Piatok, 28. jún 2024

Potvrdí florbal dobrý trend? Na majstrovstvá sveta odchádzajú muži aj ženy atakovať najlepšiu päťku

SZFB

Pandémia koronavírusu ovplyvnila celý svet. Aj ten florbalový. Majstrovstvá sveta sa konajú každé dva roky, no teraz za 365 dní budeme svedkami vrcholového šampionátu dvakrát. Slovenskí florbalisti a florbalistky odchádzajú na majstrovstvá sveta s vysokými ambíciami.

Dynamika

Florbal sa čoraz viac tlačí do popredia divákov, o čom svedčí aj mediálny záujem na tlačovej konferencií pred blížiacimi sa veľkými podujatiami. Napriek opatreniam prišli tri desiatky novinárov.

Slovenský zväz florbalu má od mája nové vedenie na čele s prezidentom Martinom Kopejkom. „Florbal je dynamický šport,“ tvrdí. Pred jeho prvými majstrovstvami je z nového šéfa cítiť nadšenie .

V uplynulom období sme sa snažili vytvoriť pre oba výbery čo najlepšie podmienky na prípravu. V prvom by som bol rád, aby náš herný prejav bol čo najlepší, aby muži dosiahli vytúžený úspech a zaradili sa tam, kam si zaslúžia, teda hneď za veľkú štvorku. Veľký úspechom by bolo skončiť na piatom mieste. Čo sa týka žien, tie už toto umiestenie dosiahli a boli by sme radi, keby sa k nemu opäť čo najviac priblížili,“ priblížil ciele Kopejko.  

Ladies first

Slovenské florbalistky vstúpia do akcie ako prvé. Od soboty 27. novembra sa predstavia na turnaji vo švédskej Uppsale. Zverenky Michala Jedličku budú účinkovať v jednej z dvoch výkonnostne silnejších skupín. V B- skupine narazia na domáce Švédky, Fínky a Nemky.

Zo skupiny postupujú všetky štyri tímy, prvé dva však priamo do štvrťfinále, tímy na 3. a 4. priečke oň budú musieť zabojovať v predkole play off (kvalifikácia o štvrťfinále). Slovenky tak čaká štart ako hrom, organizátorská krajina je horúci favorit na zisk zlata. Švédky vyhrali uplynulých sedem šampionátov, celkovo majú ako historicky najúspešnejšia krajina v zbierke deväť titulov z MS.

Určite to bude ťažký zápas. Pre Švédsko to bude domáci šampionát veľká udalosť, dá sa očakávať, že príde do haly veľa divákov,” poznamenal Jedlička, ktorý berie na sever Európy aj dvanásť legionárok, z nich prevažná časť pôsobí v Česku.

Slovenky chcú pošetriť sily

Podľa českého trénera sa v úvode nechcú zbytočne unaviť: „V prvých dvoch zápasoch s favoritmi nemáme ambície. Kľúčové zápasy pre nás prídu až neskôr. Chceme pošetriť sily, odohráme veľa zápasov za málo dní, kondícia bude rozhodovať. Už nad Nemkami by sme chceli vyhrať, vo štvrťfinále je pravdepodobné, že narazíme na Česko alebo Švajčiarsko. Tam sa uvidí.“

Maximom slovenských florbalistiek je piata priečka z MS 2017 v Bratislave, o dva roky neskôr vo Švajčiarsku skončili šieste. „Chceme sa vo štvrťfinále pokúsiť o zázrak. Prvé štyri tímy tento rok dosť kvalitatívne odskočili, aj počas korony im bežali súťaže, majú nahraných viac zápasov ako družstvá na našej úrovni,” dodáva Jedlička.

V ženskom tíme skvelá atmosféra

Medzi najskúsenejšie reprezentantky bude patriť Michaela Šponiarová, ktorá prostredie vo Švédsku veľmi dobre pozná. Ako prvá Slovenka si zahrala najvyššiu švédsku súťaž. Dvadsaťšesťročná florbalistka nastúpi už na svoje šieste majstrovstvá sveta.

Kolektív je naozaj super poskladaný. Myslím, že mladé hráčky zapadli a priniesli do tímu nový drajv. Verím, že budeme úspešní,“ hodnotí výber Šponiarová.

S pôsobením v Uppsale má skúsenosti aj Laura Chúpeková, ktorá tam odohrala juniorský šampionát. „Teším sa rovnako ako na juniorské MS. Som veľmi rada, že môžem byť súčasťou tímu,“ skromne odpovedala ešte iba osemnásťročná reprezentantka.

„Na šampionát sa už všetci veľmi tešíme. V družstve panuje perfektná nálada, kolektív je výborný. S babami sa dobre poznáme, sme už dlhšie spolu, verím, že sa nám podarí dosiahnuť úspech. Budeme spokojní, keď skončíme piati a lepší. Umiestnenie do 5. miesta bude pre nás fajn,” zhodnotil ambície tréner.

Mužom odklad pomohol

S ročným oneskorením sa vo fínskych Helsinkách uskutočnia aj majstrovstvá sveta mužov (3.-11. decembra). Na rozdiel od žien budú Slováci účinkovať na úvod v jednej z nižších výkonnostných skupín, v základnej C-skupine sa stretnú s USA, Poľskom a Thajskom. Do play-off o štvrťfinále sa prebojujú prvé dva tímy tabuľky. Postup by mal byť pre slovenský tím samozrejmosťou.

Posledný šampionát sa konal ešte v roku 2018 v Česku, kde Slováci obsadili deviatu priečku. „Paradoxne, nám skôr pomohlo, že sa MS odložili o rok. Tím máme totiž veľmi mladý, tak sme mali aspoň čas mladších hráčov začleniť do mužstva a natrénovať s nimi systémové prvky. Konfrontáciu s úplne najlepšími tímami sveta až tak nepotrebujeme, my potrebujeme najmä hrať zápasy s našou váhovou kategóriou, naučiť sa nad nimi vyhrávať. Pokrok je už viditeľný,” vyslovil tréner Radomír Mrázek.

Cieľ je dostať sa do najlepšej osmičky, v nej uspieť v čo najviac zápasoch. Chceli by sme atakovať piate miesto. Chalani urobili za uplynulé obdobie individuálny posun na klubovej úrovni, takže si môžeme stopercentne trúfať zdolať tímy ako Nemecko, Lotyšsko či Dánsko. Do týchto duelov už budeme vstupovať ako favoriti, ktorí chcú zvíťaziť,” zhodnotil ambície český kormidelník.

Omladené mužstvo

Martin Kubovič sa predstaví už na svojom štvrtom šampionáte a bude patriť k skúsenejším hráčom v tíme. „Ako líder sa necítim, aj keď som štvrtý najstarší, čo je v mojich dvadsiatich piatich rokoch celkom paradoxné. Na Slovensku je florbal mladý šport a mladí nás pomaly vytláčajú. Musím sa nastaviť na to, že prevezmem zodpovednejšiu úlohu, či už v šatni alebo mimo ihriska úplne. Musím sa na to nastaviť, že začínam patriť medzi starších hráčov,“ opísal svoju pozíciu slovenský reprezentant.

Brankára Jakuba Klobučníka čaká druhý šampionát. Po svojom boku má takisto mladého brankárskeho kolegu Adama Kohúta, ktorý si odkrúti premiéru na šampionáte. „Adam je veľmi vnímavý a skôr ho beriem ako partnera. Vzájomne si vieme veľmi dobre rozanalyzovať, kto aké spravil chyby a čo sa mohlo spraviť lepšie z pohľadu brankára. Spolupracuje sa nám veľmi dobre,“ uviedla reprezentačná jednotka.  

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera