Piatok, 19. apríl 2024

Florbalový sen sa nesplnil

Martin Tóth Martin Tóth 17.12.2019
SITA/Branislav Bibel

Dvanáste Majstrovstvá sveta žien vo florbale, aj za účasti našich dievčat, sa tento rok hrali ako dobre vieme vo Švajčiarskom Neuchâteli. Počas deviatich dní zabojovalo o titul 16 krajín, naše reprezentantky boli v elitnej časti turnaja. S obhajkyňami so Švédska, 4. tímom z minulých MS z Česka a Lotyšskom (5. tím svetového rebríčka) v jednej zo skupín.

Snom bolo dostať sa prvýkrát do semifinále.

Naša skupina

Naše baby dostali na úvod najhoršieho možného súpera, švédske modelky  hviezdy. Zápas bol vyrovnaný ako-tak len do ôsmej minúty, kedy bol stav 0:1. Potom blondínky zapli druhý rýchlostný stupeň a s našimi babami to išlo dole vodou. Švédky boli zrazu všade o krok či dva pred našimi dievkami.

Od polovice zápasu už nechal tréner Jedlička „pre istotu“ oddychovať naše najlepšie hráčky z prvej lajny a zápas dohrávala druhá a tretia formácia plus náhradníčky prevažne z našej ligy. Prehra bola potupná, 1:23.

Druhý zápas bol veľmi dôležitý, hrali sme proti Lotyšsku, ktoré je tiež ako my z druhého florbalového sledu. Zápas mal ukázať či je cieľ – 5. miesto – reálny. Vyhrali sme 7:5, naše baby boli celý zápas lepšie. Okrem piatich minút v poslednej tretine.

Tretím súperom boli sestry z Čiech a tento súboj mal pre zmenu ukázať, či je semifinálový sen reálny. Nebol, dostali sme výprask 3:19 a šli do boja o štvrťfinále namiesto priamo doň.

Šponiarová, Ferenčíková, Klapitová či Sestry Hudákové, vzhľadom na zákaz klonovania, nedokážu naplniť plné tri formácie. Ak sa jedna v zápase čo i len trocha zraní, sila mužstva rapídne klesá.

Play off

Vyraďovacia časť sa začala súbojmi o štvrťfinále a tímy z nižšej kategórie sa v priamom súboji mohli vytiahnuť na babenky z elitnej skupiny. Nestalo sa a všetky tímy z elitnej skupiny obhájili svoje pozície a postúpili viac menej ľahko do štvrťfinále.

Naše pohodlne zdolali Dánky 6:3 keď sa dvakrát presadila Kristína Hudáková a Michaela Šponiarová (v zápase 2+2), po jednom góle dali Ferenčíková a Ďuríková.

V ceste za snom v podobe semifinále nás teda čakalo Fínsko (vicemajster sveta) a viacero skeptikov predpokladalo nakladačku podobnú zápasom so Švédskom a Českom. Hoci je florbal momentálne jeden z najviac rozvíjajúcim sa športom u detí a na školách, v televízii dostal prednosť prípravný reprezentačný hokej.

Škoda, bol to z našej strany asi najlepší výkon na celom turnaji. Zápas sme síce prehrali 6:8. Tí, čo ho pozerali, ale videli krásnu ukážku hry srdcom. Kvalita bola síce na hokejkách severaniek, naše baby zahrali fantasticky.

Ďalšie štvrťfinále boli jasne v réžii zvyšných tímov superštvorky.

O konečné umiestnenie

Slovenky teda vo štvrťfinále neuspeli a ich cieľom sa stala obhajoba doposiaľ najlepši ho umiestnenia, piateho miesta. Najprv naše devy porazili Nemky 6:1 a o splnenie cieľa si to rozdali s Poľskom, ktoré v príprave pred MS porazili na ich pôde.

Prvá polovica zápasu bola nádejná, stav 3:1 bol výsledkom dobrej hry našich elitných hráčok. Doplatili sme ale na nízky počet skutočne kvalitných reprezentantiek. To sa po zraneniach ukázalo ako kľúčové. Zo šestice kľúčových hráčok sa zranili dve a do zápasu museli nastúpiť hráčky z tretieho útoku, čo Poľky využili na otočku. Zápas sme prehrali 4:8 a obsadili konečné 6. miesto.

Musíme ale zhodnotiť, že v rámci možností to je asi vrchol, na ktorý môže momentálne ženská reprezentácia dosiahnuť. Kvalita ženskej ligy išla v posledných rokoch dole a viacero hráčok síce v našej lige hviezdi, ale na medzinárodnú úroveň nedorástli. Je to kruté, ale bohužiaľ je to tak.

Na Slovensku fungujú kluby systémom raz do týždňa tréning a potom zápas. Niekde je to len o zápasoch, úroveň klubov je čisto na dobrovoľnej forme a v čisto amatérskych podmienkach. Ak hráčka nejde študovať do Čiech, nemá šancu napredovať a uplatniť sa.

Mediálny priestor o florbal nejaví mimo turnaja majstrovstiev sveta záujem a často sa v novinách skôr dočítate o súbojoch 2. hokejovej ligy, ako o extralige florbalu. Pritom mladý špot hrá v rámci školského projektu až 200 tisíc detí, tento rok sa rozbehol už druhý ročník.

Súboj o medaily

Prvé semifinále dalo dokopy posledné finalistky a teda severské derby so všetkým, čo k tomu patrí. Zápas plný emócii dopadol lepšie pre obhajkyne zlata, švédske krásavice s blond vlasmi postúpili do finále po výhre nad Fínskom 5:4.

Druhé semifinále obstarali domáce Švajčiarky a Česká reprezentácia. Zápas sa určite zapíše do dejín florbalu. České reprezentantky celý zápas kontrolovali a keď v 56. minúte dávala Ratajová na 6:2 nik nepochyboval, že Češky si zahrajú finále. Ale 102 sekúnd pred koncom domáce po odvolaní brankárky strelili gól na 3:6 a nastalo peklo. Štyri góly v posledných  sekundách asi nikto nečakal, no stalo sa. Švajčiarky vyrovnali 18 sekúnd pred koncom a zápas išiel do predĺženia!  Tam už zdecimované Česky padli úplne a v čase 64:34 Michelle Wiki posunula Švajčiarky do finále.

Súboj o bronz zvládli lepšie Fínky, keď po predĺžení zdolali Češky 5:4, ktoré opäť nezvládli záver zápasu. Vo finále si zas Švédky poradili so Švajčiarkami 3:2 po predĺžení, keď Švajčiarky opäť vyrovnali pár sekúnd pred koncom. Získali siedmy titul po sebe.

Brankár: Lara Heini (Švajčiarsko)
Obranca: My Kippilä (Fínsko), Flurina Marti (Švajčiarsko)
Útočník: Anna Wijk (Švédsko), Denisa Ratajova (Česká republika),  Emelie Wibron (Švédsko)

Najproduktívnejšia Slovenka:  Paulína Hudáková (celkovo v rámci MS druhá) 22 bodov (9+13) v 7 zápasoch.

Zápasy turnaja si priamo v halách pozrelo dokopy 44 513 divákov čo je nový rekord v rámci MS žien.