Štvrtok, 23. máj 2024
F1

Hamiltonova šanca, Bottasova rukavica a Red Bull pred všetkými

Matúš Miklas Matúš Miklas 26.02.2023
Foto: SITA/AP Photo/Frank Augstein

Predsezónne testy v Bahrajne boli tak trochu v znamení čísla tri. Prvá trojka tímov z predošlej sezóny ukázala takmer identickú rýchlosť a formu. Počas trojdňových testov sa najviac testovali pneumatiky s označením C3 – žltou farbou označená stredne tvrdá zmes, ktorá bude počas celej sezóny opäť nosnou a hlavnou strategickou súčasťou pretekov.

O prvom dni sme už písali, v piatok bol potom najrýchlejším mužom Guanyu Zhou. Najrýchlejšiu jazdu dňa ale predviedol na červenej zmesi, čiže na mäkkej. V treťom testovacom dni sa tímy zamerali na červené označenú zmes pneumatík C4 a C5. To málo za následok zrýchlenie časov na jedno kolo a aj ukážku potenciálu tímov a jazdcov.

Malý krok pre Mercedes, veľký pre Hamiltona

V piatok Mercedesy trocha vystrašili svojich fanúšikov, keď Russellovi zlyhala hydraulika a musel testovanie prerušiť. Lewis Hamilton sa skôr zameral na nastavovanie a ladenie, než aby sa snažil zajazdiť čo najrýchlejšie kolá. V sobotu sa naopak oba Mercedesy zamerali na rýchlosť, pretože o týždeň sa už bude bojovať o prvé body. Chceli zistiť, či sa naozaj posunuli vpred.

Hamilton sa nakoniec so svojím čiernym šípom dostal na prvú pozíciu, ale napokon nemastný-neslaný Peréz zajazdil najrýchlejšie kolo dňa. Neskôr ho ešte vylepšil a dosiahol rýchlejší čas na kolo 1:30:024 s. Bol rýchlejší ako minuloročný čas 1:30:305 s, ktorý v kvalifikácii zajazdil Charles Leclerc.

Mercedesy jednoznačne ukázali, že sa voči vlaňajšku zlepšili. Ak budú pokračovať a konkurenčné tímy neudržia krok s vývojom, v polovici sezóny ich budeme vídať na najvyššom stupni víťazov častejšie. Aj vďaka zlepšeniam môže byť Hamilton opäť súčasťou bojov o ôsmy titul a stať sa prvým jazdcom v histórii, s najviac titulmi medzi jazdcami.

Vo Ferrari majú čo zlepšovať

Ferrari momentálne rýchlosťou nestačilo v Bahrajne na Red Bull. Strata ale nie je taká veľká, aby sa počas sezóny nemohli pobiť titul majstra sveta. Ako už bolo spomenuté, veľkú úlohu zohrá, ako budú degradovať pneumatiky počas pretekov.

Obaja jazdci sú veľmi vyrovnaní a problémom napokon nemusí byť len technika, ale aj tímová réžia.

Samé prekvapenia

Aston Martin a jeho AMR23 jednoducho lietajú a vyzerajá ako ašpirant na tím s označením Čierny Peter sezóny. Rýchlosť, ktorú prvé dva dni predvádzal Fernando Alonso, potvrdil aj jeho kolega Felipe Drugovich, ktorý zastupuje Lance Strolla. Ten si podľa dostupných informácií zlomil obe zápästia. Alonso a Drugovich sa umiestnili v prvej desiatke a potvrdili skvelú formu.

Dva dni si v Bahraine krúžil ako na vyhliadkovej jazde Valtteri Bottas, aby v sobotu zajazdil tretie najrýchlejšie kolo zo všetkých najazdených počas testovacích dni. V piatok šokoval fomulový svet Guanyu Zhou na červenej sade, ale čo predviedol Bottas na žltej, je priam hodená rukavica všetkým tímom.

Alfa Romeo nahradí McLaren

McLaren sa trápi už niekoľko sezón, ale to čo predviedol počas týchto troch dní je bohužiaľ katastrofa. Ross Brawn sa snažil ju zahovoriť tým, že v Baku prinesú nové vylepšenia. Okrem toho, že sa od začiatku testov trápili s brzdami a komponentmi sa ukazuje, že problémom je aj samotná zmes pneumatík. Najrýchlejšie kolo, ktoré McLaren zajazdilo, bolo na bielo označenej tvrdej zmesi.

Alfa Romeo ukázala to, čo sa čakalo práve od McLarenu. Rýchlosť, ktorou disponuje, sa môže odvíjať aj od hmotnosti. Tá je oveľa nižšia vďaka čiernej farbe na monoposte.

Šetrenie peňazí sa Haasu zatiaľ nevyplatilo

Tím Haas zvolil šetrnú politiku a na pit wall si priviezol osadenie len s troma stoličkami a ušetril 250,000 dolárov. Z podhľadu šetrenia dobrý ťah, ale z pohľadu technicko-komunikačnej podpory jazdcov na trati to bude možno škrípať viac, ako keď bol v tíme Romain Grosjean.

Narozdiel od Haasu sa v Aston Martine rozhodli investovať práve do pit wall a počas testovacích dní mali takmer trojnásobok sedadiel (8).

Hodnotenie testov

Red Bull toho veľa nezmenil, ale jednoznačne si ide pre titul majstra sveta v oboch súťažiach. Vyzerá to tak, že Mercedesy sú späť v hre o tituly a pre Ferrari tak pribudol ďalší súper v bojoch o poháre.

Núdza o prekvapenia a napínavé preteky určite nebude. Silne pôsobiaci Aston Martin s Alonsom môžu byť veľkou konkurenciou pre spomínanú trojku. Do bojov o popredné pozície určite prehovoria aj jazdci Alfa Romeo a v prvej desiatke, sa budú objavovať jazdci Haasu, Williamsu, Toro Rosso a McLarenu.

Alpine má čo vylepšovať a dolaďovať. Francúzske duo bude mať pred pretekmi jedinú výhodu – budú si môcť obuť akúkoľvek zmes pneumatík pred štartom každej veľkej ceny. Môžu tak urobiť všetci jazdci od jedenásteho miesta, až po koniec štartového roštu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera