Sobota, 25. máj 2024

Peter Sagan do starého železa? Ále, prosím vás…

SIITA/LaPresse - Fabio Ferrari

Hoď kameňom, kto si neveril. Štvrtým miestom na včerajšej La Primavere, tristo kilometrových pretekoch z Milána do San Rema, dal Peter Sagan slovenským obývačkám privoňať pravej cyklistickej emócii. Ktorá sa v poslednej dobe trochu, priznajme sa, vytrácala.

PS po tridsiatke

Najlepší slovenský cyklista histórie a globálne najpopulárnejší borec na bicykli poslednej dekády má po tridsiatke. Neznamená to v jeho športe v žiadnom prípade katastrofu. Len viacerí, ktorí si pribúdajúci počet letokruhov v lýtkach a kilometrov v stehnách všimli, už nečakajú od Žilinčana víťazstvo. A ani pódium zakaždým, keď si ráno vysadne do sedla.

Pretože si pamätáme časy, keď sme jeho štvrté miesta považovali za sklamanie. Peter Sagan v Taliansku ale ukázal, že stále dokáže jedným šmahom bicykla spláchnuť všetky predikcie do kanála.

Piata zemiaková priečka na talianskom monumente chutila prekvapujúco dobre.

Bicyklujúca le-gen-da

Deviatym umiestnením v top desať sa trojnásobný majster sveta dostal na zdieľané tretie miesto medzi najlepšími cyklistami za krásnych 112 rokov histórie pretekov Miláno San Remo. To stojí za zmienku.

Zo všetkých monumentov má už 17 umiestnení v top 10. V 21. storočí existujú len traja lepší cyklisti, z toho už len jeden aktívny.

Dokonalý bluf alebo jednoducho Sagan?

Forma nášho cyklistu už bola popísaná spredu aj zozadu. Tesne pred štartom sezóny prekonal koronavírus a asi aj preto nikto nemal pred štartom monumentu z Milána do San Rema veľké očakávania.

O to krajšie bolo vidieť slovenského cyklistu opäť v San Reme špurtovať po troch stovkách kilometrov medzi najlepšími. Do popredia sa vďaka tomu rovnako ako jeho bielo-zelený dres tlačí otázka: blufoval Sagan pred pretekmi o svojej forme?

Šprintérsky monument

Preteky Miláno – San Remo alebo La Primavera sú výnimočné v tom, že v prímorskom mestečku môže vyhrať ktokoľvek zo širšieho okruhu favoritov. Neskutočná porcia kilometrov budí rešpekt, ale profil je k jazdcom ešte dostatočne milostivý.

Vďaka tomu šprintéri ostávajú v hre do posledných kilometrov a pri zhode okolností môžu bojovať aj o víťazstvo. V roku 2009 to vyšlo napríklad aj Markovi Cavendishovi.  

Sagan je geniálny a pre zamestnávateľa takmer nedoceniteľný aj preto, že aj keď je mimo top formy, zbiera solídne umiestnenia. Presvedčil o tom najmä v sezóne 2019. Napriek tomu je tak trochu prekvapením, že Peter aj bez poriadnej prípravy a po chorobe hádzal predné koleso na cieľovú pásku s najlepšími.

Silné nohy, no stále to nie je ono

Štvrté miesto je tak príjemne nečakané. Šprint skupiny favoritov, kde už skoro nikto nemá tímového kolegu, je vždy lotéria. Veľa nechýbalo na ešte lepší výsledok.

Hlavným pozitívom soboty boli silné nohy a rýchlosť, ktorou dokázal poraziť napríklad dobre rozbehnutého Michaela Matthewsa a konkurovať Van Aertom a Van der Poelom v ťažkom závere.

Na druhú stranu, Poggio odkrylo slabšiu chvíľku. Po útoku Alaphilippa v najstrmších pasážach nedokázal Peter úplne udržať tempo najsilnejších.

Až ďalšie dva monumenty – Ronde a Roubaix, odkryjú všetky karty. Tam už „blufovať“ nejde a bez top výkonnosti nie je možné byť vpredu. Potvrdenie rastúcej formy budeme skúmať už od pondelka v úvodnej etape pretekov Okolo Katalánska.

V každom prípade Peter Sagan výsledkom zo San Rema potešil. Aj vy ste v sobotu podvečer vyzerali zhruba takto?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera