Sobota, 25. máj 2024

Pol dňa nudy a štvrťhodina úžasného vzrušenia na kopci Poggio. Na ceste z Milána do San Rema môže Sagan len prekvapiť

SITA/Dario Belinghieri/ANSA via AP

V Taliansku štartuje prvý monument cyklistickej sezóny. Pelotón sa vyberie na výlet z Milána do San Rema na vôbec najdlhšiu trať v kalendári.

Už 112. ročník ponúkne tradičnú jazdu z vnútrozemia talianskej čižmy popri Stredozemnom mori až do cieľovej destinácie. Kým celá karavána príde do cieľa, ubehne aj pol dňa nudy, aby sme na záverečnom kopci Poggio mohli sledovať 15 minút dychberúceho vzrušenia.

O tom je Miláno – San Remo, aj preto ho každoročne pozeráme. Teda poslednú štvrťhodinu. Celý výlet od začiatku od konca pozerá asi len cyklistický masochista.

Sagana medzi favoritmi nehľadajme

Nalejme si čistej borovičky, Peter Sagan nemôže v súčasnej forme konkurovať cyklorosárom.

Wout Van Aert a Mathieu van der Poel jazdia aktuálne inú ligu. Obaja vyhrali na pretekoch Tirreno – Adriatico po dve etapy, Belgičan dokonca útočil na celkové víťazstvo a v kopcoch konkuroval Pogačarovi. K tomu v časovke preťal víťaznú šnúru majstra sveta v osamotenej jazde krajinou, Filippa Gannu.

A aby nebolo málo, vyhral aj bodovaciu súťaž. MVDP si pre zmenu urobil vyše 50-kilometrové sólo až do cieľa zvlnenej, piatej etapy.

Ak pripočítame Alaphilippa, ktorý je stále na vysokej úrovni z predošlých rokov, máme o útočnú trojicu na Poggiu postarané. Neprekvapilo by ani, keby prišiel už tridsať kilometrov pred cieľom na Cipresse. MVDP si pokojne môže trúfnuť aj na také číslo.

Dvaja z troch menovaných zárez zo San Rema majú. Mathieu sa medzi nich môže pridať už v sobotu.

Záver bude nevyspytateľný

Aj keď mená hlavných superfavoritov sú známe, práve nevyspytateľný záver, technický zjazd a skoro tri kilometre do cieľa, dávajú veľkú šancu ostatným odolným pretekárom, ktorí sa udržia v oklieštenom balíku. Pamätáme roky, keď sa na cieľovej páske tešil cyklista, s ktorým sa na štarte veľmi nepočítalo.

Ešte dnes hryzie tesná prehra Petra Sagana s Geraldom Ciolekom v roku 2014 alebo s Kwiatkovskim v roku 2017.

Spomíname si aj na rok 2018, kedy všetkých prekvapil Vincenzo Nibali, alebo ako sa nechal v edícii 2016 Demáre vytiahnuť autom na Cipressu. Práve na prvom monumente topfavorit neznamená automaticky víťaz. Svoje o tom môže hovoriť aj slovenský cyklista.

Tím Deceuninck posiela okrem majstra sveta aj Sama Benetta, ktorý bude v prípade dojazdu okresaného pelotónu na koni. Ak zvládne Poggio samozrejme. Bora môže vsadiť aj na Maxa Schachmanna, víťaza aktuálne skončeného Paríž – Nice. Menoslov je široký, čo tím, to potenciálny adept na víťazstvo.

Sagan? I’ll be back, hovorí

Istú šancu má aj náš cyklista, aj keď, bolo by to veľké prekvapenie. Covid urobil veľkú neplechu a v sobotných pretekoch potrebuje predovšetkým naberať súťažné kilometre. Z rovnakého dôvodu štartuje aj na etapáku Volta a Catalunya.

Saganove vyjadrenie v nedávnom rozhovore však hovorí jednoznačne: “Just you wait, I’ll be back. Don’t worry.”

Náš tip na víťaza

Mathieu van der Poel.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera