Sobota, 09. december 2023

Manuál florbalového fanúšika: Snipers aj Grasshoppers, Tsunami, či Hurikány a aj Žltý sneh

Foto: Slovenský Florbal/Peter Kapusta

Dnešná mládež vyrastá inak, ako v minulosti. Vtedy boli v móde drevené hokejky, tenisové loptičky a improvizované bránky na parkoviskách medzi panelákmi. V 21. storočí už toľko detí na uliciach nevidno. Neznamená to ale, žeby sme na hokejkové hry na Slovensku zabudli. Len hokejky sú kratšie, loptička dierkovaná a ihrisko vyznačujú nízke mantinely. Hrá sa florbal.

Relatívne mladý šport – aspoň čo sa histórie u nás týka – sa relatívne rýchlo rozširuje nielen na školách. Sám som si prvú florbalovú hokejku kúpil prvýkrát pred asi desiatimi rokmi v Senci. Medzitým som ju využil aj po presťahovaní do Šamorína v neďalekom Hamuliakove. Partia chalanov, ku ktorým som sa pridal, dnes dokonca ako ŠK OMS Hammers nastupuje v Legendárnej Florbalovej lige.

Na TakUrčitee sme sa rozhodli začať o slovenskom florbale písať pravidelne. Začíname Manuálom florbalového fanúšika. Aby ste mali prehľad a dôležité informácie na jednom mieste.

Kto a kde hrá na Slovensku florbal?

Najvyššie florbalové súťaže mužov a žien sa hrajú na trinástich miestach Slovenska. Od Záhorskej Bystrice, cez Trenčín, Oravu, Spiš až po Košice. Na florbalovú mapu sme preto umiestnili značky. Modré označujú dvanásť klubov Extraligy mužov, kam patrí napríklad Tsunami, Snipers aj Grasshoppers, Mikuláš, Victory Stars, či tím s názvom Žltý sneh.

Červené osem ženstiev Hyundai Extraligy žien – sú medzi nimi Kometa, Predator, či Hurikán.

Keď je v meste klubov viac, ich počet označuje číslo v krúžku.

Zdroj: Mapcreator.io

Okrem veľkých miest sa florbal na najlepšej úrovni hrá aj na miestach, kde sa iné top celoslovenské súťaže nehrávajú – v Pruskom, Nemšovej, Nižnej, či Sabinove. Koncentrácia štyroch klubov v Bratislave a okolí, troch pri Trenčíne a na Orave a šiestich na východe predznamenáva regionálne rivality. O nich niekedy nabudúce.

Naše veľké florbalové mená, ktoré by ste mohli poznať

Slovenský florbal je možno v porovnaní s ostatnými športovými disciplínami menej tradičný, neznamená to ale, žeby nemal svoje hviezdy. Niekoľko z nich možno poznáte. Michal Dudovič, najlepší slovenský hráč súčasnosti a zrejme aj v celej histórii, odišiel ešte v mladom veku do Švajčiarska, kde hráva za SV Willer Ersingen, elitný európsky (tým pádom aj svetový) klub

Alžbeta Ďuríková pôsobila v najvyššej slovenskej, následnej i švajčiarskej a fínskej lige, momentálne hrá v najlepšom českom tíme 1. SC Vítkovice. Plánuje však v najbližšej dobe doplniť „florbalový štvorlístok“ TOP najlepších líg na svete a ísť hrať i do tej najlepšej a najkvalitnejšej – švédskej.

Michaela Šponiarová rovnako ako Ďuríková pôsobila v 1.SC Vítkovice. Hrala dva roky vo fínskej lige a tento rok ako prvá Slovenka okúsi tú švédsku a nastúpi za Täby FC. Katarína Klapitová hrala rovnako za 1. SC Vítkovice, momentálne už tretí rok pôsobí vo Švajčiarsku, kde obliekala dres oboch najväčších favoritov na titul – Kloten Dietlikon Jets a Piranha Chur.

Slovenský florbal dlhšie čakal na bývalého úspešného hráča, ktorý sa na konci kariéry vráti domov a prejde na trénerskú stoličku domáceho klubu. Tento príbeh u Lukáša Řezaninu nastáva práve teraz. Dlhoročná opora českých Vítkovíc minulý rok hrala za ATU Košice a tento rok bol horúcim kandidátom na uvoľnený post trénera A-mužstva. V úvode sezóny sa pozície zatiaľ chopil Marek Onderko, tréner juniorskej reprezentácie

Sociálne médiá, ktoré stoja za to

Základom fanúšika musia byť oficiálne stránky. Slovenský florbal má svoj web aj Facebook. Ženská extraliga aj reprezentácia svoje dedikované kanály.

Dostali sme aj viacero tipov na instagramy hráčov, ktoré stoja za to sledovať. Napríklad Klára Grossová (Spišská Nová Ves), Klára Hlávková alebo Laura Chupeková (Kysucké Nové Mesto), Miriam Buková (Tvrdošín), Katarína Daňová či Rebeka Galiková (Nemšová), Martina Mikulčíková (Pruské), či Michaela Žikavská a Michaela Krajčová (Nitra).

Spomedzi pánov skúste hodiť follow napríklad borcom ako David Vagaský (Florko Košice), Martin Kubovič (Tsunami Záhorská Bystrica, či Peter Klapita (AS Trenčín)

A samozrejme aj reprezentantom Filip Čonka-Skyba, Michal Pažák, Alžbeta Ďuríková, alebo Katarína Klapitová, aj ich profily stoja za to.

Zaujímavé štatistiky

Najmä ženský florbal robí marketing na pozoruhodnej úrovni. Na Facebookovej stránke nájdete krásne fotky a zaujímavé štatistiky, na akých si veľa iných líg nedá toľko záležať.

Pred začiatkom nového ročníka sa napríklad môžete pozrieť na aktuálne najdlhšie bodové série dievčať v Extralige.

Alebo – ak sa chcete zorientovať v silných a slabých stránkach jednotlivých klubov – môžete si naštudovať, ktoré ženstvá za posledné dve sezóny nastrieľali najviac gólov v oslabeniach.

Paráda, nie?

Muži hrajú už tretie kolo

Muži už svoju súťaž v ročníku 2021/22 rozbehli. Na webe florbalového zväzu nájdete všetky dôležité informácie. Výsledky, štatistiky spracovené podobne, ako štatistiky ľadových hokejistov. Extraliga mužov sa začala pred týždňom a druhé kolo borci odohrali v stredu, keď bol voľný deň.

Tretie kolo sa dokonca už začalo v piatok – derby zápasom v Trenčíne. Zápas dvoch dovtedy neporazených vyhral ŠK 1. FBC Florbal Trenčín, tím FBK AS Trenčín porazil 9:4. Ostatné zápasy sú na programe v sobotu a v nedeľu.

Ženy štartujú nový ročník cez víkend

Poslednou celoštátnou súťažou, ktorá ešte nerozbehla sezónu 2021/22, je Hyundai extraliga žien. Tiež ste si všimli meno generálneho partnera? Tak sa to robí a svedčí o potenciáli atraktívneho a populárneho športu.

O úvodné buly sezóny sa postarajú v Sabinove, kde privítajú Tvrdošín. Posledné víťazky Hyundai extraligy, hráčky z Kysuckého Nového Mesta, vycestujú na Spiš, kde preveria pripravenosť miestnej Kométy. Dievčatá z Nemšovej cestujú do hlavného mesta a do Nitry. Pruské vzal opäť pod vlastné krídla Vladimír Gábor, ktorý si so svojim tímom zahrá s rovnakými súperkami ako Nemšová.

Florbalové zápasy sa oplatí navštíviť osobne (odporúčam), alebo ich môžete sledovať na internete.

Moji obľúbenci

Keďže sme na Prvom neobjektívnom športovom portáli, rozhodol som sa z ponuky vybrať po jednom z klubov mužskej aj ženskej extraligy, ktoré si adoptujem do portfólia obľúbených. Ani to nebolo náročné.

V rodných Košiciach existuje klub s najvtipnejším názvom – Žltý sneh Košice. Síce sú po dvoch kolách poslední, to ale nevadí. Prázdniny som v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia trávil v Sabinove, kde som mal starých rodičov, bratranca a sesternice. FBC Predatoru Sabinov od dnes držím palce aj prsty.

Nájdete si obľúbený florbalový tím aj vy?

Tereza Zajacová a Richard Weindorfer prispeli informáciami k tomuto článku.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera