Utorok, 20. február 2024
F1

Čakanie na Godota v F1. Dážď a polovičné body fanúšikov frustrovali, Vettel si ale cenu Fair play za víkend zaslúžil

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 30.08.2021
SITA/Photo/Olivier Matthys

Tak som sa tešil! Pracovné povinnosti mi dovolili plne si vychutnať nedeľné preteky F1 a tiež sa s vami podeliť o popretekové dojmy. Žiaľ, príroda bola silnejšia ako túžba fanúšikov a pretekárov po pretekoch.

Čiernemu scenáru sa chceli všetci vyhnúť a na finálne rozhodnutie sa tak čakalo vyše tri a pol hodiny. Monoposty nakoniec skutočne na trať vyšli, odkrúžili dve kolá a mávalo sa červenými vlajkami. Definitívna konečná. Naposledy sa preteky F1 kvôli počasiu nedokončili v Malajzii (2009), kedy sa rovnako rozdeľovali polovičné porcie bodov.

Tréningy a najmä kvalifikácia nám dávajú priestor aspoň na pár odstavcov pri obhliadnutí sa za víkendom v Belgicku.

Frajer víkendu

Ocenenie si plne zaslúži George Russell. Talentovaný britský jazdec mal doteraz azda viac smoly ako ktokoľvek iný v F1. Jediné preteky vo farbách Mercedesu skončili obrovskou smolou, keď vinou tímu prišiel o pódium a dosť možno aj svoje prvé víťazstvo. Viackrát prišiel veľmi tesne aj o body vo Williamse a po prvých dvoch získaných bodoch vo farbách Williamsu (nedávna VC Maďarska) mu spadol obrovský kameň zo srdca.

Mokrá trať a náročné daždivé podmienky sú slušným ukazovateľom jazdeckých schopností jazdcov. Rozdiely monopostov sa v ťažkých podmienkach výrazne zmenšujú. To George využil, už v prvej časti kvalifikácie sa dostal do TOP5 a v tretej svoj výkon ešte vyšperkoval a skončil druhý.

Už sa nahlás šušká, že Russellová budúcnosť je spätá s Mercedesom. Tento víkend len potvrdil opodstatnenosť tohto spojenia.

Cena fair-play

Pomyselnú cenu fair-play odovzdávame Sebastianovi Vettelovi, najväčšiemu gentlemanovi F1ky. V pokvalifikačnom rozhovore podržal dáždnik pre tlačovú manažérku, Brittu Roeske. Oveľa viac sa ale počas víkendu zapísal do sŕdc fanúšikov pri škaredej nehode Landa Norrisa.

21-ročný britský jazdec nezvládol prejazd zákrutou Eau Rouge a za ním jazdiaci Seb sa pri ňom zastavil a gestom sa uistil, že je Lando v poriadku. Aký paradox: keď Vettel vyhrával jedny preteky za druhými, jeho obľúbenosť bola nízka. Po prestupe do Ferrari si ho, prirodzene, veľa fanúšikov zamilovalo, no práve gentlemanské správanie Nemca je hlavným dôvodom rastúcej obľúbenosti štvornásobného šampióna.

Seb, rešpekt!

Šieste víťazstvo Maxa, Lewis ostáva na čele šampionátu

Max Verstappen bol jedným z mála, kto chcel riadny štart pretekov. Hlavným dôvodom bola jeho pole-position. Z prvého miesta mal viditeľnosť ako-tak v pohode, ostatní by sa za ním trápili oveľa viac. Holanďan bude napokon rád aj za udelené polovičné body.

Odjazdili sa len dve kolá, čo je úplne minimum pre to, aby sa (polovičné) body udeľovali. Verstappen si tak pripísal už šieste sezónne víťazstvo. Hamilton ich má štyri, po jednej výhre majú na konte Ocon a Pérez. Pred VC Belgicka bol Hamiltonov náskok na čele osembodový, pred VC Holandska (a teda domácou Veľkou cenou Maxa) je náskok už len trojbodový.

Polovičné body spôsobili, že Hamilton má na konte netradičných 202,5 a Verstapen 199,5. Víkend fanúšikov nenamlsal, väčšinu naopak frustroval. Počasie je však silnejšie ako vôľa a chcenie FIA, jazdcov, fanúšikov. Našťastie, vidíme sa už o týždeň v holandskom Zandvoorte.

Snáď už aj pri poriadnej Veľkej cene!  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera