Nedeľa, 26. máj 2024

Sagan versus Miláno – San Remo

SITA

Skončila sa sezóna lyžovania, nastal čas na dve kolesá na ceste. Pre priaznivcov ozajstnej cyklistiky sa začína najkrajšie ročné obdobie. Tour de France je majestátna, Giro napínavé a klasiky sú čarovné.

Sezóna klasík už síce odštartovala pred mesiacom, až teraz ale prichádza rad na prvý monument sezóny. Miláno – San Remo.

Zväčša nuda s napínavým záverom

Z Milána do San Rema vedie cesta dlhá, nudná a pozerať to od začiatku do konca sa odporúča len ak vás na gauči prepadne jarná únava alebo manželka. La Primavera je aj napriek tomu lákavá a napínavá zároveň. V jej závere vždy sledujeme tvrdý boj o pozície pred nájazdom na kopec menom Poggio, na ktorom po necelých tristo našliapaných kilometroch prebehne nemilosrdná selekcia a zároveň dôležité pokusy o rozhodujúci útok. Z Poggia čaká cyklistov už len zjazd a 3 km po rovine do cieľa.

Získať zárez z monumentu môže na rozdiel od Flámska, alebo Roubaix, oveľa viac cyklistov. Každý ročník má iného víťaza. Bez ohľadu na to, kto mal najväčšie predpoklady. Ani najlepší cyklista tu nemá nikdy nič zaručené.

Saganova forma

Hovorí sa, že tím Bora – Hansgrohe prešiel na novú stratégiu a chcú s Petrom vyhrať Tour de France! Preto mu dali v jedálnom autobuse zopár preháňadiel na rýchle chudnutie. Po šesťdňovej chorobe, kedy musel nútene vymeniť bicykel za iné sedacie zariadenie, nebolo jednoduché absolvovať plnú záťaž na pretekoch Tirreno Adriatico. Po takom maratóne by bol pre bežných ľudí problém ísť autom po diaľnici bez toho, aby nenavštívili každú benzínku. A nie dať si dvesto kilometrov denne na bicykli s najlepšími cyklistami na svete.

Jedným z otáznikov pred sobotným štartom je preto forma Petra Sagana. Pre majstra Slovenska ide navyše o úvod do klasikárskej sezóny. V minulých rokoch už mal v nohách o takejto dobe o pár stovák kilometrov viac.

Tento rok, zdá sa, bude situácia mierne odlišná. A to je možno aj dobre.

Skrytá výhoda

Výhodou pre Sagana však môže byť fakt, že nie je v úvode sezóny na výslní, ako sme boli zvyknutí z predošlých rokov. Kým roky predtým boli všetky pohľady zavesené na dúhový dres, teraz budú oči z pelotónu striehnuť na viacerých cyklistov.

Na Poggiu to môže Quick – Step skúšať s Gilbertom alebo Alaphilippom, v šprinte malej skupiny môže vyhrať ktokoľvek. Od Ewana po Matthewsa je široký menoslov borcov, ktorí majú šance. Bora navyše ako spolulídra určila Sama Benneta. Jeho dve etapové víťazstvá na Paríž – Nice svedčia o skvelej forme.

Predpovedať víťaza pretekov z Milána do San Rema je nemožné. Historické fakty hovoria, že Sagan ani v najlepšej forme v San Reme nevyhral. My ale hovoríme iné: Nikdy nepodceňujte trojnásobného majstra sveta.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera