Pondelok, 20. máj 2024

Odštartovala Tour. Úsmevy, pády a Sagan hneď v zelenom

SITA/AP Photo/Stuart Franklin

Peter Sagan v zelenom, spadli skoro všetci, niektorí aj dvakrát. Vyhral prekvapujúco Kristoff a Pinot takmer plakal. A hoci sme pozerali preteky, nepretekalo sa. Jedine čo pretekalo, bol dážď po ceste. Tour de France odštartovala v netradičnom korona termíne a my sme opäť neboli osobne pri tom.

Prinášame ale päť rýchlych postrehov pre tých, ktorým sa nechcelo pozerať, alebo nepostrehli.

Pády, pády a pády a ešte raz pády

Tým, že podujatí bolo doteraz veľmi málo a Tour je len prvou Grand Tour v kalendári, namlsaní sme všetci. Rovnako namlsaní sú aj samotní pretekári.

Sezóna odštartovala len nedávno a my sme už boli svedkami ťažkých pádov a zranení, čo nebývalo zvykom. Pády sa dali očakávať aj na najväčšom cyklo divadle sveta. Ale že ich hneď prvá etapa prinesie toľké množstvo, sme netušili. Za všetko mohlo počasie, prispela určite aj nervozita pelotónu v prvej veľkej previerke tohto roka.

Alebo sa tímoví mechanici rozhodli obuť suché galusky namiesto zmesi do dažďa.

Aktuálna zvrátená cyklistická sezóna nám v nasledujúcich týždňoch prinesie ešte veľa zábavy. Hádam už bez zranení.

Nepretekanie

Prvá etapa Starej dámy navodila dojem, že sledujeme záverečnú promenádu pelotónu v Paríži. Etapa, v ktorej sme čakali útoky klasikárov, sa premenila na nekonečnú nudu. Tep zdvihol až záverečný špurt.

Celé je to také rozpačité. Do Paríža chcú prísť všetci a už len hrozba Covidu ako hlavného nepriateľa nahlodáva podvedomie. Do toho mokré cesty v oblasti, kde skoro celý rok neprší. V prvý deň sme sledovali vyhliadkovú jazdu pelotónu s úsmevmi ako pri súťaži o veselého cyklistu.

Diváci ako komparz

Komparzisti stojaci popri ceste nenahradia davy fanúšikov, ktoré sú pre toto veľké divadlo tradičným symbolom. Diváci budú popri trati chýbať rovnako, ako Sulíkovi rožky počas sviatkov. Aby bol vlk sýty aj koza celá, Tour sa musí uskutočniť aj bez svojej slávnej pompéznosti. Pri prechode horskými masívmi ako je Galibier a iné veľké kopce, to nebude pre tradicionalistov ono.

Sagan zelený

Každý rok sa opakuje tá istá pesnička. Kto sa zapojí do Saganovej súťaže? Prvý týždeň piati, potom dvaja, potom už nikto.

U Petra Sagana teda nič nové. Opäť etapu nevyhral, no opäť si oblečie zelený dres. Hoci je až tretí v poradí. No Kristoff je v žltom a majster sveta Mads Pedersen v bielom. Peter si tak hneď po prvom dni oblieka svoje obľúbené tričko, o ktoré v ďalšej – horskej – etape príde. Na chvíľu. Mimochodom, Pedersen predviedol silný špurt a môže byť čiernym koňom podobných dojazdov. Znovu tak môžeme vidieť dúhový dres vpredu, len na inom tele. 

O forme Petra Sagana môžeme len mudrovať. Nikto vlastne nevie, ako na tom je. Nebolo by vôbec zlé, keby ho niekto potrápil. Či vyhrá zelených dresov desať, alebo pätnásť, je vlastne jedno. Zelená súťaž a možno aj Peter, potrebujú nový impulz. Nechceme však čakať nič iné, ako ôsme tričko a pekné fotky z Paríža po dojazde. Skúsenosti sú na strane slovenského cyklistu.

Naše pravidelno – nepravidelné postrehy nebudú samozrejme chýbať ani tento rok. Držíme palce, nech príde do Paríža čo najviac bicyklistov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera