Nedeľa, 26. máj 2024

Peter Sagan všetkým ústa zatvoril

SITA/AP Photo

Stará dáma sa dočkala. Peter Sagan v piatej etape predviedol to, na čo všetky oči podliate zelenou krvou v týchto dňoch čakajú. Okrem výplaty a dovolenky samozrejme.

Vyhral etapu na Tour de France.

Nepokojní od soboty

Ako málo nám treba. Od soboty sledujeme Saganove vyrovnané výkony medzi najlepšími cyklistami na svete, no aj tak ho všetci chceme vidieť každý deň na stupni víťaznom. Peter bol pritom v doterajšom kratučkom priebehu Tour de France druhý, piaty aj štvrtý. Aj tak niečo nebolo v poriadku. Internety a redaktori v cieli skúmajú príčiny a chyby, kde nastalo zlyhanie. Slabý tím, starý Sagan, Katka, Zlatka.

Nie, nie. Peter po slabšej jari otriasol lýtka, nabral nejaké kilečko a včera predviedol šprint, v ktorom schoval všetkých do vačku na chrbte vlastnej zelenej kombinézy.

V nejednej obývačke mohla prísť nefalšovaná radosť, podobne ako u Sagana staršieho na cieľovej páske. I ja som si tradične zakričal.

Prihrejem si trochu letné gazpacho. Ak ste náhodou nečítali Takurčitee Le Manuál de Tour, piata etapa patrila medzi našich favoritov. Okrem iných, samozrejme.

Helmu dole

Tour má za sebou päť etáp a už je nám jasné, kto šliape po zelený dres. Adeptov, ktorí hryzú je viac a tento rok to môže byť aj tesnejší súboj ako tradičné víťazstvo o 300 bodov.

Stále je to však Sagan, ktorý v bodovacej súťaži diktuje tempo.

Súperi boli, sú aj budú. Staré pušky vymenili mladí a mladší pištoľníci. No bez ohľadu na to, akí sú dobrí, môžu Petrovi ešte stále iba tretry leštiť. Osem rokov takej konzistentnej výkonnosti nemá v pelotóne nikto.

Za včerajší výkon by sme aj helmu z hlavy sňali, keby sme ju mali nasadenú.

Pochvalu si zaslúži aj tím Bora-Hansgrohe, chlapi tlačili celú etapu do pedálov a v záverečných kilometroch nedovolili Ruiovi Costovi dotiahnuť odvážny únik do konca. Skvelá Petrova pozičná jazda v závere a šprint bol bodkou za výkonom celého tímu.

Čo nás čaká a neminie?

V súťaži o zelený dres bude potrebné už tradične zbierať body v každej etape, v ktorej to pôjde. V tom je slovenský Tourminator najlepší. Súperom česť a víťazom sláva, nech to však vyhrá Sagan.

Už v dnešnej šiestej etape, ktorá je prvá pre horolezcov na bicykli, je šprintérska prémia po 29 kilometroch. Šprintéri by ešte nemali mať problémy s časovým limitom, stíhacia zábava a plnenie zberného autobusu s jednosmerným lístkom na TGV začne až v druhej polovici budúceho týždňa.

Ešte jedna chrumkavá fotka s božským Albertom a tešíme sa na ďalšie etapy.

Čo nové na Tour aj v inom ako zelenom drese, prinesieme našim neobjektívnym pohľadom čoskoro.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera