Sobota, 25. máj 2024

Saganove predstavenie na Giro patrí na najvyššie police

SITA/Gian Mattia D'Alberto/LaPresse via AP

Desiata etapa na Giro d´Italia bola nakreslená figliarskym perom. Zvlnený profil s prudkými stúpaniami a maximom až 23%, zabezpečoval tvrdý boj o denný únik. K tomu súboj klasikárov o etapu a hlavných favoritov o ružové tričko. Profil trasy umožňoval od začiatku do konca boje na všetkých koncoch cesty. S hlavným režisérom zo Žiliny.

Ešte nie je na zenitom

Peter Sagan mal po troch druhých miestach ďalšiu šancu konečne vyhrať. A chopil sa jej starým, dobrým štýlom. Jeho výkon dvíhal zo sedadiel všetkých fanúšikov cyklistiky, z ktorých mnohí už neverili, že niečo podobné od trojnásobného majstra sveta ešte uvidia.

Nie, Peter Sagan nepatrí na šrotovisko bicyklov a vôbec nie je za zenitom.

Opäť sa potvrdilo, že cyklistika je šport, kde na úspech treba predovšetkým trpezlivosť. Tam kde je výkon, príde nakoniec aj potrebné šťastie a séria druhých miest bola predzvesťou veľkého zákusku.

Peter upiekol ten najväčší a najsladší od Paríž – Roubaix 2018.

Všetko bolo na svojom mieste

Slovenský cyklista bol hlavnou postavou úvodu, stredu aj záveru etapy. Základom úspechu bol únik, ktorému spolu s Filippom Gannom položili základy úspešným útokom na prvom klasifikovanom stúpaní. Do únikov sa snažil naskakovať aj v predošlých dňoch, ale vždy tomu chýbalo potrebné šťastie. A ani včera to nebola vyhliadková jazda.

Grupama – FDJ aj so samotným Démarem na čele nechceli pustiť Sagana ďaleko. Únik o počte jedenástich tiel si držal najmä vďaka Petrovi a Gannovi tesný náskok, ktorý postupne klesol len na 17 sekúnd a nejeden farár hovoril v tej chvíli amen.

Šialená stíhacia jazda skončila až 88 kilometrov pred cieľom, keď Demare s tímom zvesili vyčerpané nohy. Naťahovačka nevyšla, únik dostal zelenú. Peter mohol predviesť to najlepšie, čo sme od neho za posledné roky videli.

Slovenský dynamit na dvoch frontoch

Sagan musel odolávať súperom v úniku, ktorí neboli nadšení z jeho prítomnosti a zároveň pelotónu, ktorý sa rútil zozadu. Proti celému dianiu bol však dynamit v nohách slovenského fenoména na dvoch kolesách.

V krátkych kopcoch nedal lepším vrchárom žiadnu šancu. Dokázal odolávať všetkým útokom cyklistov z Movistaru a Ineosu. Navyše po nástupe Pella Bilbaa z hlavného poľa začala bitka favoritov na celkové poradie, čím sa opäť to celé znova skomplikovalo.

Peter však nenechal nič na náhodu, postupne sa zbavil väčšiny súperov až nakoniec v poslednom stúpaní predviedol atak, na ktorý nemohol reagovať nikto. Útok, ktorý nostalgicky pripomenul Richmond 2015, či Ronde 2016.  

Sólo jazda do cieľa bola čerešničkou, pri ktorej fanúšikovské srdce vykazovalo aj 220 úderov za sekundu.

V boji o cyklaménový dres má Peter stratu 20 bodov. Dominantné víťazstvo v etape je nielen pre nás momentálne viac, ako fialový dres. Nehovoriac o etapovej kompletke zo všetkých Grand Tours.

Včerajší výkon patrí medzi najlepšie v Saganovej kariére. Vrátil sa ním sa cyklistický Olymp.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera