Nedeľa, 26. máj 2024

Sagan je tam, kde má byť. Na jedenástom mieste

SITA/AP Photo

Druhý monument sezóny potvrdil staré známe pravidlo. Keď sa priveľa kohútov bije o jednu sliepku, vypráši ju kohút od susedov, s ktorým dovtedy nikto nepočítal. Alberto Bettiol vyprášil na Kwaremonte všetkých favoritov, aby na konci vyhral preteky Okolo Flámska. Zaslúžene.

Ani GVA, ani Sagan, ani Naesen, ani Van Aert. Nikto z favoritov nezareagoval a posledných 13 kilometrov predviedli vyhliadkovú jazdu po flámskej krajinke. 

Neťahaj, sú tu šprintéri!

Na záver sa vyprofilovala veľmi silná skupina favoritov o počte 17 cyklistov a naháňačka sa mohla začať. Ono to ale vyzeralo ako v rozprávke Tom a Jerry. Akoby sedemnásti Tomovia naháňali jedného Jerryho. Najprv to skúšal prvý Tom, no keď ostatní nespolupracovali, vzdal to. Potom to skúsil druhý Tom, potom tretí Tom, štvrtý. Ostatní Tomovia sa zozadu prizerali a boli v strehu, keby ďalší Tom zaútočil. Ani jednému sa nepodarilo ujsť, ani jeden nespolupracoval. Sebastian Langeveld, tímový kolega víťaza, bol v skupine ako ten veľký pes z rozprávky o myši a kocúrovi. Všetkých Tomov odháňal z čela skupiny. A takto si išiel osamotený Jerry v osobe Alberta Bettiola pre zaslúžené víťazstvo.

Neriešiteľná situácia

Pritom v skupine bolo až sedem Belgičanov, pre ktorých je vyhrať Ronde detským snom. Boli tam aj traja jazdci tímu Quick-Step, z ktorých sa dvaja mohli obetovať pre jedného. Ale ktorí dvaja a pre ktorého?

Je jasné, že doviesť si Sagana, Kristoffa alebo Matthewsa na pásku nikto nechce. Je jasné, že Sagan ostatných ťahať tiež už nechce. Ale aj tak. Zabojovať o pódium na slávnych pretekoch je veľká vec.

Cyklistika je pekný, ale trochu zvláštny šport. Nikto nechce vyhrať a zároveň chcú vyhrať všetci.

Peter na viac nemal

Pre všetkých Saganohujerov. Peter je tam, kde má byť. Na jedenástom mieste.

Včera predviedol sústredený a taktický, vyzretý výkon. Forma, v ktorej ho poznáme trhať kocky na bergoch, tu nie je. S trápením ustál najťažšie chvíle na Kwaremote a Paterbergu. Kto veril, že by mohol v stíhacej skupine vyhrať, ak by Bettiola dostihli, veril márne. Oveľa viac by z toho nebolo, aj keby skupina spolupracovala.

Keď pred tromi rokmi demonštráciou sily vyhral Ronde, bol (tak)určite o level vyššie ako dnes. Sám to po pretekoch povedal, viď nižšie.

Ale to neznamená, že je Sagan zrazu slabý cyklista, alebo na to už nemá. Alebo, že to v budúcnosti nezopakuje. Cyklistika je nevyspytateľný šport. Možno ho stále limituje zranenie z Tour a možno túto sezónu stará forma ani nepríde. Alebo je na dovolenke a o týždeň, či o dva zaklope na dvere. Prípadne ju dokonale časuje na Tour.

Nič to však nemení na jeho postavení medzi najlepšími cyklistami sveta. Včera to opäť dokázal. Aj o level slabší Sagan patrí medzi najlepších.

Slovákove vyjadrenie pre Cyclingnews.com:

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera