Nedeľa, 30. jún 2024

Tour de France 2020: Je Peter Sagan naozaj slabší?

SITA/Marco Bertorello/Pool photo via AP

Na najslávnejších pretekoch máme za sebou deväť etáp a prvý deň voľna. Cyklisti si užili z chuti kávičky, ale dostali aj do nosa ihličky. Nastal prvý deň korona testov a tímy tŕpli.

Otázkou najbližších dní bude, či budú baliť len z polovice (jeden nakazený), alebo idú domov všetci. V niektorých prejazdoch kopcami to vyzeralo naozaj nákazlivo.

Naše top

V prvých dňoch sme sledovali nudu. Akoby ani samotní cyklisti neverili, že sa nachádzajú naozaj vo Francúzsku a fakt sa ide Tour de France napriek tomu, že je koniec leta. Mnohí možno preto pri myšlienke na sladký croissant zabudli bicyklovať. Organizátori mohli odštartovať aj o pár dní neskôr a o nič by sme neprišli.

Francúzska smola

Vlastne áno, už v druhej etape boli naplánované kopce v okolí výletného mesta Nice. A všetko zapadlo ako malo, do žltého trička išiel domáci žabiak Julian Alaphilippe. Všetko vyzeralo fajn, kým sa to nestihlo pokaziť. O tri dni neskôr zobral bidon v zakázanej zóne, za čo prišiel o žlté vedenie.

Ďalším domácim smoliarom je už tradične Thibaut Pinot. Už v prvej etape ho jemne lízol pád, čo bol malý náznak katastrofy. Pre zdravotné problémy napokon niekedy okolo ôsmej etapy hlboko zaostal za najsilnejšími. Oči pre plač a bolestivé grimasy sú jeho pravidelným spoločníkom.

Frajeri týždňa

Najväčší frajeri týždňa sú určite Slovinci, žltý Primož Roglič a biely Tadej Pogačar. Obaja vyhrali po etape, prvý menovaný a bývalý skokan na lyžiach oblieka najcennejšie tričko.

Ďalší frajer je Wault Van Aert. Hovoria, že je komplexnejší ako Sagan. Minulý rok dal jednu etapu, tento rok už dve. A je silný aj v kopcoch, v tíme Jumbo Visma dôležitý muž pre Rogliča. Aj keď nebojuje o zelené tričko, vďaka víťazným etapám sa drží na dostrel.

Tretí frajer je Marc Hirchi. Švajčiar v poslednej etape minulého týždňa ťahal Merxovský únik vyše 90 kilometrov. Kým ho v závere tesne nedali vyššie spomínaný Slovinci. Ono to nakoniec nebola v prvý týždeň až taká nuda.

Bonusoví frajeri na záver sú chalani z tímu Bora Hansgrohe. V siedmej etape urobili peklo súperom a všetkým šprintérom nadelili minúty vďaka vražednému tempu. Škoda, že Saganovi záver nevyšiel.

Peter Sagan, čo sa deje?

Otázka, ktorá hýbe Slovenskom oveľa viac ako vánok ducha svätého našimi ministrami. Aj hluchý so slepým počuje a vidí, že Peter nebol v prvom týždni vo svojej koži. Múdre hlavy hovoria, že nejaká forma formy bude. Aj vzhľadom na plánované Giro. No Sagana sme videli aj v začiatkoch bežnej sezóny v úplne inej pohode ako dnes.

Niekto tvrdí, že za to môže zub času, iný, že pád pred dvomi rokmi. Chýbajúce opičky, ktoré robí už menej, možno pripísať pribúdajúcemu veku a skúsenostiam. S výkonmi to také jednoznačné nebude. Platí staré známe, prauda bude niekde uprostred. Dozvieme sa.

Zatiaľ hlavný konkurent v pretekoch o zelené tričko Sam Bennett nie je taký dobrý, len Peter nie je už tak dominantný, ako sme zvyknutí. Šprintérske prémie organizátori navyše nasekali dopredu pred kopce a zelená súťaž hneď vyzerá záživnejšie.

Veríme, že Peter nájde to, čo mu chýba a obdobie blížiaceho sa Mordoru bude zažehnané. Po prvom týždni je zatiaľ všetko na svojom mieste. Hejteri sa vyrojili v slušnom počte, ale Peter Sagan má na chrbte zelený dres.

https://twitter.com/SwaganP/status/1302682540533264384?s=20

Čo nás čaká v druhom týždni

Pelotón smeruje do Álp a po ceste si urobia nejaké rovinaté výjazdy. Už dnešná etapa je úplná rovina, pôjde sa zrejme na vetre a záver vôbec nemusí byť taký, aký by si želali šprintéri.

V bitke o žltý sen sú len minimálne sekundové rozdiely. V druhom týždni sa očakáva frontálny útok a Roglič bude miesto zjazdov, z kopcov radšej skákať. Ako už isto všetci vieme, prvý týždeň v žltom ešte neznamená nič.

A my samozrejme budeme nepravidelne pri tom, ako vždy.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera