Piatok, 19. apríl 2024

Okolo Slovenska za pár minút. Report z etapových pretekov z Petržalky do Košíc

FOTO TASR - František Iván

Okolo Slovenska je za nami. Bolo to krásnych päť dní, počas ktorých sme videli veľa úspechov a pádov (doslova), plaču aj smiechu, radosti aj smútku. Teda ja som ich naživo nevidel, ale určite to tak bolo.

Pre tých, kto najlepšie cyklistické preteky u nás podrobne nesledovali, prinášame stručný report a v druhej časti hlasy pretekárov. Okolo Slovenska tak spolu prejdeme namiesto štyroch dní za pár minút

Prológ

Technický sedem kilometrový prológ, ktorý sa odohrával na jednom z najväčších sídlisk v Strednej Európe, v Petržalke. Tak ako počas každej časovky, aj pri tejto bolo možné žehliť, pracovať a zároveň aj oddychovať. No keď na prvom mieste zasvietilo meno Martina Svrčeka, nejednému cyklistickému fanúšikovi srdce zaplesalo. Každý si určite spomenul na časy bratov Velitsovcov, keď sme sa mohli spoľahnúť na top výsledky v meraní časov. Iba 19-ročný mladík z Nesluše nás všetkých prekvapil. Hoci ho neskôr predbehlo osem pretekárov s lepším časom, aj tak Martin ukázal, že nám rastie silný časovkár.

Keď vyrazil na trať Brit, ktorý nahradil v zostave Cavendisha, nikto by nepovedal, že bude víťazom. Aj keď Ethan Vernon v tejto sezóne zajazdil slušnú časovku na Tour de Romandíe, nebol považovaný za favorita, Anglický šprintér preťal cieľovú pásku s najlepším časom , druhý skončil môj favorit a Vernonov tímový kolega Josef Černý a do tretice sa na tretie miesto zaradil najlepší leadout man súčasnosti, Dán Michael Mørkøv. Quick-Step mal v top 10 spolu až päť jazdcov a to aj vďaka siedmemu miestu Štybara.  Najväčším prekvapením bolo štvrté miesto Van Belleho z Jumba Visma.

Prvá etapa

Rovinatý profil nasvedčoval hromadnému dojazdu v Stovežatej. V Trnave, samozrejme. Do úniku sa dostal okrem iných aj Slovák Matúš Štoček  z českého ATT-investments. Ten vyhral aj všetky (jednu) vrchárske prémie, čo znamenalo, že v nasledujúcej etape obliekal dres pre najlepšieho vrchára. Mnohopočetné útoky a pokusy o roztrhanie úniku mu priniesli aj číslo pre najbojovnejšieho pretekára etapy.

Únik do cieľa nevydržal, stiahol ho Quick-Step na čele s celkovým lídrom Vernonom. Svrček sa postaral o vysoké tempo, šprintérsky vlak tohto belgického tímu urobil zvyšok. Ethan Vernon vyhral druhú etapu v poradí a bol držiteľom aj troch dresov. Najlepší pretekár celkového poradia, najlepší šprintér a najlepší pretekár do 23 rokov – to všetko patrilo Britovi. Najlepším vrchárom bol Štoček.

Druhá etapa

Najviac selektívna etapa s najviac prekvapivým víťazom. Tak by som ju opísal. Chaotická etapa a veľa nastúpaných metrov. Úlohou belgického zoskupenia Quick-Stepu bolo udržať dres celkového lídra. Žiaľ, Vernon nie je vrchár a tak museli prísť s plánom B. Tým bolo udržať druhého muža celkového poradia v hre. Hoci sa španielske Pro celky usilovali o roztrhanie už okresaného balíka, nepomohlo im to a nakoniec mohli fanúšikovia vidieť nádherný koniec etapy po dlažobných kockách v historickom centre Banskej Štiavnice.

Na jednotkových horských prémiách naplno bodoval talian Lorenzo Fortunato, čo mu zabezpečilo dres najlepšieho vrchára. Do banského mesta došla približne dvadsaťčlenná skupina, z ktorej sa špurtovalo o víťazstvo. To si pre seba ukradol talent z World Tour tímu Jumbo-Visma Archie Ryan. Prekvapivý víťaz nechal za sebou Mauriho Vansevenanta a už spomínaného Lorenza Fortunata z EOLA. 

Po etape sa do žltého dresu prezliekol Čech Josef Černý, na pódiu ho doplnil Stefan De Bod (Astana) a ďalší Čech Jakub Otruba z Elkov-Kasper. Najlepším šprintérom ostal Vernon a U23 kategóriu prevzal víťaz etapy Ryan.

Tretia etapa

Údajne kráľovská etapa nebola taká selektívna ako predchádzajúca. Šlo sa z Detvy a tak sa chcel fanúšikom ukázať Lukáš Kubiš, ktorého pri trati čakal vlastný fanklub. Do úniku sa mu podarilo dostať, no neskôr z neho vypadol a chvíľu na to bola dobehnutá aj vedúca skupina.

Pelotón asi od 40. kilometra pred cieľom viedol Martin Svrček, ktorý postupne reagoval na všetky nástupy súperov. Žiaľ, hoci si veril do špurtu, mal tímové povinnosti, ktoré splnil do bodky. Etapu so šprintérskym dojazdom vyhral po skvelej práci kolegu Koen Bouwman z Jumba-Visma. Druhé miesto obsadil Luca Colnaghi z Bardiani-CSF-Faizanė. Prekvapením bolo, že sa ako tretí umiestnil Holanďan Roel Van Sintmaartensdijk (áno, vážne sa tak volá).

V celkovom poradí sa nič nemenilo a ani v súťažiach o ďalšie dresy. Po tejto etape už bolo s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodnuté o víťazovi 66. ročníka pretekov.

Štvrtá etapa

Posledné meranie síl predpokladalo šprintérsky dojazd v hlavnom meste východu. Už na začiatku v Levoči prebehlo mnoho nástupov no až neskôr sa sformoval únik. V tom figuroval aj Pavol Rovder z Dukly Banská Bystrica. Vyhral dve vrchárske prémie, zarobil prize money a dostal číslo pre najbojovnejšieho jazdca etapy. Všetko nasvedčovalo tomu, že únik bol dobehnutý ale to nebola pravda. Vpredu stále figurovala dvojica z tímu VolkerWessels. Tí mali ešte päť kilometrov pred cieľom náskok okolo minúty, čo znamenalo pravdepodobné víťazstvo. To nahrávalo do karát práve Quick-Stepu, pretože ak by vyhrali, k dispozícii by boli len štyri bonifikačné sekundy, čo by neohrozilo Černého pozíciu. Tak sa aj stalo a duo z holandského tímu prišlo do cieľa s náskokom okolo trinástich sekúnd.

Víťazom sa stal Jesper Haest pred tímovým kolegom Petrom Schultingom. Tretí skončil Dán Mørkøv.  

Celkové poradie

Žltý dres: Josef Černý (Quick-Step Alpha Vinyl Team)

Zelený dres: Jesper Haest (VolkerWessels Cycling Team)

Bodkovaný dres: Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa)

Biely dres: Archie Ryan (Jumbo-Visma)

Najlepší Slovák: Martin Svrček (Quick-Step Alpha Vinyl Team)
Najbojovnejší jazdec: Jefferson Alveiro Cepeda
(Caja Rural – Seguros RGA)

Najlepší tím: Jumbo-Visma

Čo povedali jazdci?

James Knox –  tímový kolega víťaza pretekov(Quick-Step Alpha Vinyl Team)

Na preteky sme prišli s otvorenými pozíciami, no Petrovi (Černý – víťaz) a Maurimu (Vansevenant – druhý muž poradia) to vyšlo v etape číslo dva a odvtedy sme sme mali úlohu ich chrániť. Mal som za úlohu nasledovať útoky a tiež ťahať pelotón. Toto je pre nás dôležitý pretek, pretože máme slovenského sponzora. Chceme na Slovensku vždy vyhrať preteky, čo sa nám už podarilo štvrtý krát ( pozn. red.: Alaphilippe – 2018, Lampaert – 2019, Steimle – 2020, Černý – 2022). Sme hrdí, pretože sme splnili cieľ. Sme silný tím a som rád, že sa nám to podarilo. Prvýkrát som závodil s Martinom (Svrčekom) a na to, že má 19 rokov a je to jeho prvý rok medzi profesionálmi musím povedať, že som veľmi ohúrený. Neviete, čo máte čakať od takého mladého chalana, ale všetko čo som od Martina videl tento týždeň nasvedčuje tomu, že jeho budúcnosť bude skvelá.

Lukáš Kubiš – člen úniku v tretej etape (Dukla Banská Bystrica)

Po štarte som sa snažil odísť do úniku, čo sa nedarilo nakoľko to kontrolovalo Jumbo-Visma. Chlapci nechceli, aby to odišlo pred prémiou. Následne sme prišli pod Grajnár, kde sa stále mierne stúpalo. Taktiež som tam skúšal zaútočiť. Tým pádom bol pre mňa ťažký kopec, keďže som takto zbytočne plytval silami. Následne sa zjazdilo dole, viac-menej to bolo putovanie. Potom odišla osmička závodníkov, kde sme mali Paľa Rovdera. Čiže sme boli spokojní a mohli čakať do šprintu. V závere som dostal defekt – cca 40 kilometrov pred cieľom, vymenili sme to a vrátil som sa v pohode. V závere som sa tam snažil tlačiť sám, ale do poslednej zákruty na trojstovke som šiel z desiateho miesta, čo už bolo príliš vzadu. Zavrel ma jeden z pretekárov a na viac to už nevydalo. Čo sa týka Paľa, červené číslo je super prezentácia pre tím aj pre neho, čiže sme spokojní.

Matúš Štoček – najbojovnejší jazdec prvej etapy(ATT-Investments)

Posledná etapa bola rýchla, odišiel únik. Škoda, že sa nám tam nikoho nepodarilo dostať. Aj ja som to skúšal niekoľkokrát a nevyšlo. Odišlo osem ľudí, potom sme poslali dvoch chalanov, nech sa striedajú s Astanou a EOLOM, nech sa únik dostihne. Mali sme v pláne špurtovať s Tomášom Bártom. Ja som spadol s tímovým kolegom a ešte ďalší traja asi štyri kilometre pred cieľom (pozn. red.: spadli pri prechode cez električkové koľaje). Bolo to ďaleko do cieľa, ani neviem presne ako sa to skončilo. Preteky hodnotím ako výborné, podarilo sa mi v prvej etape zobrať bodkovaný dres najlepšieho vrchára a číslo pre najväčšieho bojovníka etapy. Stále sme mali niekoho vpredu, vždy sa niečo podarilo. Mika Heming bol tiež najbojovnejší a myslím si, že sme zanechali celkom dobrý dojem.

Zhrnutie

Preteky Okolo Slovenska majú každým rokom lepšiu úroveň. Hoci bola tento rok možno o niečo slabšia štartovka, preteky boli plné akcie a krásnych súbojov. Veľkým plusom sú prenosy v televízii na Eurošporte a RTVS šport. Aj keď by mohli byť dlhšie, než len poslednú hodinku.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera