Štvrtok, 18. júl 2024

Štartuje Tour de France, uvidíme zeleného SAGANA? Zopakuje Pogačar bomby z minuloročnej časovky ?

SITA/Jana BIrošová

Leto plné športu pokračuje, v sobotu sa začína najprestížnejší cyklistický sviatok. Opäť sa na ojazdených cestách starej dámy zíde svetová smotánka. Opäť uvidíme tony nervozity, potu, hrady a zámky a aj Petra Sagana v drese s dvojkrížom za titul majstra Slovenska. Ak ten dres neprekryje iný, zelený.

Ešte pár týždňov dozadu nemal účasť istú a vyzerá, že Tour ani nebola tak úplne v pláne (minimálne tímovom), ale biedne výsledky Pascala Ackermanna a Petrove čiklamíno z Gira rýchlo zmenilo stratégie.

Profil

Usporiadatelia nachystali naozaj atraktívny klasikársky úvod, žiadne čakanie na šprinty. Prvá etapa meria skoro 200 km, pôjde sa ciky caky ciky cak a dojazd je v krátkom stúpaní. Na žlté tričko si tak môže hneď v úvode brúsiť galusky široký zoznam cyklistov s dynamitom v nohách.

Druhá etapa ponúka tiež zaujímavý charakter ako prvá, a ten kto sa po prvých dvoch udrží v žltom, môže ho obliekať až do ôsmej etapy, kedy je na programe prvá horská skúška.

Celkovo tohtoročná Tour ponúka až osem možných šprintérskych dojazdov, päť horských a v boji o žlté tričko budú mať veľký, a významný vplyv, aj dve individuálne časovky.

Bude Sagan zelený?

Peter Sagan prichádza na Tour podľa mnohých údajne vo forme. Áno, zisk čiklamina hovorí v prospech slovenského rekordéra v počte oblečení, vyzlečení a prezlečení zelených tričiek. Štartovať však na druhej Grand Tour po sebe môže v treťom týždni znamenať veľkú únavu, hlavne ak bude mať stále reálneho súpera v bodovej blízkosti.

Ten, ktorý ho pokoril minulý rok, Sam Bennett, neštartuje. No šprintérsky zoznam je priam až bláznivo nabitý, vracia sa aj rekordér v počte etapových víťazstiev na Tour Mark Cavendish. Poďme si rozobrať možných súperov na zelené tričko. V šprintérskych dojazdoch to nemá cenu, tam Peter musí bojovať o čo najvyššie priečky, ako vždy.

Sony Colbrelli má skvelú formu, zlepšil sa v kopcoch, je rýchly v dojazdoch. Nie najrýchlejší, ale odolný a pre Sagana je to tento rok asi najväčší vyzývateľ. Na Critérium de Dauphiné uchmatol etapu aj bodovaciu súťaž. Je však pomalší ako Sagan, čo v rýchlych dojazdoch môže znamenať menej získaných bodov.

Ďalším do partie bude Arnaud Demáre, ktorý minulý rok vybojoval bodovačku na Gire. Tento rok nemá tak oslnivý, ale práve na domácej pôde bude chcieť hlavne v úvodnom týždni bojovať o zelené tričko.

Ďalšími do partie možných adeptov sú Tim Merlier, Philipsen, Ewan, nejde menovať každého. Otázne je ako sa k bodovacej súťaži postaví Wout Van Aert, ktorý určite pôjde po etape, ale zároveň bude dôležitým domestikom pre Primoža Rogliča. Prvú účasť na Tour de France zaznamená aj Mathieu van der Poel, u neho sa však očakáva odstúpenie kvôli príprave na olympijské preteky.

Ale už len pre dvojicu cyklokrosárov v kombinácii so Saganom, Alaphilippom a ďalšími sa skutočne oplatí pozerať hneď prvú etapu.

Príliš veľa kohútov na bojisku bude však znamenať, že Peter Sagan sa po dvoch rokoch vráti do zeleného dresu. A vylepší si štatistiky, ktoré už sú historické.

 Boj o maillot jaune

Bude to opäť boj Slovincov, alebo do ich súboja prehovorí tím Ineos? Tadej Pogačar mal skvelý úvod sezóny, je silný v časovke a má veľkú šancu v ešte stále veľmi mladom veku získať druhé víťazstvo po sebe, ako 22-ročný, na Tour de France.

Za to Primož Roglič chce zabojovať o ďalšiu šancu, nakoľko Grand Tour ešte nikdy nevyhral. Je veľmi ťažké vybrať komu z týchto dvoch fandiť. Pogačar bude mať však mierne navrch, aj vďaka tomu, že Roglič od apríla nepretekal. 

Finálny súboj z minulého roka:

Prekaziť im peknú férovku bude chcieť tím Ineos, ktorý prichádza na Tour so silnou zostavou. Vo svojom strede má hneď troch víťazov z Grand Tour. Carapaz – Giro 2019, Geoghegan Hart – Giro 2020, Thomas – Tour 2018, do toho večný smoliar Richie Porte.

Boje o celkové poradie budú tiež nabité, navyše Pogačar patrí aj k favoritom prvej etapy a môže sa do žltého obliecť už v sobotu. K tomu dve časovky.

Tip Takurčitee

Peter Sagan zelený

Tadej Pogačar žltý

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera