Utorok, 27. február 2024
F1

Tri veľké otázniky pred desiatou Veľkou cenou na okruhu Silverstone

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 16.07.2021
SITA/AP Photo/Kamran Jebreili

Slávny Silverstone nám uzatvorí prvú desiatku pretekov v sezóne 2021. Tej zatiaľ dominujú Red Bully a jednotlivcom Max Verstappen. Kalendár má naplánovaných 23 Veľkých cien a po necelej polovici je priskoro odpisovať majstrovský Mercedes. Britské preteky môžu opäť veľa odkryť.

Budeme svedkami prvých kontroverzných šprintových pretekov, pričom stále neviem, či ide vlastne o preteky, alebo kvalifikáciu a ako tímy k tomuto projektu pristúpia. Poďme sa pred víkendom spoločne pozrieť na tri veľké otázky zo sveta F1.

Bude Lando schopný udržať plnú koncentráciu?

anglických fanúšikoch sme toho v posledných dňoch čítali viac než dosť. Články sú sprevádzané videami, ktoré pripomínajú deväťdesiate roky minulého storočia, keď anglickému futbalovému prostrediu dominovali hooligans a okrem rasistických poznámok na (a mimo) štadiónoch leteli aj stoličky či päste. Obzvlášť znepokojujúce boli videá, ktoré zachytili útoky primitívov útočiacich na podporovateľov hostí z Talianska. Boli to často rodiny a nejednu ranu schytali aj deti, ktorým ešte nezačala ani puberta. Podľa posledných informácii mohlo byť na štadióne vo Wembley až 5 000 divákov bez lístkov. Niektorí sa dokonca pri násilnom vstupe na štadión vyhrážali ochrankárom vážnym ublížením na zdraví.

Žiaľ, do jedného incidentu bol zapletený aj Lando Norris. Miláčik fanúšikov a britský elegantný mladík sa stal obeťou krádeže priamo v priestoroch štadiónu. Dvaja darebáci ho chytili a ukradli drahé hodinky. Lando je otrasený, ale tím sa snaží, aby ho to nijako nezasiahlo a mohol byť 100% pripravený na domáce preteky. Landovi držíme palce a pevne veríme, že darebákov neminie prísny trest.

Ako budú vyzerať šprintové preteky?

F1 sa nám snaží priniesť nové prvky a zatraktívniť kalendár. Nie len vo Formule platí, že nie všetko nové je automaticky dobré. Šprintové preteky nie sú moja šálka kávy, pozitívne sa k ním nestavia ani komentátor Števo Eisele a pravdepodobne je voči ním skeptická aj veľká väčšina fanúšikov. To (okrem iného) naznačujú komentáre pod predstavovačkou šprintu na oficiálnom YouTube kanály F1. Jedná skupina sa z toho smeje a vytvára chytľavé vtipy, druhá to otvorene a ostro kritizuje.

Sú aj takí, ktorým nádej stúpla po strhujúcich pretekoch v Baku. Preteky boli prerušené a začínalo sa „odznova“ len pár kôl pred koncom. V nich bolo oveľa viac napínavých momentov ako za celé preteky v minulých sezónach. Nechcem byť poslom zlých správ, no emócie treba krotiť. Áno, posledné kolá v Baku boli strhujúce divadlo, ale v šprintových pretekoch až tak o veľa nepôjde.

Formát šprintových pretekov/kvalifikácie

Víťaz šprintu získa body tri, druhý pretekár dva a tretí pretekár jeden bodík. Ostatní sa budú „biť“ o pozície na štarte. Všetko začne v piatok o 15:30 (nášho času) prvým tréningom, o 19:00 bude klasická kvalifikácia, ktorá určí poradie do šprintových pretekov. Druhý tréning (tretí nebude) má štart v sobotu o 13:00. Šprintové preteky (alebo vlastne kvalifikácia?) začnú o 17:30 a nedeľné preteky o 16:00. Chlieb sa bude lámať opäť v nedeľu.

Šprint bude mať sedemnásť kôl. Nakoľko budú jazdci ochotní riskovať, keď sa nehrá o veľa a potencionálna škoda je násobne vyššia? A čo ak sa nejaký tím rozhodne nehrať fér a tímová dvojka „omylom“ vytlačí tímovú jednotku rivala? Opäť raz máme viac otáznikov ako odpovedí a zdá sa, že F1 oveľa viac zaujímali excelovské tabuľky a výpočet možných profitov ako názor samotných fanúšikov. Šprintové preteky môžu prilákať nových ľudí k F1, ale ak to bude predpokladaný „vláčik“, asi skôr na***** nahnevá existujúcich fanúšikov a noví ostanú pri iných športoch.

Bude ďalšie víťazstvo Red Bullu znamenať konečnú pred Mercedes?

Mercedes nemal dobrú prípravu, napriek tomu vyhral tri z prvých štyroch pretekov. Po skúsenostiach z minulosti sa dalo predpokladať, že Mercedes nikam neodišiel a len znova hral „mind-games“, na ktoré sú u nemeckého šampióna naučení a zvyknutí. Monako ale prinieslo prelom. Mercedes pred mestskými traťami (Monako, Baku) nemal veľké oči, trápenie sa neočakávalo. Mestská dvojička nedotknuteľnému šampiónovi priniesla veľké straty.

Red Bull sa dostal na koňa a vytvoril si na prvom mieste slušný náskok. Aj posledné tri preteky sa stali korisťou rakúskeho tímu a pred Britániou tak majú pred Mercedesmi 44 bodový náskok. Max pred Hamiltonom vedie o 32 bodov. Rivalita bude stúpať, Toto Wolff (šéf Mercedesu) po Rakúsku v rozhovore povedal, že v Silverstone budú suverénne dominovať a ostatným nadelia 30 sekúnd.

Skutočnosť sa odkryje najbližší víkend. Red Bull je opäť favoritom a ak vyhrá aj na Silverstone, kde by to malo viac vyhovovať Mercedesom, na 90% majú titul vo vrecku. Z histórie a matematiky ale vieme, že 90% sa nerovná istote.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera