Sobota, 29. jún 2024

Vitaj, Čiklamino! Peter Sagan má nové tričko do zbierky

SITA/Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

Cyklistické preteky okolo talianskej papuče skončili a Peter Sagan pretavil svoju druhú účasť v zisk najcennejšieho dresu pre šprintérov. Celkovo už má bodovacích tričiek z Grand Tour toľko, že o chvíľu prekoná všetky rekordy tohto aj paralelného vesmíru Adely Banášovej a počítať to bude len nejaký štatistický masochista typu Marcela Merčiaka.

Sagan vyhral bodovaciu súťaž na najväčších pretekoch naposledy v roku 2019 ešte na Tour de France. Talianskym úspechom ukončil dva roky nezvyčajného tričkového sucha. No toto cyklamenové víťazstvo je predsa kúsok iné ako všetky zelené doteraz. 

Už len v tom, že ho oslavovali dvaja Saganovia. Veľký a malý.

Je to výhra iná a predsa rovnaká

Slávu a rôzne prezývky získal slovenský cyklista najmä vďaka spôsobu, akým dokázal bojovať o všetky zelené dresy. Na Tour de France je o zelený už roky hneď po žltej súťaži najatraktívnejší boj, najmä vďaka kvalitám Sagana. To, ako dokáže v každej etape bojovať o cenné body v únikoch, šprintovať s najlepšími, ideálne všade, a aktívnou jazdou predvádzať cyklistickú šou, s radosťou sleduje cyklistický svet.

Zlom sme videli vlani na Tour, kedy za Petra viac bojoval tím a on sám sa hral na naháňačku so Samom Bennettom, ktorý mu zmaril každý pokus o únik. Na Gire potom zvádzal márne súboje s Arnaudom Demareom, ktorý pedáloval v životnej forme. Vyzliecť tričko z francúzskeho tela bolo nemožné. Na životné formy súperov mal Sagan minulý rok vlastne celkom smolu.

Na Giro d´Italia 2021 vsadil možno aj z toho dôvodu na nie príliš Saganovský štýl a najcennejšie talianske bodovacie tričko vyhral vďaka kvalitnej defenzíve. O kvalitnej obrane si naši futbaloví chlapci hovoria pred zápasom často, u Petra si na ňu ešte len zvykáme.

Maglia Ciklamino

Nijako však taká stratégia a taktika neznižuje celkový triumf, hoci mu na to stačilo menej bodov, ako na druhé miesto minulý rok. Bora opäť pracovala v prospech Sagana v etapách, kde mal šancu vyhrať, ničili šprintérov v stúpaniach, aby im to v desiatej etape Peter vrátil víťazstvom.

Okrem toho, že obhájil víťazstvo z desiatej etapy z minulého roka, získal cyklamenové tričko, ktoré už nikomu nedaroval. História sa nebude pýtať na to, či odstúpili najväčší konkurenti. Jednoducho sa chceli vyhnúť zbernému autobusu, alebo mali iné plány.

Po páde a nútenom odstúpení Emanuela Buchmanna sa Bora zamerala len na udržanie a zisk Ciklamina a tak sme skôr sledovali nudu, ako Petrove naháňanie bodov v únikoch. Účel svätí prostriedky, ďalšie veľké tričko ide do zbierky a my sa môžeme tešiť na zvyšok sezóny.

Po neúspešnej jari poznačenej Covidom, sú jedna víťazná etapa a cyklamenový dres úplne v poriadku. Úplne super.

A nakoniec, čo je dôležitejšie, ako šťastie na tejto fotke?

Peter má za sebou ďalšiu úspešnú Grand Tour a pred sebou Tour de France (nominácia ešte nie je istá), majstrovstvá sveta, kde môže na klasikárskom profile po dobre známych flámskych cestách zabojovať o štvrtý titul a odložené Paríž – Roubaix.

Verme, že farebné tričko z Talianska je len začiatok.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera