Nedeľa, 26. máj 2024

Saganové ciele a iné cyklistické prešľapy pred novou sezónou

A ako to už posledné roky býva zvykom, v slovenských obývačkách aj v roku 2019 bude znieť meno Sagan veľmi často. Všetečné otázky „kde je Sagan?“, „ktorý je Sagan?“, „ako skončil Sagan?“, nám bezpečne pripomenú, že nová sezóna je tu!

Keby sme nič nenapísali, možno si ani nevšimnete, ako ten čas letí. A medzitým sa medzi galuskami udialo všeličo. UCI si vymyslela nové rebríčky, v Bore podávali chlebíčky (Daniel Oss mal narodeniny), cyklisti menili dresy, bicykle, aj stajne. Tímy zanikli, vznikli, zlúčili sa, prišli noví sponzori. Peter Sagan nosí fúz ako Freddie Mercury. Už len tie hryzáky chýbajú. Jeho tím sa pred sezónou posilnil a udržal všetkých dôležitých kamošov. Skrátka je sa na čo tešiť.

Zaujímavé prešľapy

Prešľapov z pedálov jednej stajne do druhej bolo habadej, my vám spomenieme tie najzaujímavejšie z nášho, ale aj Saganovho pohľadu.

Asi najvýznamnejší prestup cyklistov, ktorí sú favoritmi na bedňu v trojtýždenných etapových pretekoch (Giro, Tour, Vuelta), je odchod Richie Porteho z BMC do tímu Trek – Segafredo. O jeho smole z Tour de France by kolega Pagáč mohol napísať niekoľko Nedeľných chvíľok s poéziou, to by ho však cyklistika musela zaujímať. Richie skončil posledné dva roky na francúzskych cestách kvôli pádom zhodne v deviatej etape a nenaplnil tak predpoklady, ktoré v pretekoch Grand Tour má. Nový tím, nový rok, nový začiatok. Jeho bývalý BMC má nového obuvníka z Poľska. CéCéCé, tak sa dnes volajú.

Ferdo Gaviria bol zrejme najrýchlejší cyklista minulej sezóny. Kde bol, tam bol za ním silný vietor. V tomto roku už nebude mať na zadku Lidl, pretože Quick- Step vymenil za UAE Emirates. Tomu sa úplne neteší Alexander Kristoff, na ktorého nemá Peter krivého slova vo svojej knihe My World. Hoci má Kristoff najlepšie roky asi za sebou, stále je veľkým nebezpečenstvom hlavne pri šprinte z veľkej únavy a domestika mladému Ferdovi robiť nechce. Možno ho to nakopne a tento rok uvidíme Šaňa ako v sezónach 2014/2015. Alebo aj nie.

Stajňu menil aj ďalší cyklista tímu Quick – Step. Víťaz Ronde Van Vlaanderen z minulej sezóny, či Paríž – Roubaix v roku 2014 Niki Terpstra, opustil po ôsmich rokoch World Tour tím a bude jazdiť v prokontinentálnom Direct Energie. Terpstra by mohol mať v novom tíme voľnejšie ruky aj nohy na klasikách, kde mu to najmä v minulej sezóne aj vďaka výbornému tímu s viacerými lídrami išlo parádne. My mu samozrejme prajeme úspechy za Petrovým chrbtom. Tam nech si jazdí koľko chce.

Tím menil aj aktuálny majster sveta v jazde proti času Rohan Dennis, bývalý majster sveta v tej istej disciplíne Tony Martin, tričko zmenil aj Roman Kreuziger, Caleb Ewan a mnohí ďalší.  

 A čo Bora a Peter Sagan?

Tím Bora ostal pokope, navyše sa posilnil o ďalších cyklistov. Talian Oscar Gatto je Petrov kamarát, tréningový partner a dokonca sused v Monaku. Bolo len otázkou času kedy posilní Tím Peter, ako okruh svojich najbližších Sagan nazýva. Navyše je to významná posila na klasiky. Rovnako tak aj Jean-Pierre Drucker a Michael Schachmann. Bora je od príchodu do kolotoča World Tour z roka na rok silnejšia a s ďalšími menami ako Daniel Oss či Marcus Burghardt budú na čele so Saganom patriť na klasikách k tomu najlepšiemu, čo momentálne pelotón ponúka.

Petrove ciele v novej sezóne nebudú iné ako v predošlých. Vyhrať monument, získať siedmy zelený dres z Tour de France a k tomu štvrtý dúhový dres. Hoci jeho sezóna sa už začala v Austrálii na kritériu v Adelaide, naplno vypukne až prvou etapou na pretekoch Tour Down Under. U hlavonožcov to na začiatku sezóny nebude o vrcholnej forme, ale veľmi zaujímavé etapy sa črtajú pri trojke a štvorke. Dojazdy očakávajte čosi po piatej hodine rannej, nie tak skoro na privstanie si.

Naše oči sa už teraz sústredia na prvý vrchol sezóny a tým bude klasika Miláno – San Remo, kde by to podľa vyjadrení Borákov mali brať vážnym útokom na víťazstvo. Bodaj by! Tento rok má Peter opäť trochu zmenený kalendár a jarnú časť sezóny natiahne až po monument Liege – Bastogne – Liege, kde ešte nikdy neštartoval. Máme sa teda na čo tešiť a veríme, že sezóna bude úspešná minimálne tak, ako posledné tri.

Takže priatelia, hor sa k televízorom!

Ready for season 2019!! 👊🏻🚴‍♂️ #procycling #PeterSagan #DanielOss #BoraHansgrohe #Cycling #UCIworldtour #rockstars pic.twitter.com/Z1VcNqf65s — Wen (@WensWish) January 13, 2019

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera