Štvrtok, 23. máj 2024

Z Petržalky do Košíc. Štartuje Okolo Slovenska bez Bory, no s najlepším tímom súčasnosti aj so Saganom

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Rok uplynul ako voda a čoskoro začína vrchol sezóny každého hardkórového fanúšika cyklistiky na Slovensku. Vrchol všetkých vrcholov, Mount Everest medzi cyklistickými zápoleniami, dôvod prečo sa tešíme na september. Ak ste si mysleli, že to je Detská MTB východ liga (12.kolo), ste na omyle (hoci aj tá je na pláne 24. septembra v Rakúsoch).

V skutočnosti sa blíži začiatok Okolo Slovenska, presnejšie už 66. ročník prestížnych pretekov. Ak ste to ešte neurobili, vyberte zo skrine vaše dúhové dresy Bory-Hansgrohe, nasadnite na stacionárny bicykel v obývačke a ponorte sa do menšieho preview našich krásnych pretekov.

Štyri tímy World Tour

Najväčšie cyklistické preteky na Slovensku budú mať o niečo slabšiu štartovnú listinu ako v nedávnej minulosti. No aj tak sa je na čo tešiť. Tento rok to už bude bez Bory-Hansgrohe, pretože bez Sagana (Petra) nemá význam chodiť na podobné preteky (moja dedukcia). Namiesto toho prídu na Slovensko štyri World Tour tímy (ďalej už len WT) na čele s najlepším tímom súčasnosti – Jumbo Visma.

Tím víťaza Tour de France k nám pošle mladú zostavu,ktorej lídrom bude účastník tohtoročného Giro d’Italia – Gijs Leemreize. Jeho v kopcoch doplní aj skúsený domestik Primoža Rogliča – Sam Oomen. Ďalším zástupcom WT je už klasický účastník Okolo Slovenska, Quick-Step-Alpha Vinyl, ktorý posiela jediného Slováka v najvyššej lige – len devätnásť ročného Martina Svrčeka. Okrem neho na Slovensko zavítajú superhviezdy: minuloročný víťaz štyroch etáp na Tour de France Mark Cavendish*, aj s najlepším lead-out pretekárom pelotónu – Michaelom Mørkovom. Od ďalších dvoch tímov World Tour sa dala očakávať nabitá zostava, pretože bojujú o zotrvanie medzi najlepšími. Prvým je kazašský tím Astana – Qazaqstan Team. Lídrom tohto tímu by mal byť bývalý tímový kolega Petra Sagana Manuel Boaro, ktorého môže bez problémov nahradiť na líderskej pozícii aj juhoafrický jazdec Stefan De Bod.

*AKTUALIZOVANÉ 12.9.: Namiesto Marka Cavendisha na Okolo Slovenska zavíta iný britský šprintér Quickstepu – Ethan Vernon. Tohtoročný víťaz etapy Okolo Katalánska prichádza na Slovensko ako líder v šprintérskych koncovkách.

Posledným zástupcom je pre zmenu tím z Izraela s príznačným názvom Israel – Premier Tech. S najväčšou pravdepodobnosťou padne o kategóriu nižšie a tak nemá čo stratiť. Hoci sa očakávalo, že budú chcieť získať čo najviac bodov, paradoxne posielajú asi najslabšiu zostavu z tímov najvyššej kategórie. Tím do pretekov povedú Rudy BarbierSebastian Berwick.

Dva ďalšie avizované top tímy svoju participáciu na pretekoch zrušili (boli to  Bahrain -VictoriousBike Exchange Jayco).

Šesť pro tímov

Kvarteto tímov najvyššej kvality dopĺňa šesť Pro tímov. Contadorov Eolo – Kometa, lídrom bude víťaz etapy na Monte Zoncolan z minulého Gira Lorenzo Fortunato, talianské Bardiani – CSF Faizané so šprintérskou legendou Sashom Modolom, dva španielske celky: Caja Rural (Čech Michal Schlegel) a Equipo Kern Pharma ( Čech Vojtech Řepa). Zvyšné dva tímy sú zo zámoria: tím diabetikov Team Novo Nordisk  a Human Powered Health.

Okolo Slovenska cyklistika
TASR – Radovan Stoklasa

Do kompletnej dvadsaťjednotky tímov nám ich chýba jedenásť. Rád by som k ním niečo napísal, ale nikomu by sa o tom nechcelo čítať. Čiže mi ich prosím dovoľte aspoň vymenovať:

Adria Mobil zo Slovinska, český ATT Investments (v tomto tíme závodí aj Slovák Matúš Štoček, ktorý zažíva prelomovú sezónu – oplatí sa ho sledovať), bývalý tím Martina Svrčeka  Biesse-Carrera, jediný Slovenský kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica – po neúspešnej sezóne sa pokúsia napraviť reputáciu na domácej pôde, kde budú mať šprintérske duo Baška-Kubiš  a do hôr sa budú spoliehať na skúseného harcovníka Martina Haringa.  Ďalší tímom je najlepšie české zoskupenie Elkov – Kasper, potom talianska obdoba Bahrainu-Victorious (asi farmársky tím) Friuli ASD, nemecký Maloja Pushbikers, poľskí srdciari z HRE Mazowsze Serce Polski(aj s duom Banaszekovcov), ďalší tím z Nemecka  Santic-Wibatech a holandský klasikársky VolkerWessels Team.

Zoznam tímov dopĺňa Slovenská reprezentácia, ktorá bude pozostávať z toho najlepšieho, čo naša cyklistika ponúka na čele s Jurajom Saganom. Celkovú štartovú listinu si môžete pozrieť tu.

ETAPY A FAVORITI

Preteky štartujú na budúci týždeň v utorok 13.9.. Posledná etapa je naplánovaná na sobotu 17. septembra. Po prvýkrát sa pôjde zo Západu na Východ. Teda, z Petržalky do Košicoch. Profil etáp je zmenený a oproti minulým rokom a o dosť ťažší. Okrem prológu v Bratislave čakajú jazdcov štyri ďalšie etapy. Dve, ktoré sa pravdepodobne skončia hromadným špurtom a dve hornaté. Dokopy jazdci najazdia až 727,7 km.

Zdroj: Okolo Slovenska

Pri rozbore etáp spomeniem svojho favorita na daný deň – ak ho budete tipovať a nevyjde tiket, neberiem zodpovednosť na svoje ramená. Tu nie sme na Eurosporte, chápeme sa.

Prológ v Petržalke (7km)

 • Technická časovka, ktorá sa začína aj konči pri areáli Veľkej Bratislavskej (dostihová dráha na Starohájskej)
 • Návod na zisk etapy: Byť najrýchlejším a zvládnuť zákruty bez zaváhania
 • Tri tipy na víťaza: Josef Černý (QST), Stefan De Bod (AST), Ján Bárta (EKA)

Šamorín -Trnava (139km)

 • Rovinatá etapa s cieľom na Trojičnom námestí v Trnave
 • Jedna horská prémia, tri šprintérske prémie
 • Návod na zisk etapy: Držať sa vpredu, keďže záver môže byť chaotický, správne načasovať šprint
 • Tri tipy na víťaza: Mark Cavendish (QST), David Dekker (TJV), Sasha Modolo (BCF)
 • Čierny kôň etapy: Tomáš Bárta (ATT)

Hlohovec-Banská Štiavnica (186km)

 • Etapa, ktorú môže vyhrať únik, ak bude správne spolupracovať
 • Tri rýchlostné prémie, šesť horských prémií
 • Štvorkilometrové stúpanie končiace cca 5km pred cieľom (Klinger – 4,47km @ 4,2%)
 • Záverečné stúpanie
 • Návod na zisk etapy: Rozbiť pelotón na stúpaní a v cieľovom kopci mať dobrú pozíciu pred puncherským  dojazdom, poprípade útok už na predposlednom kopci (Klinger)
 • Tri tipy na víťaza: Mauri Vansevenant (QST), Lorenzo Fortunato (EOK), Gijs Leemreize (TJV)
 • Čierny kôň etapy: Michael Kukrle (EKA)

Detva-Spišská Nová Ves (215km)

 • Kráľovská etapa (Queen Stage)
 • Tri rýchlostné a sedem horských prémií
 • Vrch Grajnár – úsek plný výtlkov, ktorý nestíhajú opraviť – plánovaná kúpa kobercov, ktoré budú uložené na cestu aby bola prejazdná: svetová rarita
 • Finiš na rovine – puncheri a vrchári, šprint zo zriedenej skupiny
 • Návod na zisk etapy: prežiť ťažké kopce a v závere našetriť dostatok síl na špurt
 • Tri tipy na víťaza): Diego Rosa (EOK), Stefan De Bod (AST),  Jonathan Lastra Martinez (CJR)
 • Čierny kôň etapy: Martin Svrček (QST)

Levoča-Košice (182km)

 • Záverečná jazda do Košíc
 • Po tri rýchlostné a horské prémie
 • Dve kolá po košickej triede SNP, cieľ na Roosveltovej ulici.
 • Návod na zisk etapy: tak ako minulý rok, dôležité bude mať dobrú tímovú podporu, približne 400 metrov pred cieľom (podľa mierky na mape) je pravotočivá zákruta do cieľovej rovinky – ideálne načasovanie špurtu
 • Tri tipy na víťaza: Mark Cavendish (QST), David Dekker (TJV), Rudy Barbier (IPT)
 • Čierny kôň etapy: Alan Banaszek (MSP)

Víťaz berie žltý dres, ktorého sponzorom je stávková spoločnosť Niké. Dres pre vedúceho pretekára v bodovacej súťaži je zelený a najlepší vrchár si oblečie bodkovaný. Najlepší jazdec do 23 rokov si oblieka biely dres. Klasikou je aj dres pre najlepšieho slovenského pretekára do 23 rokov a na konci sa udelí aj ocenenie pre najlepší tím.

Celkový víťaz získa 125 bodov do rebríčka UCI.

Moje tipy:

Žltý dres: Stefan De Bod (AST)
Zelený dres: Mark Cavendish  (QST)
Bodkovaný dres: Andrea Garosio (BIE)
Biely dres: Gijs Leemreize (TJV)
Najlepší Slovák do 23 rokov: Martin Svrček (QST)
Najlepší tím: Jumbo-Visma

Okolo Slovenska v televízii

Aj tento rok sa dočkáme etáp pretekov Okolo Slovenska  na našich obrazovkách. Pán premiér minister financií schválil peniaze na sprostredkovanie televízneho signálu. Cyklistické preteky budete môcť sledovať na RTVS Šport alebo Eurošporte.

Zdroj: Okolo Slovenska

Ak by ste potrebovali ešte viac informácií, pokračujte na web pretekov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera