Štvrtok, 23. máj 2024

Život po Saganovi. Tomáš Sivok by mohol byť slovenskou nádejou v kopcoch

Zdroj: Facebook Tomáša Sivoka

Cestná cyklistika bola na Slovensku spopularizovaná hlavne vďaka ešte aktívnej legende tohto športu, Petrovi Saganovi. Okrem Tourminátora sa v profi pelotóne ukazovali bratia Velitsovci, Juraj Sagan, Michael Kolář alebo Erik Baška. Tí už ukončili kariéru a táto sezóna je Petrova posledná. Čoskoro sa na Slovensku začne život po Saganovi.

Vo World Tour aktuálne jazdí jediný slovenský jazdec, Martin Svrček za Soudal-Quick Step. Našťastie máme zopár želiezok v ohni, ktoré sa postupne ukazujú na medzinárodnej úrovni. Postupne predstavíme mladých cyklistov, ktorí by si zaslúžili väčšiu pozornosť. Začíname Tomášom Sivokom.

Juniorský majster Slovenska

Bratislavský rodák je pre pozornejších fanúšikov tohto nádherného športu pomerne známym menom. Keď v sezóne 2021 jazdil za holandský juniorský tím Willebrord Wil Vooruit, málokto vedel (okrem naozajstných nadšencov cyklistiky), že sa nám v tomto farmarskom tíme Jumbo-Visma vyvíja budúci juniorský majster Slovenska v cestných pretekoch s hromadným štartom. S peknými výsledkami v prvej polovici sezóny sa dostavila aj ponuka z talianského tímu Franco Ballerini. V tom čase za tím jazdil už vyššie spomínaný Martin Svrček. Na otázku, či v jeho príchode zohral Martin nejakú úlohu odpovedal: ,,Neviem, keďže ma kontaktovali  ešte pred letom 2021.” Zaujímavosťou je, že tento talianský tím už tretiu sezónu po sebe podpísal slovenského jazdca. V sezóne 2023 bude dres tohto zoskupenia obliekať Simon Gottstein. 

Minulá sezóna sa začala pre Tomáša priam ideálne, keď na prvých pretekoch skončil na druhom mieste. Hneď druhý štart sezóny bol víťazný  a do tretice v ďalšej etape zapísal ďalší Top 3 výsledok. Ale je na seba prísny. ,,Do polovice leta to  nebolo ono. Sprevádzalo ma veľa zdravotných komplikácií a nevyhol sa mi ani Covid.” No hlavný zlomový moment nastal po víťazstve na národnom šampionáte medzi juniormi. Odvtedy si pripísal na konto viacero zaujímavých výsledkov. Či už víťazstvo na Memoriáli Paolo Salvatico alebo tretie miesto v celkovom hodnotení na Tour du Léman. ,,Napriek všetkým ťažkostiam si myslím, že som mal celkom úspešnú sezónu.” skonštatoval. Po akom výsledku si povedal, že sezóna mu vyšla, nezostala nezodpovedaná? ,,Po Giro della Luigiana.” Významné preteky skončil ako tretí v celkovej klasifikácii (v minulosti ich vyhral napríklad Tadej Pogačar alebo Remco Evenepoel).

Farma tímu Bahrain Victorious

Výborné výsledky mu zabezpečili priestor sa ukázať pred veľkými tímami a nezostalo to bez povšimnutia. Zmluvu podpísal s talianskym celkom Cycling Team Friuli ASD, ktorý je farmou pre World Tour tím Bahrain Victorious. ,,Mal som ponuky z viacerých tímov. Vzhľadom k mojej budúcnosti ma najviac oslovil developement tímu Bahrainu.” prezradil. Je známe, že dostal ponuku aj od slovenského kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica, ktorú odôvodnene odmietol. 

Tomášova zimná príprava mala dve etapy. ,,November som ešte strávil na Slovensku, no od decembra som bol v Španielsku. Odišiel som až druhého februára. Myslím, že som na tom veľmi dobre.” Sezónu odštartuje na talianskych klasikách svojej vekovej kategórie. ,,Budem štartovať na U23 Firemze Empoli a GP La Torre, ktoré sa uskutočnia 25., respektíve 26. februára.” Snom každého mladého cyklistu je štartovať na Baby Gire (U23 Giro d’Italia), inak to nie je ani v prípade Tomáša Sivoka. Hoci.. ,,Stále nie je isté, či sa Giro bude konať… Dúfam, že áno. A verím, že na ňom budem mať šancu štartovať.” Či sa objaví na Okolo Slovenska, je ešte v nedohľadne, no neberie to ako sezónny cieľ. ,,Zatiaľ si nechcem dávať konkrétne ciele do sezóny.”

Bude z neho časovkár?

Jeho nový tím má rovnaké špičkové vybavenie, ktorým disponuje aj Bahrain Victorious. CTFriuli ASD je známe výchovou mladých výborných časovkárov, v poslednej sezóne takým bol napríklad Fran MIholjevič. Zameriavajú sa prednostne na rozvoj boja proti chronometru? ,,Samozrejme, na dobrú časovku je potrebný aj špičkový materiál a príprava a to si myslím, že máme.” Sám seba ale ako časovkára nenazýva. ,,Som skôr vrchár ale bavia ma aj ťažké klasiky.” Na Slováka dosť nezvyčajné. Hoci máme hory, doteraz sme špičkového vrchára nemali.

Zdroj: Tomáš Sivok

V tíme je nováčikom. ,,Nepoznal som nikoho ale chalani a staff sú super. Na poslednom sústredení som mal možnosť trénovať aj s World Tour jazdcami Bahrainu. Dosť sme sa zblížili a sme dobrý kolektív.” vyjadril sa k vzťahom v tíme.

Kto je Tomášovým cyklistickým vzorom, či už štýlom jazdenia alebo správaním v pelotóne? ,,Nad tým som ešte ani neuvažoval, no mojím obľúbencom je Tom Boonen.” Uvidíme, či sa mladému Slovákovi podarí mať podobnú kariéru, akou sa pýši úspešný Belgičan.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera