Sobota, 25. máj 2024

Le Sagan de Tour vol 1

SITA/AP Photo

Prvý týždeň na francúzskych cestách mal desať dní. Vážne. Od soboty do pondelka. Dnes majú makači na bicykloch deň voľna, kedy môžu konečne zabrať detské púdre na ubolené zadnice. Cyklisti naberú nové sily a na hoteli alebo v autobuse kopnú do žily jedno alebo dve pivká. Trochu iná dávka energie ako dva litre čerstvej krvi kedysi.

Pre nás bežných ľudí je voľný deň vhodný na to, aby sme zistili, čo je nové v robote, kým opäť upadneme do poobedného tranzu pri televízore.

Žltý úsmev Juliana Alaphilippa

Žabiak Alaphilippe má tento rok formu ako hrom. Po úspešnej jarnej kampani pokračuje aj na Tour skvelými výkonmi a Francúzi rozmýšľajú, kde sa až môže zastaviť. Dokonca veria v zázraky, ale to skôr spadne Eiffelovka, ako bude žltý dres na Julianovom tele v Paríži. Individuálne však svieti jeho žltý úsmev v pelotóne asi najviac zo všetkých. Francúzov boj o najcennejšie prádlo bol oku lahodiaci a určite ešte neskončil.

Medailu za výkon týždňa by si aj napriek Alapihilippovi zaslúžil Thomas De Gent. V ťažkej ôsmej etape udržal za chrbtom celú svorku silných tímov a dotiahol únik do víťazného konca.

Peklo pre favoritov

Ozajstní kandidáti na koncertné pódium v Paríži vytiahli pár kariet v šiestej horskej etape, ale sekundové prídely sa rozdávali až včera. A celkom nečakane. Pelotón bol rozsekaný na vetre a nadeľoval trestné minúty oneskorencom. Pred bojmi vo vysokých nadmorských výškach dostali nádielky v desiatkach sekúnd napríklad aj domáci Thibaut Pinot alebo večný smoliar Richie Porte. Nairo Quintana už tiež dosť stráca a ako ho poznáme, niečo možno skúsi v poslednom kopci celej Tour. Čiže zase nič. Boj o žltý sen zrejme pre niektorých skončil skôr, ako vôbec začal.

Obhajca prvenstva Geraint Thomas a jeho tímový kolega z tímu Sky Ineos Egan Bernal si držia žlté tričko na dohľad. Vynikajúco sa darí aj jazdcom Bory Hansgrohe. BOHovia bojujú na dvoch frontoch a Emanuel Buchmann je zatiaľ na piatom mieste so stratou len 33 sekúnd od Thomasa.

Peter Sagan je v klídku

Peter by mohol skúsiť šťastie v pokri. Jeho umiestnenia sú 1,2,3,4,5. Z toho päťka zasvietila až v troch dojazdoch a neviem, čo by ste ešte chceli. Z desiatich etáp bol sedem krát v top päťke. Najlepší výkon podal v ôsmej etape, kedy na cyklistov čakal deň hore a dole a hore a dole. Borci vyšliapali cez 4000 výškových metrov a Peter to so svojou postavou Hulka celé ustál so zeleným výrazom v tvári. Vidina bodov bola silnejšia ako kávička v grupette.

Typickú jazdu na zadnom kolese predviedol Peter divákom na konci šiestej etapy.

Dokedy bude baviť Michaela Matthewsa bojovať o tričko, ktoré mu proste nepatrí, prezradia už najbližšie dni. Zatiaľ vyzerá dosť tvrdohlavo, klokan jeden. Tím Sunweb na neho pracuje na rovinke aj v kopcoch, jeho večné schovávanie sa za telami tímových kolegov mu však neprinesie úspech. A ak náhodou skúša naskočiť do úniku, Peter je okamžite pri ňom.

Sagan jazdí s prehľadom a jednu víťaznú etapu už splnil. Navyše už len jedno druhé miesto mu chýba k prekonaniu rekordu druhých miest. A nikto nevie byť tak krásne druhý ako Peter. Tešíme sa najbližšie. Dokonca má aj rekord v počtoch dní v zelenom, ale to už od nás skutočne počítať nechcite. Ktovie, koľkokrát si zelené obliekol len tak pomimo, na pláži v Monaku. To nespočíta už nikto.

Gorila Greipel

Zo šprintérov neprekvapil špeciálne nikto, okrem toho, že nešprintér Wault Van Aert vyhral šprint. Víťazstvo chýba z favorizovaných už len Calebovi Ewanovi, tešili sa už Viviani aj Groenewegen.

Zato gorila André Greipel sa tento rok asi lúči s francúzskymi cestami, ale je to stále sympoš aj v zrelom veku. V šiestej etape si to po lyžiarskom svahu zamieril do cieľa na Spartana.

Historický seriál o hradoch a zámkoch Francúzska pokračuje od zajtra ďalšou sériou. Myslím, že prvých desať častí bolo skvelou pozvánkou a pokračovanie si preto nenechajte ujsť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera