Nedeľa, 26. máj 2024

Slováci postúpili, no aj kokosy s hokejkou chceli ísť na MS vo florbale

Martin Tóth Martin Tóth 06.02.2020
SITA/Radoslav Maťaš

Len žiadnu paniku! Slováci dávno nie sú žiadne kokosy s florbalovou hokejkou.

Minulý týždeň sa ale v troch mestách naprieč Európou konala kvalifikácia mužov pre blížiace sa decembrové majstrovstvá sveta vo Fínsku. Naši junáci hrali v skupine EUR 2 a to doma v Poprade.  Skupina EUR 1 sa hrala v Dánsku a skupina EUR 3 v Lotyšsku.

Systém bol nastavený tak, že v každej skupine bolo osem tímov a tie boli rozdelené na dve časti. Z každej postúpil priamo víťaz a druhé tímy si to rozdali o tretie postupové miesto.  V skupine EUR 1 boli favoriti Švédi a domáci Dáni. O tretie miesto si to mali rozdať Poliaci a Estónci (tak aj bolo).

V tretej skupine boli megafavoriti Česi, domáci Lotyši a o zvyšné miesto mali zabojovať Nemci, Rakúšania, Holandsko a Španielsko. Súboj o tretie miesto bol nakoniec ten medzi Nemeckom a Španielskom.

Skupina EUR 2: Slovensko, aj sedem statočných Afričanov

V našej EUR 2 skupine boli favoriti Švajčiari, Nóri a naši. Ostatné tímy mohli len prekvapiť. Neprekvapili.

Slovenská skupina bola napriek tomu špecifická. Videli sme jediného mimoeurópskeho účastníka európskej kvalifikácie. Do Popradu prišlo sedem statočných z Pobrežia Slonoviny. Áno, čítate dobre, bolo ich iba sedem (slovom 7). A keďže do brány sa musel postaviť ich funkcionár, ktorý pôvodne nebol nominovaný, ich výsledky nakoniec florbalová federácia IFF anulovala.

Naši chlapci na prvý zápas nastúpili proti južným susedom z Maďarska a vyhrali, ako sa vraví, s prstom v nose 14:3. V druhom zápase čakali Taliani (ich hráči hrajú väčšinou kvalitnú švajčiarsku ligu) a to mal byť už o trochu tvrdší oriešok. Makarónov sme ale zhltli 19:1 a o víťazstvo v skupine a priamy postup sme si to rozdali s Nórskom.

Za Sevranov hrá fenomenálny Olesen, jeho nájazdy a technika je na Youtube známa. Zápas bol vyrovnaný, no kvalita bola na našej strane. Slovenský tím hnaný skvelou kulisou Nórov porazil 5:1.

V druhej časti našej skupiny vyhrali a priamo postúpili Švajčiari, ktorí rozbili, a to doslova, Pobrežie slonoviny 51:0, Rusko 11:2 a Belgicko 26:1. Druhé skončilo Rusko.

Finále, kde už  o nič nešlo, bolo teda súbojom Švajčiarov a našich. Helvéti sú v tomto športe niekde inde, čo sa ukázalo na hre a konečnom výsledku. Prehrali sme 3:16.

Tretie postupové miesto z našej skupiny EUR 2 si v priamom súboji vybojovali Nóri, porazili Rusko v pomere 8:5.

Kokosy na palubovke

Vráťme sa ešte ale k tímu Pobrežia slonoviny. Do Popradu z Bratislavy cestovali vlakom, ich výprava zahŕňala šiestich hráčov v poli a jedného brankára. Veľké oči nemali, ziskom nula (slovom zero) bodov a dosiali neúctivé skóre skóre 3:137.

Veľa horskej vody chlapci africkí nenamútili, ale problém si z toho vôbec nerobili. Zápasy si užívali, po každom si zatancovali a dokonca sa k nim neraz pripojil aj súper. Potešili fanúšikov a urobili skvelú náladu divákom a dobrú reklamu krásnemu športu.

Pre zaujímavosť, brankár Marcel Wadja mal úspešnosť 47%, čo na florbal nie je vôbec zlé. Jediným strelcom všetkých troch gólov tímu bol Henry E. Agbangba Oga.

Zdroj: Slovan Florball FB

Rekapitulácia

Na majstrovstvá sveta do Helsínk postúpili Švédi, Dáni, Poliaci (EUR 1), Švajčiari, Slováci, Nóri (EUR 2), Česi, Lotyši a Nemci (EUR 3).

Našim najlepším hráčom bol Michal Dudovič, ktorý hráva vo Švajčiarskej lige. Je to vidieť. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera