Nedeľa, 26. máj 2024

Peter Sagan prišiel znova do Paríža ako zelená mašina. Bola to najlepšia Tour dekády

SITA/AP Photo

Posledný týždeň bol epický a lepší príbeh by nevymyslel ani Juraj Jakubisko pri natáčaní druhej Perinbaby. Šprintéri vydržali v limite aj vďaka skráteným etapám, Luke Rowe s Tony Martinom si robili na ceste no no no a preto boli večer vykázaní z krajiny spolu s poslednou várkou starých galusiek.

Tri týždne sme sledovali najlepšiu Tour de France poslednej dekády, ale všetko sa raz musí skončiť. Vyvrcholenie priniesli alpské etapy, ale úplne inak, ako všetci čakali. Peter Sagan zvládol kopce s prstom v nose a Ineos ovládol pódium. Francúzi nakoniec do žltého navliekli niekoho iného, ako Francúza. Kohút kikiríka aspoň vďaka bodkovanému tričku Romaina Bardeta. Nuž a náš Peter je v zelenom. Zase.

Egan „Quintana“ Bernal

Má len 22 rokov a je tretím najmladším víťazom Tour de France. A vyzerá ako klon Naira Quintanu. Egan Bernal nebol lídrom tímu Ineos, ale na hory liezol lepšie ako obhajca Geraint Thomas. O všetkom rozhodla 19. etapa, ktorú museli neutralizovať pre sneh na poslednom kopci. Hovorí sa, že tri kamióny snehu aj zosuvy pôdy si objednal tím Ineos, ktorý nemohol dovtedy na domáceho hrdinu Juliana Alaphilippa nič vymyslieť. Juliana zlomilo tempo favoritov až na Col de l’Iseran. Aj napriek tomu bol Alaphilippe najvýraznejšou postavou tohto ročníka.

Ostatní favoriti boli radi, že boli a tak sa do konca Tour nič nezmenilo. Na svoje si prišiel aj Vincenzo Nibali, ktorý vyhral dvadsiatu etapu. Najsilnejší muž z Pyrenejí Thibaut Pinot musel v slzách odstúpiť pre zranenie ešte skôr, ako sa skutočné boje v Alpách rozbehli. Mladá kengura Ewan berie tri etapy ako najlepší šprintér. Bol to týždeň rôznych príbehov so šťastným koncom pre Egana Bernala a aj nášho Petra Sagana. 

Zelená mašina

Treba si opakovať sto krát opakované. Peter Sagan je legenda. Možno si to teraz ešte neuvedomujeme, lebo zelené dresy nosí z Francúzska domov už pravidelne ako babka ponožky z Tesca. Sedemkrát stáť na pódiu na Champs Élysées je veľké privilégium, ktoré bude nemožné zopakovať. Možno o päťdesiat alebo sto rokov sa nájde cyklista, ktorý bude podávať dlhé roky výkony na najvyššej úrovni a s výsledkami, ako Peter Sagan. Čisto neobjektívne, ako sa na nás aj patrí, momentálne neexistuje slovenský športovec, ktorý sa môže Petrovi v tomto vyrovnať, nehovoriac o popularite.

Pritom tohtoročná Saganova sezóna zatiaľ patrí zatiaľ k jeho slabším oproti nedávnej minulosti. Aj napriek tomu dokáže dosahovať výsledky na vysokej úrovni. Najslávnejší zelený mužík môže svoj Alza dres v pohode vyhrať aj o rok či dva, ak sa mu bude ešte chcieť. O desať, dvadsať alebo štyridsať rokov budeme my, naše deti a deti ich detí počúvať Marcela Merčiaka juniora ako počas priameho prenosu vyťahuje štatistické údaje o Saganovi:

„Historicky najviac zelených dresov z Tour de France, celkovo desať, má Slovák Peter Sagan. V jeho ére patril k najlepším cyklistom na svete. Pamätníci spomínajú na jeho skvelé vystúpenia nielen na kráľovnej Grand Tour. Dokázal ako jediný v histórii získať päť titulov majstra sveta, pokoril monumenty. V niektorých sezónach bol dokonca považovaný za úplne najlepšieho na svete. V súčasnosti nepredstaviteľné, že Slovensko malo takéhoto cyklistu. Dnes sledujeme Tour de France žiaľ opäť bez slovenskej účasti.“  

Neteším sa na tie temné roky, ktoré raz prídu. Preto ešte raz, Peter Sagan je legenda už dnes.

Navyše sa stále vymyká z priemeru nudných cyklistov. V našej utajenej skupine dvíhame na počesť sedem po okraj naplnených bidonov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera