Štvrtok, 11. apríl 2024
F1

Testy v Bahrajne odštartovali sezónu formuly 1. Na prvé otázky nie je nikdy priskoro

Matúš Miklas Matúš Miklas 23.02.2023
Foto: TASR/AP Photo/Frank Augstein

Vo štvrtok odštartovala formula 1 sezónu 2023 prvým testovacím dňom, v ktorom sa predstavili takmer všetci jazdci. Chýbal zranený Lance Stroll a Sergio Perez.

Príliš skoro na prvé otázky?

Po prvom testovacom dni je samozrejme zbytočné hodnotiť kvalitu a konkurencieschopnosť tímov, ale aj tak si jednu otázku môžeme položiť: Mohol byť prvý deň testov obrazom približného vývoja sezóny?

Jednoznačnú odpoveď sa dozvieme oveľa neskôr v priebehu ročníka, pri premiére nových monopostov ale ukázal skvelú formu Red Bull, Ferrari predviedlo svoj štandard a Mercedesy hrali starú známu pesničku. Na druhej strane sklamali Alpha Tauri a hlavne Alpine, keď obaja francúzski jazdci Gasly a Ocon skončili na 16 respektíve 17 mieste. Z umiestnení sa samozrejme zatiaľ nestrieľa, no dôvodom na pokojný spánok v stajniach nebudú.

Mad Max a tí druhí

Mad Max Verstappen si v prvý deň jazdil ako divý. Odjazdil až 157 kôl, čo je dvojnásobok, dokonca u niektorých trojnásobok porcie kilometrov, ktorú prešli konkurenti za volantom. Red Bull naznačil, že rýchlosť si priniesol z predošlej sezóny a dal najavo, že si opäť bude brúsiť zuby na zisk oboch titulov.

Ferrari predviedlo s oboma jazdcami dobrý výkon, ale polsekundová strata na Red Bull nemusí byť zanedbateľná.

Mercedes s Hamiltonom predviedol na úvod sezóny mierne trápenie. Hamiltonova strata (0,671s.) je značná, no oveľa viac zaujal čas Russella. Bol pomalší takmer o dvojnásobok a stratil na Verstappena 1,337 sekundy. Časy oboch jazdcov sú zdvihnutým prstom pre Totta Wolfa a celý jeho tím. Ak chcú čierne šípy pomýšľať nad ziskom 9. titulu v pohári konštruktérov a ôsmeho, rekordného pre Hamiltona, majú čo ladiť a vylepšovať.

Aston Alonso

Aston Alonso spojil predvedený výkon legendárneho Fernanda (41) a rýchleho monopostu Aston Martin AMR23. Zaostal za Verstappenom iba o 0,029 sekundy a tretím sektorom prešiel zo všetkých jazdcov najrýchlejšie. Fernando tlačil v poslednej hodine na pílu a snaženie nakoniec prinieslo výsledok. Pre formulovy svet celkom šok, ktorý málokto očákaval.

Aston Martin bol už v posledných pretekoch sezóny 2022 vo veľmi slušnej forme. Výkonom na štarte testov predviedli možnú konkurencieschopnosť a ak im forma vydrží počas celej sezóny, máme sa načo tešiť.

Williams? Williams dobre

Okrem skvelého výkonu Alonsa a monopostu Aston Martin sa v prvom tréningu ukázala sila tímu Williams a jasnej jednotky, Albona. Alexander stratil na takého Hamiltona iba 0,163 sekundy siedmym najrýchlejším časom dňa. Od Williamsu sa skôr očakávalo, že bude niekde na konci roštu, ako v posledných sezónach. Nováčik Logan Sargeant Williams navyše zajazdil 10. najrýchlejšie kolo. 

P.S.: Keby ste nevedeli, v Bahrajne je aj Števo Eisele, preto je jeho Instagram doslova povinným.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera