Pondelok, 15. apríl 2024

Od soboty FAN-DÍ-ME. Slovenské florbalistky hrajú v úvode majstrovstiev sveta proti najväčším favoritkám

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Trináste majstrovstvá sveta žien 2021 vo florbale sa uskutočnia už od soboty 27. novembra vo švédskej Uppsale. Krajina Troch koruniek bude už po tretíkrát hostiť svetový šampionát.

Turnaj sa mal pôvodne konať o týždeň neskôr, ale presunuli ho, aby sa neprekrýval s odloženými majstrovstvami sveta mužov. Titul bude obhajovať domáca reprezentácia. Slovensko obsadilo na posledných MS 2019 šieste miesto.

Zrušená kvalifikácia

Záverečného turnaja sa zúčastní šestnásť národných tímov. Švédsko ako usporiadateľská krajina mala účasť zaistenú vopred. O zostávajúcich miestenkách mala rozhodnúť aprílová regionálna kvalifikácia v piatich krajinách, medzi ktorými bolo a Slovensko.

Kvôli pandémii bola súťaž zrušená a na majstrovstvá sveta postúpili najvyššie postavené tímy vo svetovom rebríčku na základe regionálnych kvót.

Kvalifikovalo sa jedenásť najvyššie postavených európskych krajín, tri ázijské a najvyššie postavená americká reprezentácia. V septembri tohto roku kvôli pandemickým opatreniam zrušili účasť tímy z Austrálie a Japonska a boli nahradené Talianskom a Thajskom.

Nasadená skupina

Slovenské florbalistky sa vďaka úspechom na posledných dvoch šampionátoch (2017- 5. miesto, 2019- 6. miesto) nachádzajú v rebríčku IFF na 5. pozícii, a preto hrajú v nasadenej skupine B a s určitosťou si zahrajú playoff.

Slovenky postupne narazia na domáce Švédky, Fínky a Nemky. Zo skupiny postupujú všetky štyri tímy, prvé dva však priamo do štvrťfinále, tímy na 3. a 4. priečke oň budú musieť zabojovať v predkole play off (kvalifikácia o štvrťfinále).

Zverenkyne trénera Jedličku čaká ostrý štart – v sobotu hrajú proti domácim. Organizátorská krajina je horúcim favoritom na zisk zlata. Švédky vyhrali uplynulých sedem šampionátov, celkovo majú ako historicky najúspešnejšia krajina v zbierke deväť titulov z MS. “Určite to bude ťažký zápas. Pre Švédsko to bude domáci šampionát veľká udalosť, dá sa očakávať, že príde do haly veľa divákov,” poznamenal kouč na tlačovej konferencii pred odletom do dejiska.

Dvanásť legionárok

V nominácii slovenskej reprezentácie je dvanásť legionárok, z nich prevažná časť pôsobí v Česku. Medzi najskúsenejšie hráčky bude patriť Michaela Šponiarová, pôsobiaca vo Švédsku. Z Ostravy a Vítkovíc prídu zhodne po tri hráčky. Slovenskú súťaž najpočetnejšie reprezentujú hráčky z Kysuckého nového Mesta – štyri.

V prvých dvoch zápasoch s favoritmi nemáme ambície, aby sme hrali na sto percent a zbytočne sa unavili. Kľúčové zápasy pre nás prídu až neskôr. Chceme pošetriť sily, odohráme veľa zápasov za málo dní, kondícia bude rozhodovať. Už nad Nemkami by sme chceli vyhrať, vo štvrťfinále je pravdepodobné, že narazíme na Česko alebo Švajčiarsko. Tam sa uvidí. Chceme sa vo štvrťfinále pokúsiť o zázrak,” dodal český kouč, ktorému budú v Uppsale pomáhať tréneri slovenskej reprezentácie junioriek Dušan Ďuríček a Štefan Rajčan.

Skupiny

Skupina A: Česko, Poľsko, Lotyšsko, Švajčiarsko
Skupina B: Fínsko, Nemecko, SLOVENSKO, Švédsko
Skupina C: Austrália, Dánsko, Japonsko, USA
Skupina D: Estónsko, Nórsko, Singapur, Rusko

Program slovenských florbalistiek

27.11. 17:00 Švédsko – Slovensko

28.11. 18:15 Slovensko – Fínsko

29.11. 13:00 Slovensko – Nemecko

Reprezentačné zápasy svojich vysiela RTVS a ČT šport. Všetky ostatné prenosy nájdete online na youtube kanále IFF.

O Najsympatickejšiu florbalistku šampionátu

Neboli by sme to my na TakUrčitee aby sme nepripravili pre fanúšikov špecialitku. V spolupráci so Slovenským zväzom florbalu a novou stávkovou spoločnosťou betRing spustíme po prvom hracom dni súťaž. Budeme v nej spolu s vami hľadať Najsympatickejšiu florbalistku šampionátu.

Po každom hracom dni nominujeme päť hráčok, ktoré nás (alebo vás, ak nás upozorníte) niečim zaujali. Sympatickým herným prejavom, peknou kľučkou, prihrávkou, alebo strelou. Možno vo vás zanechá silný dojem osobný súboj, alebo nasadenie pri bránení. Prípadne famózny zákrok alebo vtipná replika v pozápasovom rozhovore. Jednoducho niečo, čím si reprezentantka jednej z krajín získa vaše sympatie.

Každý deň určíte v hlasovaní postupujúcu do finále a v druhej polovici budúceho týždňa si spomedzi nich zvolíte Najsympatickejšiu florbalistku MS vo švédskej Uppsale. Na záver spomedzi všetkých hlasujúcich vyžrebujeme víťazov.

Šťastný výherca hlavnej odmeny získa víťazný dres od spoločnosti betRing, florbalovú hokejku od TakUrčitee a úplne špecifický, exkluzívny darček od florbalového zväzu priamo z dejiska MS 2021.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera