Nedeľa, 19. máj 2024

Tour de France 2020: Pohroma, Saganovi zase ublížili

SITA/AP Photo/Thibault Camus/Pool

Konšpirácie sa včera večer začali šíriť rýchlejšie, ako nanočip po 5G sieti. “Hanba. Zlá Tour de France. Oni nechcú, aby Peter Sagan vyhral ďalší zelený dres a preto ho po včerajšej etape potrestali. Ak by mohli, vylúčia ho úplne rovnako ako v pred tromi rokmi po zrážke s Cavendishom. Och, starý dobrý Mark. Chýbaš.”

Petra Sagana po dojazde 11 etapy penalizovali, to je fakt. A zaslúžene podľa pravidiel. Ďalší fakt. Povedzme si úprimne. Ako by sme objektívne reagovali, ak by situácia bola opačne? Peter by prišiel po takomto incidente o umiestnenie a dôležité body. Volali by sme na tisíc percent po spravodlivosti, nech je pravda kdekoľvek.

Spravodlivý trest

Včerajší incident vyvolal vlnu vášní nielen na slovenských internetoch. Po dojazde som tiež čisto neobjektívne dúfal, že jury prižmúri jedno očko a nebude žiadny trest. Veď Van Aert bol pomalší, zavadzal a Peter sa potreboval prepchať dopredu. Rozhodnutie však neprekvapilo, ani nemohlo. Sagan prišiel o dôležité body v zelenej súťaži, ktoré bude ťažké dohnať.

Nikoho už nebude zaujímať, že sa pravdepodobne vyhýbal posunutej bariére a ak by tak neurobil, skončí v nemocnici. Šprint je pre tvrdých chlapov, ktorý sa ženú v rýchlosti cez 60 km/h a nikto nechce úmyselne nikomu ublížiť. Lakte a strkanice k tomu patria, tvrdé boje o pozície vidíme v každom hromadnom dojazde. Zvlášť na Tour de France, kde je ešte väčšia nervozita a tlačenica v závere. Každý chce nájsť to správne zadné koleso, ktoré ho dovedie čo najbližšie pred pásku. Saganovi sa zadné koleso Sama Bennetta nepodarilo udržať, nechal sa zatvoriť súpermi a len svojou dravosťou sa dostal dopredu. No za cenu porušenia pravidiel.

Po úrazoch, ktoré sa udiali tento rok a najmä po drsnom páde Jacobsena, pri ktorom skoro prišiel o život, budú podobné incidenty rozhodcovia posudzovať veľmi citlivo. Pre bezpečnosť a dobré meno cyklistiky by však nepotrestanie Sagana nebolo správne. A preto museli rozhodnúť tak, ako rozhodli.

Kritika z vlastných radov

Peter musel zniesť aj kritiku z radov vlastných kolegov. Mladý Waut Van Aert si nedával servítku pred ústa hneď po dojazde. Chápeme, no trochu rešpektu pri vyjadreniach k legende, by neuškodilo.

Nemecký šprintér Hugo Hofstetter asi ešte nevychladol po zrážke v siedmej etape, po ktorej Saganovi spadla reťaz a odhodlal sa nechať odkaz na Twittri. Celkom mu zaň v komentároch naložili.

Reakcie fanúšikov boli aj také aj také. Veľa z nich to berie športovo. A rovnako športovo to berieme aj my. Dôležité je, že sa nikomu nič nestalo a karavána ide ďalej.

Dôležitý svetlý bod

Hlavným, dôležitým poznatkom z posledných dvoch dní, je Petrova stúpajúca forma. Kým minulý týždeň mal problém udržať zadné koleso najlepších rýchlikov, včera mal rýchlosť na víťazstvo. Forma ide každým prejazdeným kilometrom správnym smerom a boj o zelený dres bude ešte zaujímavý. Hoci bodová strata je dosť veľká. Zem sa bude však točiť ďalej aj bez neho.

Dúfajme, že už v dnešnej najdlhšej etape Tour Peter všetkým predvedie, že Van Aerta vie poraziť aj bez hitovania. Zaslúžil by si belgický holobriadok ukázať, že Sagan je len jeden. V druhej polovici pretekov bude určite na čo pozerať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera