Pondelok, 22. júl 2024

Tour de France: Bude Sagan zelený? A bude skokan na lyžiach žltý?

SITA/AP Photo/Thibault Camus

Odpovede na otázky budeme poznať už o pár dní v Paríži. Tour de France má pred sebou posledných šesť etáp a my sa ešte tesne pred štartom šestnástky obhliadneme za dianím v poslednom týždni.

Slovinské duo

Boj o žlté tričko ovládli naši menovci s “i” v názve krajiny. Kým Roglič má za sebou celý tím, ktorý pripomína Sky na dvadsiatu piatu, Pogačar sa v závere spolieha sám na seba. Roglič si od začiatku Tour vybudoval pohodlný náskok bez výrazného šliapnutia navyše.

V súboji o žlté zlato vidíme v podstate to isté divadlo ako roky predtým. Len vtedy sa jednalo o iné tímy, ktoré sa v kopcoch starali o tempo pre svojho favorita. Trochu nuda nie?

Chalani by si mali zobrať príklad z dávnych čias, keď cyklisti museli nosiť svoje tátoše pomaly na chrbtoch a kto si nepomohol sám, ostal v blate na kopci.

My len dúfame, že praženica na raňajky dodáva cyklistom len tie správne kalórie. Alebo sú jednoducho v tejto divnej sezóne Slovinci najsilnejší.

Tretí týždeň býva najzradnejší a žabie stehienka budú lietať až po časovke v dvadsiatej etape.

Koniec Bernala Quintanu

Minuloročný víťaz Egan Quintana Bernal neprišiel v najlepšej forme. Asi aj on hral počas karantény cyklistiku radšej na Playstation a bicykel mokol v záhrade. Celý tím Ineos prenechal štafetu tímu Jumbo. Musí byť predsa niekto, kto sa postará o nudu v boji o titul.

Zelený dres

Peter Sagan nemá prvý krát v histórii zelené tričko. To sa potí na jednom Írovi, ktorému sme nemohli na meno prísť, až kým sa nerozplakal. Vyhral desiatu etapu a s úprimnosťou malého chlapca si vylial srdce pred kamerou. Nejeden by mu aj to tričko doprial.

Peter však určite v poslednom týždni zabojuje, no reálne šance sú trochu mizivé. 45 bodov môže ešte vyrovnať, ale je dosť možné, že to bude súboj muža proti mužovi na Champs Elysees.

Boj o tričko aktivizovalo chalanov z Bory, ktorí makajú etapu za etapu v prospech Petra Sagana. Nechce sa mi to počítať, ale už takto „urobili“ asi 4 etapy, v ktorých sa snažili zbaviť šprintérov vrátane Sama Bennetta.

V obrane zeleného nezaostáva ani tím z Lidla. Pekný pohľad bol v 14. etape. Boráci išli tempo nevyhovujúce Bennettovi, no okolo neho naskladaní tímoví kolegovia urobili naháňačku s čelom pretekov. Súboj dvoch tímov o zelený dres dáva Tour celkom iný rozmer, ako roky predtým.

Pohľad posledných dní, Sam Bennet na Saganovom kolese.

Saganova penalizácia

K tej sme už mali rozsiahlu analýzu, no ešte stále sa nájdu mienkotvorcovia, ktorí tvrdia opak. Tak ešte rekapitulácia:

  • Pravidlá platia aj pre Petra Sagana. Áno, vo Vittele 2017 ho vylúčili neprávom. Teraz bol trest oprávnený.
  • Nie, nejde o žiadne spiknutie na Tour de France proti Saganovi.

Tešme sa radšej, že Sagan z prvého týždňa v tom druhom už neexistoval. A verme, že v treťom bude ešte silnejší s útokom na etapu. Reálna je už len 19, alebo 21.

Opica týždňa

Zavádzame novú kategóriu. Opicou týždňa sa stáva mladý Waut Van Aert. Ten sa mal pre belgické médiá vyjadriť na adresu Sagana, že je „hlúpa opica“. Hoci ide naozaj o veľký talent, ktorý je silný v časovke, domestikuje v posledných kilometroch ťažkého stúpania Rogličovi, šprintuje so Saganom a navyše občas lieta aj v pláštenke, mal by sa naučiť správať. Nech si nadáva koľko chce, ale pre média sú takéto vyjadrenia neprípustné.

Tak hurá do posledného týždňa. Peter dnes pustil na sociálne siete takéto pekné video. Nech je inšpiráciou do ďalších etáp. Uvidíme v zbernom autobuse Ewana? Dokončí Bennett Tour? Udrži Roglič vedúce postavenie? Hlavne žiadny Covid.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera