Štvrtok, 23. máj 2024

Peter Sagan bojoval od začiatku do konca. Domácu Tour vyhral zaslúžene

FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Zlé jazyky hovorili, vraj Peter Sagan nikdy nevyhrá žltý dres na Tour. Pritom stačilo nejazdiť stále po Francúzsku, prísť domov na Slovensko, tu je možné všetko. Aj my máme svoju Tour. Alpy nahradili Tatry, záverečnú etapu namiesto Paríža v slovenský Rím.

Organizátorom sa podarilo uskutočniť na Slovensku preteky vysokej úrovne, za výbornej diváckej účasti vo všetkých slovenských dedinách. Na Sagana sa prišlo pozrieť mnoho ľudí aj keď len na miestnu zákrutu či križovatku, aby ho videli aspoň na zlomok sekundy.

Fotky zaplavili internety z každého kúta, kde sa pelotón prehnal.

Premiérové vysielanie na Eurosporte umožnilo fanúšikom z celého sveta vidieť kus našej krajiny a zároveň aj zaujímavú zápletku v boji o celkové víťazstvo.

A napríklad aj Chrisa Frooma, pre ktorého to bola premiérová návšteva Slovenska.

Od začiatku do konca

Posledné tri roky sme si trochu odvykli písať najkrajšie slovné spojenie v súvislosti s trojnásobným majstrom sveta – „Peter Sagan vyhral!“ Ani na okružnej jazde z Košíc, cez Hohe Tatras, Oravu, Kysuce až do Trnavy, nevyhral ani jednu etapu. Hoci vždy bol k tomu veľmi blízko.

Už v prológu v Košiciach bolo vidno dravosť a veľké chcenie potešiť nielen slovenských fanúšikov, ale zároveň konečne zaznamenať ďalšie víťazstvo v sezóne. Svoju premiérovú účasť na Okolo Slovenska zobral ako tvrdú prípravu na Majstrovstvá sveta.

Počas všetkých etáp prebiehal boj o celkové vedenie medzi cyklistami Deceuninck – Quick Step a Bora Hansgrohe. Prvú etapu vyhral Alváro Hodeg. Druhú, ktorá viedla z východu cez Vysoké Tatry až na Oravu, zase jeho kolega Jannik Steimle. Obom bol vždy za chrbtom Peter Sagan.

Hoci vyhrávať nie je pre neho také samozrejmé, ako pred tromi či piatimi rokmi, vždy bol tam kde mal byť. Jazdil aktívne, útočil a najmä v poslednej etape vďaka skvelému výkonu tímu, ktorý nasadil tvrdé tempo už od štartu etapy až do jej cieľa, získal potrebné bonifikačné sekundy, zbavili sa Hodega a jediný súper na páske ostal Steimle. Toho si Peter na konci postrážil, no opäť v závere nedokázal preťať pásku ako prvý.

Konečné celkové víťazstvo znamená ďalší suvenír k bohatému zoznamu trofejí do obývačky. Rozšírenie o celkovú výhru na domácej Tour prekrylo druhé miesta v jednotlivých etapách.

Ako na majstrovstvách sveta?

Preteky elity sú na flámskych cestách už o týždeň a Peter Sagan má možnosť zabojovať o štvrtý titul majstra sveta. Napriek výhre na Slovensku netreba mať veľké oči. Po zranení z Tour, Covide a celkovo nepríliš vydarenom období čo do absolútnej výkonnosti, nebude patriť medzi najväčších favoritov. Do širšieho okruhu však určite áno, veď stať sa môže čokoľvek.

Treba si vychutnať každú výhru a domáca na Tour de Slovakia určite zahriala fanúšikovské srdiečko. Veď celé preteky nevyhráva každý deň, ani mesiac, dokonca ani rok. Naposledy na Amgen Tour of California v roku 2015.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera