Štvrtok, 23. máj 2024
F1

Červené svetlá zhasnú, bude odštartované. Kto prekvapí a kto môže sklamať v novej formulovej sezóne?

Matúš Miklas Matúš Miklas 05.03.2023
Foto: TASR/AP Photo/Frank Augsten

Všetci formuloví nadšenci odpočítavajú posledné hodiny a minúty, nevediac sa dočkať televízneho “červené svetlá zhasli a máme odštartované“. Pred prvým štartom novej sezóny si skúsme povedať, kto môže prekvapiť a kto by mohol byť sklamaním formulového roka 2023.

Ako to bolo vlani?

Sezónu 2022 jednoznačne ovládol tím Red Bull, ktorému v ceste za titulom v pohári konštruktérov pomohol tím z Maranella. Ferrari si spackalo sezónu hlavne zlou taktikou pri prezúvaní pneumatík, či načasovaním zástavok v boxoch. Strata na Red Bull bola vyše dvestobodová ilustruje zlú sezónu Talianov. Naopak, Mercedes po veľkom trápení s porpoisingom v prvej polovici sezóny dokázal, že ako tím funguje skvelo. Na Ferrari stratili iba 39 bodov.

Víťazom v boji o 4. miesto sa stal francúzsky tím Alpine Renault, ktorý do poslednej chvíle bojoval s McLarenom Mercedes. Alpine porazili McLaren o 14 bodov a za týmito dvoma bola veľká, viac ako stobodová priepasť. Na miestach 6 a 7 sa umiestnili Alfa Romeo a Aston Martin s rovnakým počtom bodov 55. Haas hlavne vďaka navrátilcovi Kevinovi Magnussenovi získal 37 bodov, o dva viac ako AlphaTauri RBPT. Williams Mercedes síce nesklamal, no so ziskom 8 bodov skončil na 10. poslednom mieste.

Ako to bude v sezóne 2023?

Minulá sezóna začala novú éru vo formule 1 po technickej stránke. Do sezóny 2023 vstupujú všetky tímy s vylepšeniami, ktoré im dávajú nové šance na úspech. Pred prvým ostrým štartom je odvážne tvrdiť, že Red Bull a Max Verstappen opäť vyhrajú tituly majstrov sveta. Áno Red Bull vyzerá znova veľmi silný a Max je o ďalší titul skúsenejší. Ostatní im nebudú chcieť prvenstvá len tak darovať.

Forma, ktorú sme videli na testoch v Bahrajne, naznačila, že do bojov o titul v pohári konštruktérov a pohári jazdcov budú chcieť výraznejšie ako vlani prehovoriť jazdci Ferrari. Leclerc a Sainz sú skvelými jazdcami a ako dvojica sú lepší než Verstappen a Peréz. Čo sa monopostov týka, Red Bull mal ale pred Ferrari náskok. V novej sezóne to môže byť ich súboj vyrovnanejší. Okrem rýchlosti monopostov a šikovnosti jazdcov, bude opäť faktorom úspechu tímová réžia.

Kto skončí tretí?

Boj o tretie miesto môže byť jedeným z najzaujímavejších. Po testoch sa odborná verejnosť vyjadruje, že adeptom na bronz je Aston Martin. Fernando Alonso predviedol skvelé kolá. Z jeho tímu sa ozývajú hlasy, že majú nízku degradáciu pneumatík.

Mercedesy naopak na testoch neukázali, že sú pripravení bojovať o titul. Lewis Hamilton a George Russell sú možno aj najlepšou dvojicou v štartovom poli. Lenže ich monoposty nepôsobia nádejne. Aston Martin zrýchlil a má najdrzejšiu dvojicu jazdcov v poli. Súboj o tretie miesto medzi konštruktérmi by mohol byť vzrušujúci.

Do bojov o to, byť najlepším za Red Bullom a Ferrari by mohli prehovoriť aj Francúzi Pierre Gasly a Esteban Ocon. Obaja sú mladí s dostatkom skúseností. Tím Alpine síce nepredviedol najlepší výkon v testoch, mohli ale blafovať.

V druhej polovici viac pozitív, ako sklamaní

Okrem McLarenov – počas testov boli najväčším sklamaním – sa ostatné tímy zvyšku poľa jednoznačne posunuli správnym smerom. Alfa Romeo s oboma jazdcami ukázala, že budú mať za cieľ je 5. miesto v pohári konštruktérov. Na chrbát by im mohli dýchať Magnusen s Hulkenbergom, inak povedané Haasovci.

AlphaTauri možno má monopost, ktorým by mohli bojovať s Haasom, nemá však jazdcov, ktorí by ich dokázali poraziť. Nick de Vries asi môže prekvapiť, skôr však bude s Tsunodom na rovnakej úrovni.

V Spojenom kráľovstve, konkrétne v meste Grove, urobili kus dobrej roboty a Williams nebude hrať posledné husle. Dvojica Albon a nováčik Logan Sargeant by mohla bojovať bok po boku s jazdcami AlphaTauri. Tak ako pred sezónou vyzerá na skokana roka Aston Martin, prepadákom tejto sezóny sa zdá byť McLaren.

Konštruktéri podľa TakUrčitee

  1. Red Bull
  2. Ferrari
  3. Aston Martin
  4. Mercedes
  5. Alpine
  6. Alfa Romeo
  7. Haas
  8. Williams
  9. AlphaTauri
  10. McLaren

Prvé body novej sezóny si jazdci vyjazdia už dnes. Kto do nového ročníka odštatruje najlepšie?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera