Sobota, 25. máj 2024

Výkon Tadeja Pogačara sa zapíše do histórie Tour

SITA/AP Photo/Thibault Camus

Tadej Pogačar vyzerá ako by ešte nemal ani sedemnásť, hoci má 21 rokov. Cesta okolo Francúzka je len druhá Grand Tour, na ktorej štartuje. Na minuloročnej Vuelte už síce stihol skončiť tretí, na začiatku pandemicky odloženej Tour de France nič nenasvedčovalo tomu, čo sme sledovali počas posledných troch týždňov.

A to, čo sme sledovali včera, nepredpokladal už vôbec nik. Mladší zo Slovincov celému tím Jumbo Visma udelil mohutný debakel. Pred štartom časovky mal iný Slovinec, Primož Roglič, pohodlný náskok 57 sekúnd. Vzhľadom k jeho časovkárskym schopnostiam sa žiadna dráma nečakala.

Historický výkon

Do náročnej časovky na ktorej konci chlapov čakal kopec s maximálnym sklonom až 20% ostalo mladšiemu Slovincovi viac energie a svoj výkon vytiahol do inej dimenzie. Jeho odhodlanie bolo také vysoké, že ak by posunuli cieľovú pásku o ďalších 10 kilometrov, nič by si nevšimol. To bol výkon, vážení!

Nielenže stiahol takmer minútový náskok, on pridal ďalších 59 sekúnd na Rogliča. Výraz tvárí Toma Dumoulina a Wauta Van Aerta, ktorý na obrazovke neveriacky sledovali súboj dvoch Slovincov, hovoril tisícimi jazykmi. Sledovať súboj jeden na jedného v rozhodujúcej etape bola krásna, historická bodka za bojmi o víťaza Tour. Ktoré povedzme si úprimne, boli tento rok zväčša nudné. Preto vďaka za včerajšok.

Primož Roglič si vybral najslabší deň na Tour v ten najhorší možný okamih. Do pedálov tlačil ako stará Blažková a hoci prišiel na piatom mieste, na najcennejšie tielko už nemal nárok. Po troch týždňoch pre jedného nečakané šťastie, pre druhého smútok. Aj taký vie byť šport na dvoch tenkých kolesách.

Prehra prišla už skôr

Celý tím Jumbo fungoval počas Tour bezchybne a pripomínal dobre známe mašiny Sky alebo Ineos z posledných rokov. Od začiatku kontrolovali etapy všetci tímoví kolegovia naskladaní do vláčika s Rogličom v strede. Favoritom postupne tempom znemožnili boj o najvyššiu priečku. Jediným skutočným súperom bol bojujúci a osamotený Pogačar. Toho si Roglič držal od tela aj vďaka strate, ktorú nabral na vetre v siedmej etape. Pamätáte, to bola etapa, kedy Bora rozdelila celé štartové pole a zničila šprintérov.

Osudným sa Rogličovi stalo príliš defenzívne jazdenie. Za celé tri týždne nemusel vstať zo sedla a urobiť nič navyše. Ukázalo sa, že útočenie posledných 400 metrov pred páskou nestačilo. Prípad za všetky je 15. etapa s dojazdom v slávny Colombier, kedy sme sledovali viac skvelé výkony domestikov Jumba. Sepp Kuss a Wault Van Aert jazdili famózne. Tom Dumoulin obetoval osobné ambície. Chýbala čerešnička na torte v podobe ráznejšieho ataku najsilnejšieho muža v pelotóne.

Ako sa nakoniec ukázalo, najsilnejším mužom bol Pogačar.

Skoro všetky tričká

Tadej Pogačar si dnes navlečie žlté tričko a stane sa druhým najmladším víťazom Tour de France. Prvé miesto zostáva 19-ročnému Henrymu Cornetovi, víťazovi z roku 1904. Pamätníci zo záhrobia si určite utrú slzu nostalgie.

Radosť v tíme UAE-Team Emirates bola primerane veľká.

Tadej je okrem žltého aj víťazom bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára a bieleho pre najlepšieho cyklistu do 25 rokov. Ak bude opakovať včerajší medziplanetárny výkon, bude onedlho potrebovať väčšiu skriňu na všetok víťazný textil.

Vyhral tento rok najlepší, najsilnejší a najsympatickejší cyklista?

Tak…určite.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera