Nedeľa, 26. máj 2024

Škoda, že nezaútočil. Peter Sagan nohy na zlato mal

SITA/Bradley Collyer/PA via AP

Peter Sagan dosiahol druhý najlepší výsledok na MS v kariére. Hoci nepridal štvrtý titul, čo by bol rekord našej galaxie, piate miesto berieme. Nebuďme pažraví.

Anglický bazén

Trať z Leeds do Harrogate musela byť tesne pred štartom skrátená pre zlé počasie, no na pelotón čakali aj tak kĺzavé a plávajúce podmienky. Hoci ich nakoniec nečakalo strašidelných skoro 300 kilometrov, boli to aj tak pekné galeje. Z cca 200 kusov dokončilo len 46 cyklistov. V takom počasí by sme nešli von ani svojich chlpatých kamošov venčiť, nie to ešte na bicykli jazdiť.

Zima, dážď a vietor boli spoločným menovateľom, ktorý sa výrazne podpísal pod priebeh pretekov a víťaz je prekvapujúci pre všetkých. Dán Mads Pedersen bude nositeľom dúhy celý rok. Zaslúžene.

Nedá sa byť všade

Sagan sa závere sezóny dostal do skvelej formy, ale ani to nezaručuje okamžitý úspech, v cyklistike zvlášť. Všetky tri doterajšie tituly vyhral aj s dávkou potrebného šťastia. Bez silnej tímovej podpory, vďaka vhodným okolnostiam a správnym rozhodnutiam v záveroch. A vďaka výkonnosti samozrejme.

Vo včerajších pretekoch veril opäť silnejším tímom a keď z hlavnej skupiny odchádzal Mathieu van der Poel, ostal pokojný v sedle. Žiaľ okolnosti na ťažkej trati spôsobili, že Belgičania ani Francúzi nemali sily na úspešnú naháňačku.

Cyklistika nám opäť predviedla svoje čaro, keď papier na klasikárskej trati nič neznamená. Mathieu van der Poel bol podľa všetkých naokolo aj inde najväčší favorit na titul. Lietajúceho Holanďana však vyplieskala neskúsenosť. Skupinu okolo budúceho majstra sveta potiahol dopredu, vytvoril náskok pred favoritmi a napokon vytuhol. Superman to nie je, no jeho čas ešte príde.

Mads Pedersen napokon prešprintoval Trentina a ako 23-ročný berie titul po 40-kilometrovom úniku. Včera sa potvrdilo, že útočná cyklistika bola správna voľba.

Jedna chybička

Škoda, že Peter Sagan neurobil správne rozhodnutie, ale načo meniť niečo, čo fungovalo trikrát po sebe. V Richmonde, v Dauhe aj v Bergene sa o víťazovi rozhodovalo až v závere.

V Yorkshire sa poslednom kole odhodlal atakovať aspoň piate miesto a bolo vidno, že nohy na zlatý finiš boli. Len neskoro.

Petrova reakcia v závere hovorí za všetko.

Pochváliť treba aj výkon Juraja Sagana, ktorý vydržal pri bratovi hádam najdlhšie zo všetkých veľkých pretekov, na ktorých s ním štartoval.

Po včerajšku teda platí stále to isté čo predtým. Máme trojnásobného majstra sveta a na tom sa nezmení už nikdy nič. Teda jedine, ak by niekedy bol štvornásobný.

Forma z konca sezóny nasvedčuje, že tá budúca by vôbec nemusela byť zlá. Máme sa na čo tešiť.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera