre mňa tento rok nevybavil akreditáciu do zákulisia francúzskych ciest, pravidelné reporty z veľkolepej udalosti budeme prinášať nepravidelne aj od televíznej opony.

A aby nikto o nič neprišiel, pripravili sme jednoduchý manuál. Čo pozerať, čo nepozerať, prípadne kde to nepozerať.

Čo určite pozerať

Cyklistiku sledujú počas leta aj nepravidelní fanúšikovia. Niečo, ako keď sezónni šoféri vytiahnu cez sviatky svoje kone z garáže. Meno Peter Sagan je lákadlom najvyššej kvality a hoci nevieme úplne presne, v akej forme sa ocitol pred bránami ostrého štartu, jedno je isté. Bude sa na čo pozerať podobne, ako v týchto dňoch na chodníkoch.

Pre tých, ktorí chcú vidieť hromadné dojazdy a etapy, v ktorých Peter bude bojovať o víťazstvo, je dôležité zapamätať tieto dni:

Prvý týždeň: sobota, pondelok, utorok, streda, piatok, sobota, nedeľa, pondelok.

Druhý týždeň: streda.

Tretí týždeň: utorok, streda, nedeľa.

Presne v tomto poradí. Celkovo dvanásť etáp z dvadsaťjeden, v ktorých má Peter Sagan šancu na úspešný záver. Hodnotíme hviezdičkami. Čím viac ich je, tým je väčšia šanca na víťazstvo pre nášho cyklistu.

Tri ***

Etapa číslo 3 (pondelok) je ako šitá na mieru pre klasikárov. Záverečný kopec s 5,5% stúpaním má jeden kilometer a nachádza sa len štyri pred cieľom. Cieľová páska bude pre najlepších viditeľná po posledných 500 metroch so sklonom 8%. Už v pondelok nás tak čaká napínavý záver a Peter Sagan by v ňom nemal chýbať. Ak budete v práci, nezabudnite naladiť kolem tretej.

Etapa 5 (streda) má kopcovitý charakter, štyri kategorizované stúpania. Nie priveľké, nie pridlhé. Posledný kopec je 19 km pred cieľom. Šanca pre únik a odtrhnutie šprintérov. V tejto etape budú opäť bojovať klasikári. Žiaľ v opäť nevýhodný deň pre pracujúci ľud. Ani, ani. Ani začiatok týždňa, ani víkendu. Kukajte kde chcete.

V ôsmej etape (sobota) si cyklisti vyšliapu toho viac. Bude to jazdenie hore dole, ako keď, no proste hore a dole. A navyše v terméni sobotnom, ideálne s pivkom na terase, prípadne na chate. Nie je nič lepšie.

Etapa 17 (streda) bude po sérii drsných kopcov a cyklisti si prinesú veľkú únavu. Veľa rýchlych a odolných cyklistov už nebude mať toľko síl, niektorí šprintéri sa už budú čvachtať v tretrách niekde v Saint Tropez. Ideálne pre Petra Sagana. Opäť pracovný deň, ale už čas celozávodných dovoleniek. Počas letu v bizniis triede si pýtajte cyklistiku. 

Dve **

Do tejto kategórie padli všetky etapy, kde môže byť hromadný dojazd a iné. Rovinatý charakter bude mať tento rok sedem etáp. Hneď prvá v sobotu môže pre Petra znamenať žltý aj zelený dres zároveň. V ďalšom poradí sa bude čakať na šprint v štvrtej (utorok), siedmej (piatok), desiatej (pondelok), jedenástej (streda), šestnástej (utorok) a v Paríži (nedeľa). Najväčšími favoritmi na rýchle závery budú  Elia Viviani, Dylan Groenewegen alebo Caleb Ewan. Sagan sa medzi nimi určite nestratí.

Kategória s jednou hviezdičkou v našom výbere neexistuje.

Tour nie je len Sagan

Pre pravidelných fanúšikov netreba pripomínať, že aj iné etapy sa oplatí sledovať. Už v druhej cyklisti na celkové poradie rozbehnú boje v tímovej časovke. Prvé vrcholy ich čakajú priskoro – v šiestej etape, aj keď sa možno po sebe budú všetci len kukať a naplno to rozbalia v druhom týždni. Tam už nebude miesto pre oddych. Bez účasti Frooma a Dumoulina majú šancu ďalší, iní, veď vy viete ktorí. Navyše máme storočnicu zavedenia žltého dresu.

Úprimne, mne bude Froomey chýbať. Na ten jeho suchý anglicky výraz sme si už zvykli. Aspoň jeden pozdrav z nemocnice, kde sa zotavuje po ťažkom náraze na bicykli. 

Horské etapy sa z pohľadu Sagana oplatí sledovať aj pre rýchlostné prémie v boji o zelený dres. Neraz jeho účasť v úniku poteší viac ako samotný šprint v hromadnom dojazde. Najväčším súperom v boji o siedmy zelený bude s najvyššou pravdepodobnosťou Michael Matthews. Ten jedno víťazstvo má práve z roku 2017, v ktorom Petra škaredo vyhostili z krajiny kikiríkov. Verme, že to bude napínavé, bez zranení, pádov a podobne. Ale nudu nechceme.

Tak čo, vidíme sa na páske v Paríži?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera