Štvrtok, 23. máj 2024

Na vlastné buľvy: Premiéra cyklistu na pretekoch. Hore kopcom lamentuješ, dole si to užívaš

Peter Haluška Peter Haluška 28.05.2023
Foto:facebook.com/CykloTourSered

Mal by sa hobby cyklista vybrať na preteky len preto, aby si to vyskúšal? Jednoznačne. Ako to ale dopadne? To som si vyskúšal na vlastnej koži. 

Cieľ prvého cyklomaratónu? Prísť do cieľa

Najskôr niekoľko základných faktov. 

  • Dĺžka pretekov Sereď cyklomaratónu: 117km. 
  • Najdlhšia moja absolvovaná cyklotrasa: 103km. To nevadí, ako hovoria skúsenejší, dav ťa potiahne. 
  • Počet doteraz absolvovanych pretekov: 0
  • Počet jázd v balíku: Niekde medzi 0 a zopár, podľa toho či rátame náhodné stretnutia na výjazdoch. 

Pre základnú predstavu pretekárskej kariéry asi stačí. Preto bol môj cieľ jasný – prísť do cieľa pretekov. Bonusom bude, ak tam ešte budú aj organizátori. S týmto nastavením som sa dostavil na štart a obzeral som si bicykle, lýtka a pupky kolegov pretekárov, nech sa viem zaradiť. Sebavedomiu to nepridalo. Poctivo som sa zaradil do hĺbky štartového poľa, nech si rýchli jazdci idú. 

Štart je zážitok

Hromadný štart 300+ cyklistov je celkom zážitok, jazdci sa po prvej obrátke snažia pretlačiť čo najviac dopredu. Až za takú cenu, že mi jeden skrižil cestu, ťukli sme sa kolesami. Už-už som sa videl na zemi. S vedomím, že za nami sa blíži veľa ďalších, sa mi to podarilo ustáť. 

Štart sme teda zvládli, teraz bolo potrebné dodržať jedinú taktiku, nalepiť sa na nejakú skupinku a neodlepiť sa, kým to bude možné. Viacerí rýchlici už boli v nedohľadne, no stále sa objavovali ďalší, preto výber skupinky musel byť obzvlášť opatrný. Nechcem sa predsa zavesiť za niekoho, s kým udržím tempo iba chvíľu. 

Našiel som sa v skupinke asi desiatich jazdcov. Pekne sa striedali na čele a ja som sa viezol. Tempo bolo (na moje pomery) vysoké, šlo sa dobre. 

A zrazu to prišlo. Oni zrýchlili, alebo ja som spomalil, neviem. Rozdelili sme sa. Skontroloval som vzdialenosť – taktiku som udržal 25 kilometrov, ani nie štvrť trasy. Asi som si predsa len nevybral správnu skupinku. 

Nepríjemné kilometre

Prišli nepríjemné kilometre osamote. Dlho som nikoho nestretol. Keď už aj stretol, tak len podobný osud, ako som mal sám. Biker asi na začiatku zvolil nesprávnu skupinu a vyčerpal sa.

Vďaka individuálnej jazde som si ale mohol dovoliť to, čo lídri pretekov určite nie. Kýval a zdravil som všetkých fanúšikov pri cestách. A že ich cestou v dedinkách bolo. Robili celému preteku parádnu atmosféru aj v čase, keď už videli iba nás, pomalších. 

Po osamelých chvíľach ma dobehla nová skupinka, na ktorú som sa zavesil. Bola to okamžitá vzpruha, cítil som, že šetrím energiu tak, že som do horskej prémie vládal zrýchliť. Moje miesto v nej muselo byt tak 260., no v našej skupinke bolo tretie, a to sa počíta. Došli sme spolu po druhú prémiu, no tam som už ani nezrýchľoval, ani nemal skupinku. Nevadí. O chvíľu bude bufet. No, o chvíľu – asi o 10 kilometrov.

Už len dole? TakUrčitee

Na druhej výškovej prémii už som asi nevyzeral sviežo, tak ma organizátor chcel vzpružiť: “Už to pôjde len dole,” povedal. Bolo to to, čo som chcel počuť? Áno. Bola to pravda? 

Na to mi odpovedal pretekár, ktorého som v kopci dobehol. “Neponáhľaj sa, teraz bude tak dvadsať kopcov,” povedal človek, ktorý vyzeral dôveryhodne. Mal dres mesta Hlohovec, takže presne tieto kopce mal zjazdené a v nohách. Cesta sa pekne zvlnila, čo by som asi ocenil, keby som každú vlnu nemusel vyšliapat.

Prišla však nová vzpruha, bufet. Ten okrem občerstvenia a coly(!) znamenal aj dôležité informácie. “Teraz to začína,” hovorí kolega a snaží sa do seba dostať banán. Čo začína? pýtam sa a v hlave mam, že máme za sebou 80 kilometrov. Rovinky už nebudú, čakajú nás dve väčšie stúpania a okrem toho stále zvlnená cesta. Spomínam na organizátora spred pár kilometrov, vraj už to pôjde len dole, och. 

Rýchly cukor z nápoja však spravil svoje a prvý kopček nevadil. Potom však prišla typická dilema cyklistu. Do kopca lamentujes, načo si toto robíš. Dole kopcom sa tešíš, že si toto robíš a užívaš si jazdu. 

Koniec sa blíži

Dlho som zase nikoho nestretol, až zrazu okolo mňa prefičal súťažiaci. Vravím si, zle je, ak by som mal mať ešte schopnosť ísť tak rýchlo. Prišiel kopec, ktorý mal byť posledný, to už musím dokončiť. Dobehla ma dvojica, ktorá vládala do kopca výrazne viac ako ja. No bola to posledná šanca sa zviesť, preto som pridal. Traja sme sa snažili dostať do cieľa a oproti? Oddýchnuty pretekár, ktorý už sa vracal domov. 

Pomocou bolo auto organizátorov, ktoré sa pri nás zjavilo. Myslel som si, že nám prišli povedať, že nestíhame cieľ. Zabral som, aby nemohli. Boli tam však iba preto, aby nám pomohli v križovatkach. Starali sa teda aj o nás, pomalších. 

Na poslednej križovatke jeden z trojice zrazu vyštartoval, akoby nemal v nohách 115 kilometrov. Asi vie, že sme skoro v cieli, uvažujem a zrýchľujem za ním. Zrejme treba. Našťastie mal pravdu a po dvoch zákrutách sme sa dočkali. Cieľ! Okamžite som si šiel sadnúť do trávy pod stromy. Všade okolo ďalší cyklisti, mnoho z nich už v tom čase umytých, v čistom oblečení. To ale bolo jedno, prišiel som do cieľa a stihol v ňom organizátorov. 

Výsledok

A výsledky? Celkovo prišlo za mnou do cieľa dvadsaťdva cyklistov. Keby som súťažil v kategórii nad 70 rokov, skončil by som druhý. Bolo by super v tom veku ešte dokázať odjazdiť také preteky.

Mám ešte viac ako 30 rokov na tréning. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera