Mathieu van der Poel
SITA/Gian EhrenzellerKeystone via AP
Cyklo

More, pláž a zablatení cyklisti. Súboj Van der Poel vs Wout van Aert na MS v cyklokrose pokračuje

Majstrovstvá sveta v cyklokrose sa počas víkendu jazdia v belgickom Oostende. Na pláži pri mori, s prísnymi opatreniami, bez divákov a bez juniorov. Atraktívna terénna cyklistika má (od 14:15 na ČT Sport) na programe vrchol sezóny, súboj kategórie Elite. Wout Van Aert aj Mathieu van der Poel majú po tri tituly majstrov sveta a nikoho už šesť rokov nepustili medzi seba. Iný príbeh sa neočakáva ani dnes.

Najvyššie stupne si od roku 2015 pozerajú zblízka len dve spomínané mená, za nimi je diera ako do vane. Z cesty si po siedmich rokoch od titulu majstra sveta odskočil zajazdiť si Čech Zdeněk Štybar, no nebude patriť medzi najväčších favoritov.

Rivalita na blate

Obaja hlavní favoriti sa dôverne poznajú od detských čias a nemajú prakticky žiadne slabiny. Hoci polovica sezóny cyklokrosového svetového pohára 20/21 bola covidom skrátená, stihli v nej zaznamenať po dve víťazstvá a vždy jeden nechal druhého za zadným kolesom. A to počítame len preteky najvyššej kategórie.

Aj keď historicky v štatistike vedie Mathieu van der Poel, posledné preteky SP pred týždňom so svojím rivalom prehral. Navyše Wout van Aert štartuje doma, čo je vždy motivácia navyše.

Rivalita na ceste

Nie je žiadnou náhodou, že postupom rokov sa a ich súboje preniesli z blata na cestu. V minulej sezóne vyhral Wout monument Miláno – San Remo a predviedol vynikajúcu formu aj na Tour de France. Okrem toho, že vyhral tri etapy, bol aj kľúčovým domestikom Primoža Rogliča v ťažkých horských stúpaniach. Pri jeho výkonoch sme pozerali, kam sa až dá posúvať hranica možného.

Na opačnej strane, Mathieu mal slabší rozbeh do sezóny, aby na jeseň vyhral klasikárske etapové preteky BinckBank Tour a monument Okolo Flámska, kedy v priamom súboji zdolal na páske práve mladého Belgičana.

Ide o vôbec dvoch najvšestrannejších cyklistov súčasnosti a je jedno na akom povrchu práve jazdia. Už len pre tých dvoch sa oplatí dnes zapnúť televízor.

Trať

Keď je už reč o povrchu, terénom je bude plážový piesok, tradičné blato, umelé stúpania a … plážový piesok. Kým turisti sa v lete premávajú pri mori na boso, cyklisti s galuskami ponorenými pôjdu do piesku aj desať čísel hlboko.

Okruh meria 2 900 metrov. Má umelo postavený most len pre účely pretekov, ktorý dosahuje z oboch strán sklon až 21% a za jeden okruh v rôznych sektoroch pretekári nastúpajú celkovo 330 metrov.

K tomu pridajme ťažkú technickú jazdu na pláži a druhú polovicu okruhu zas po tráve, ktorá sa zmení na blato. Niektoré časti trate prebehnú borci so strojom na ramenách. Rozhodne sa bude na čo pozerať.