Streda, 22. máj 2024

Le Tour de Alaphilippe vol 2 a Saganova klasika

SITA/AP Photo

Včerajší druhý deň voľna trávili jednotlivé tímy po svojom. Pretekári majú toho už dosť a napríklad v tíme Jumbo-Visma močili lýtka v bazéne, v Sunwebe mali grilovačku a Peťo Sagan ležal s macíkom.

Tour dnes odštartuje posledný týždeň a povedzme si úprimne, už dlho sme nesledovali také vyrovnané boje o celkové poradie ako tento rok. Stačí len zmeniť názov zo Sky na Ineos a čáry-mary sú fuč.

Žiadny vláčik celú etapu s následným zdrvujúcim útokom niektorého z lídrov, či už Fromeyho kedysi, alebo Gerainta Thomasa minulý rok. V tohtoročnej edícii horia lýtka všetkým rovnako a my sledujeme vyrovnané súboje. Konečne.

Skvelé Pyreneje a zase Alaphilippe

Francúz, ktorý na jar vyhral šprint so Saganom v San Reme, vyhral šprintérsku etapu na Tirreno – Adriatico (opäť aj so Saganom) a je v záverečnom týždni lídrom Tour de France. V škole sme mali rôzne prírodné vedy, ale tento D’artagnan svojimi výkonmi obchádza všetky logické zákony. Keď v poslednej etape konečne nevydržal tempo najlepších a stratil aspoň 30 sekúnd, komentátori Eurosportu prejavili skutočnú radosť. Alebo skôr výdych.

Kým žabiak Alaphilippe naberal bonusové sekundy v prvom týždni v jemu vyhovujúcom teréne, nikoho to špeciálne netrápilo. Veď aj my sme si trúfli napísať, že skôr spadne Eiffelovka, ako bude mať Julian žlté tričko aj Paríži. Eiffelovka sa ešte ani nenaklonila, no Alaphilippe drží aj po návšteve Pyrenejí na dištanc všetkých favoritov. A keby nebol Thibaut Pinot Francúz, šiel by si na bájnom Tourmalete pre víťazstvo. Náskok cez minútu a pol je pred Alpami sľubný, ale favoriti by mali toto manko zmazať. BY MALI.

Julian má aj tak nakročené k najväčšiemu výsledku svojej kariéry.

Presne šestica cyklistov zabojuje o celkové prvenstvo a predpovedať víťaza nie je nemožné, ale načo. Veď uvidíme. Rozostupy medzi vychudnutými horolezcami sú tesnejšie, ako gate v trenírkach. Už nie je na programe žiadna časovka, len tri horské etapy. Hneď prvá z nich s poradovým číslom osemnásť bude peklom pre trojtýždňové nohy každého z favoritov. Zatiaľ najviac lezeckej energie predviedol Pinot, všetko sa ale môže zmeniť behom jednej etapy.

Francúzi sú zatiaľ v siedmom nebi, pri trati prežívajú orgazmy zo svojich hrdinov, len aby neboli predčasné. To Starú dámu nemusí uspokojiť a žltý dres venuje na konci niekomu inému.

Sagan stíha limity na zadnom kolese, rozpačité prejavy Matthewsa

Už sme to niekde mohli čítať, že Bora nie je len Sagan. No nie je, veď tomu nebolo nikdy inak. Či mal Peter v tíme Nibaliho, alebo Contadora. Teraz podáva nenápadné výkony Emanuel Buchmann. Hoci je bez tímovej podpory v záverečných kopcoch, drží krok s favoritmi a jeho šieste miesto v celkovom poradí môže byť odrazovým mostíkom na pódium.

Peter Sagan je už klasik. Úniky, body, nič nové. Zato Matthews najprv vyhlási, že nechce zelený dres, lebo ide po etape. Potom vyhlási, že on chcel bojovať o zelený s Petrom, ale tím rozhodol. Potom si doskočí únik, len aby zobral 20 bodov na prémii a vrátil sa späť do pelotónu. Majkl, buď chlap. Buď to povedz na rovinu, alebo radšej mlč.

Petrov náskok je opäť luxusný, nie je to úplná istota, ale do Paríža je už blízko. Dnešný šprint a zajtrajší klasikársky profil by mali priniesť rozhodujúce body. Saganove druhé víťazstvo očakávajte práve zajtra, v sedemnástej etape. Jedine žeby bol druhý. Stále čakáme na rekord.

Inak limity zatiaľ šprintéri stíhajú, smutné príbehy cyklistov, ktorí skončili pre iné, horšie dôvody nebudeme spomínať . Radšej budeme sledovať zberný párty bus v Alpách, zatiaľ je v ňom počas etáp celkom nuda. Aj taký majster sveta v časovke Rohan Dennis radšej nastúpil do auta a ušiel nevedno kam. Rovno deň pred časovkou.

Dnes máme na programe šprint, hlavný vrchol očakávajte cez víkend. Držte palce Saganovi, aby zlomil rekordy, Julianovi, aby mal čistý moč a všetkým ostatným.

Cyklistike zdar. Hor sa na bicykel k televíznemu prijímaču. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera