Štvrtok, 23. máj 2024

Podarí sa slovenským florbalistom útok na najlepšiu päťku? Začínajú sa aj ich MS vo florbale

TASR - Henrich Mišovič

V poradí trináste majstrovstvá sveta mužov vo florbale sa s ročným oneskorením pre pandémiu Covid-19 uskutočnia od piatku 3. decembra v Helsinkách. Krajina tisícich jazier bude šampionát hostiť tretíkrát.

Posledné dva tituly majstrov sveta získali domáci Fíni. V histórii florbalu sa z prvenstva tešili iba severské krajiny. Švédi získali osem titulov, hostitelia štyri. Celkovo sa do medailovej bilancie zapísalo päť krajín- spomínaní majstri, Česko, Švajčiarsko a Nórsko.

Slovákom odklad pomohol

Slovenská mužská florbalová reprezentácia sa prvýkrát predstavila na majstrovstvách sveta v roku 2012 a odvtedy je stabilným účastníkom šampionátov. Najlepším výsledkom je ôsme miesto hneď pri našej premiére. Na poslednom turnaji, ktorý sa konal ešte v roku 2018 v Česku, Slováci obsadili deviatu priečku.

Účasť na tohtoročný šampionát si reprezentácia vybojovala v kvalifikácii začiatkom roka 2020. Na domácom podujatí vyhrala postupne nad Maďarskom, Talianskom a Nórskom a postúpila na majstrovstvá sveta.

Paradoxne, nám skôr pomohlo, že sa MS odložili o rok. Tím máme totiž veľmi mladý, tak sme mali aspoň čas mladších hráčov začleniť do mužstva a natrénovať s nimi systémové prvky. Konfrontáciu s úplne najlepšími tímami sveta až tak nepotrebujeme, my potrebujeme najmä hrať zápasy s našou váhovou kategóriou, naučiť sa nad nimi vyhrávať. Pokrok je už viditeľný,” uviedol na tlačovej konferencii pred majstrovstvami sveta tréner Radomír Mrázek.

Nenasadená skupina

Na rozdiel od žien budú Slováci účinkovať na úvod v jednej z nižších výkonnostných skupín, v základnej C-skupine sa stretnú s USA, Poľskom a Thajskom. Do play-off o štvrťfinále sa prebojujú prvé dva tímy tabuľky. Postup by mal byť pre slovenský tím samozrejmosťou.

Cieľ je dostať sa do najlepšej osmičky, v nej uspieť v čo najviac zápasoch. Chceli by sme atakovať piate miesto. Chalani urobili za uplynulé obdobie individuálny posun na klubovej úrovni, takže si môžeme stopercentne trúfať zdolať tímy ako Nemecko, Lotyšsko či Dánsko. Do týchto duelov už budeme vstupovať ako favoriti, ktorí chcú zvíťaziť,” zhodnotil ambície český kormidelník na lavičke Slovenska.

Dvanásť legionárov

V kádri slovenskej reprezentácie sa nachádza dvanásť legionárov, z ktorých väčšina pôsobí v Česku. Kapitánom výberu je Michal Pažák. Dvadsaťštyriročný útočník sa netají, že by chcel pre Slovensko vybojovať historicky najlepšie umiestnenie – piate miesto.

Našim cieľom je konečné 5. miesto. Všetko horšie bude sklamaním a všetko lepšie prekvapením,“ uviedol hráč AC Sparta Praha v rozhovore pre Slovenský zväz florbalu.

Skupiny

Skupina A: Fínsko, Švédsko, Dánsko, Lotyšsko
Skupina B: Švajčiarsko, Česko, Nórsko, Nemecko
Skupina C: SLOVENSKO, Poľsko, Thajsko, USA
Skupina D: Kanada, Estónsko, Singapur, Filipíny

Program slovenských florbalistov

3.12. 16:45 Slovensko – USA

4.12. 17:30 Poľsko – Slovensko

5.12. 17:30 Thajsko – Slovensko

Reprezentačné zápasy svojich tímov vysiela RTVS a ČT šport. Všetky ostatné prenosy nájdete online na youtube kanále IFF.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera