Sobota, 29. jún 2024

Na Okolo Flámska sa čakať na výplatnú pásku nedá. Najkrajšie preteky cyklistického roka vytrasú jazdcom lakte aj lýtka, šancu vyhrať má aj Peter Sagan

SITA/Marco Alpozzi - LaPresse March

Na veľkonočnú nedeľu bude okrem údeného a šunky aj nádielka kvalitnej cyklistiky. Rozbehnutá sezóna odpáli 105. ročník slávneho kockového monumentu.

Kolem Flandier budú cyklisti krúžiť za prísnych Covid opatrení, organizátori dopredu nezverejnili ani trasu pretekov. Podobne ako pri skorších klasikách tejto sezóny sa však nebude jednať o žiadne prekvapenia. Fanúšikovia ani cyklisti neprídu o známe kockové bergy, na ktorých všetkým účastníkom zájazdu dokonale vytrasie lakťami aj lýtkami.

Flandry

Okolo Flámska patria vôbec k najkrajším pretekom cyklistického roka, borci musia prejsť cez 240 kilometrov a 17 krátkych, ale strmých stúpaní. Tu sa nedá skrývať v pelotóne a čakať na (výplatnú) pásku, z Antwerp do Oudenaarde vedie cesta za víťazstvom len pre najsilnejších borcov na dvoch galúskach. Tým, že Paríž – Roubaix odložili až na jeseň tohto roka, pôjde o posledné kockové predstavenie klasikárskej jari.

O to väčšia prestíž a motivácia pre favoritov využiť nazbieranú formu práve v tento jeden deň.

Oude Kwaremont, Paterberg, Koppenberg

Jazda po hellingenoch je najťažšia práve na kombinácii týchto troch bergov. Oude Kwaremont prejdú cyklisti trikrát, Paterbeg si užije dva prejazdy a najťažší Koppenberg mal v obľube na rozhodujúce ataky napríklad legendárny Tom Boonen. V strmých pasážach kopca sa cyklisti skoro zastavia a niektorí musia svoj pracovný nástroj potlačiť.

Kombinácia kopcov Kwaremont a Paterberg býva v závere rozhodujúcou, nakoľko po ich poslednom prejazde ostáva do cieľa 13 km po rovine, na ktorej sa po väčšine vyprofiluje celkový víťaz pretekov. V roku 2016 predviedol na Paterbergu drviaci útok Peter Sagan, po ktorom dosiahol jedno zo svojich najväčších úspechov kariéry.

Víťazstvo pred piatimi rokmi považujem za vôbec najikonickejšie zo všetkých, ktoré vo svojej bohatej kariére zaznamenal.

Ronde znamenajú každý rok veľkolepé divadlo, pre domácich Belgičanov veľký sviatok. Predstavenie bude od hranice 100 km pred cieľom znova držať v napätí žalúdky všetkých fanúšikov po výdatnom nedeľnom obede.

Hlavní favoriti

Svätá trojica tohto roka je zatiaľ neohrozená. Julian Alaphilippe, Wout Van Aert a Mathieu van der Poel sú aj naďalej pasovaní do role najsilnejších. Ako sme videli na Miláno – San Remo, byť najsilnejší ale neznamená automaticky víťaz.

Vo Flámsku už majú cyklisti odjazdené klasiky, ktoré na malom území krížom krážom lemujú trasu zajtrajších pretekov. Priebeh posledných týždňov otvára cestu za trofejou opäť širšej skupine favoritov. E3 Saxo Bank Classic kompletne ovládli jazdci Deceuninck Quick Step, ktorí cyklokrosárom urobili na trati peklo. Gent Wevelgem vyhral v šprinte Wout Van Aert a Dwars dor Vlaanderen pre zmenu Dylan van Baarle z Ineosu z dlhého sólo úniku. A teraz babo raď, ako to bude v nedeľu vyzerať.

Predpokladom je súboj Lidla proti Van Aertom a Poelom, pri ktorom sa zvezú ostatní favoriti, ktorí budú schopní udržať tempo na prudkých stúpaniach. A dopredu netreba odpisovať nikoho. Deceuninck môže okrem Alaphilippa vsádzať na Asgreena – víťaza E3, Lampaerta, Senechala, a to im bude chýbať Zdeňek Štybar, ktorý musel cez týždeň nečakane absolvovať operáciu srdca.

Medzi ďalších možných víťazov patria Avermaet, Naesen, Pedersen, Trentin atď, atď. Dopredu netreba odpisovať ani Alexandra Kristoffa, ktorý v posledných dvoch edíciach skončil na treťom mieste. Približne päťnástska cyklistov môže pri priaznivom priebehu skončiť na stupni najvyššom.

Peter Sagan a jeho šance

Po víťaznej etape v Katalánsku srdcia fanúšikov pookriali, ale treba piť stále čisté víno a z čistého pohára. Neabsolvoval ani jednu klasiku a forma z rokov 2016 a 2017 určite v Petrovych nohách nebude. Šance má Sagan úplne rovnaké ako všetci vyššie menovaní aj nemenovaní. Rôzne veľké mená vrátane Toma Boonena hovoria že Sagana neradno odpisovať, čo je pri jeho palmarés jasné aj bez podobných vyjadrení. Fanúšikovia budú vždy pri slovenskej legende optimisti, hoci by mali aj v kope hnoja hľadať koníka. Ale tak zle Peter na tom pred nedeľou nie je.

Hlavný Saganov triumf bude neviditeľnosť, nakoľko všetky oči sa budú upierať na najväčších favoritov. Základom úspechu je ustáť pekelné tempo na rozhodujúcich úsekoch a pokiaľ sa ocitne vo finálnej skupine po poslednom prejazde Paterbergu, kurzy v stávkových začnú prudko klesať. Dobrým výsledkom môže aspoň na čas utlmiť čoraz viac reptajúceho Ralpha Denka a vkľude rokovať o zmluve so svojím budúcim zamestnávateľom.

Veríme rozšírenie zbierky v top 10 na monumentoch, dúfame v čo najnižšie jednociferné číslo väčšie ako nula.

Ak chcete fundovaný komentár, zárukou kvality je EUROSPORT. Od 14:00 vysiela aj RTVS.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera