Nedeľa, 30. jún 2024

Sagan ladí formu na MS. Ako veľmi môžeme snívať o štvrtom zlate?

SITA/AP Photo

Kým väčšina očí pozerala na záver Vuelty, v Kanade sa opäť po roku stretla klasikárska špička na tradičných jednorazovkách v Quebecu a Montreale. Preteky prilákali veľké mená ako Alaphilippe, GVA, Matthews, Stuyven, Nibali či Naesen, čo bolo predpokladom pre pekné divadlo. No a samozrejme sa do súťažného kolotoča vrátil aj Peter Sagan. Konečne.

Pred majstrovstvami sveta sme boli zvedaví hlavne na to, v akej forme sa predvedie a či je vôbec reálne pomýšľať na MS v Yorkshire na štvrté dúhové tričko.

Sagan vs Alaphilippe

Obe kanadské klasiky mali podobný priebeh. Cyklisti jazdili na mestských okruhoch s krátkymi stúpaniami a v oboch prípadoch prišlo na rozhodujúce okamihy až v záverečných kilometroch. Hlavnými režisérmi, od ktorých sa odvíjalo záverečné predstavenie boli Julian Alaphilippe, tohtoročná cyklistická superstar, a Peter Sagan.

Quebec

Už v piatok sme mohli vidieť Petra v starej dobrej pohode. Číhajúceho na rozhodujúci moment, ktorý prišiel s útokom Juliana Alaphilippa v poslednom okruhu. Podobnými atakmi ničil konkurenciu v prvom týždni Tour de France a preto každé zdvihnutie zo sedla znamená pri súčasnej forme Francúza stav najväčšieho nebezpečenstva. Slovenský cyklista však ukázal v kopci veľkú silu a Alaphilippa do obávaného trháku nepustil.

Víťazom sa stal Michael Matthews, ktorý využil našetrené sily v stíhacej skupine a nedal súperom šancu. My sme si však na druhé miesta Petra Sagana už nejako zvykli. Doprajeme aj iným.

Montreal

Montreal je čo do výškových metrov a dĺžky ťažší ako Quebec. Ak sme chceli vidieť Saganovú formu, niet pred klasikárskym profilom majstrovstiev sveta lepšej previerky. A dočkali sme sa podobného divadla ako v piatok, opäť ale so šťastným koncom pre niekoho iného.

Chlapci si to chceli zopakovať. Alaphilippe útočil a Sagan ho úspešne naháňal aj za cenu straty akejkoľvek šance na víťazstvo. Kým ostatní favoriti len pozerali do diaľky na žabiakov chrbát, Peter sa rozhodol jazdiť aktívne a celú skupinu doťahoval za Francúzom, aby mu vo finiši došli sily. Vyvetral sa na čele v prospech Grega Van Avermaeta, ktorý využil zo závetria Petrovu chýbajúcu energiu a tešil sa z prvej veľkej výhry po dlhej dobe. Osemnáste miesto Petra Sagana je už len nepodstatná štatistika.

Možno sa niekomu bude zdať málo, no trojnásobný majster sveta predviedol v Quebecu aj Montreale výkony na vysokej úrovni. Silnej konkurencii ukázal, že starý Sagan je späť. Alebo aspoň na dobrej ceste. Výkonnostne ani na chvíľu nezaostal práve naopak, patril k najsilnejším. Len horšia spolupráca vedúcej skupiny ho pripravila v oboch pretekoch o víťazstvo.

A fanúšikovia v tom majú rovnako ako my jasno.

Výsledky nie sú po víkende vôbec dôležité. Pri forme, ktorá ešte pôjde do majstrovstiev sveta nahor, môže Peter opäť pomýšľať na méty najvyššie. Úplne bez hanby.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera